Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie

Okładka książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Zofia Zaleska
Okładka książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Poza serią
Czarne
2015-09-30
2015-09-30
literatura polska

Okładka książki Sanctum et peccatorium. Percepcja ciała w społeczeństwie i kulturze średniowiecza Szymon Antosik, Michał Gniadek-Zieliński, Anna Magiera, Martina Mandera-Rzepczyńska, Zofia Zaleska
Sanctum et pec... Szymon Antosik, Mic...

Perypetie translacji i inne

Jak w tytule jest to zbiór wywiadów z wybitnymi tłumaczami literatury obcej min. Carlos Marrodan Casas, Magdalena Heydel, Andrzej Jagodziński. Jaka to była pyszna lektura. Każdy wywiad to osobna przygoda biograficzno-intelektualna. Okazuje się że tłumacz to nie tylko zaawansowany znawca danego języka ale i drugi autor po twórcy oryginalnego dzieła i nietuzinkowa osoba, i często językowy samouk. Czasem też matematyk który z pasji zaczyna przekładać literaturę francuską( Ryszard Engelking) lub starszy pan po 70-tce, urządzający sobie jednodniowe, 70 km wycieczki rowerowe (Ireneusz Kania). Niestety obaj panowie zmarli 8 lat po ukazaniu się omawianej pozycji.
Co jest wspólną bolączką wszystkich bohaterów książki? Oczywiście wydawniczo- ekonomiczna presja czasu, która nie sprzyja odpowiedzialnej i wnikliwej pracy jaką jest znakomity, solidny przekład. Okazuje się, że jednak „w PRL-u było lepiej” a przynajmniej ten „słusznie miniony” ustrój miał również pozytywne strony. Ludzie czytali, bo nie mieli zbyt wielu rozrywek, a tłumacze przekładali dany utwór np w 12 miesięcy a nie w 3, jak to obecnie bywa. Gorzka i smutna jest dla mnie opowieść o tym jak to w latach 90-tych wybitny tłumacz (Jan Gondowicz) założył niezależne wydawnictwo, które szybko upadło min przez potężne podatki. Pisał recenzje literackie, aż odkrył, że nikomu nie są potrzebne, bo nikt już nie czyta ani tych recenzji, ani tak ambitnej prozy (a ci którzy jednak czytają, nie kupią książek z braku gotówki). Przekładał najlepiej jak potrafił, aż zaczął wątpić w sens swojej pracy zyskawszy świadomość, że coraz mniej osób czyta tłumaczone przez niego utwory- literaturę piękną...I że właściwie nie ma dla kogo przekładać.
Ponadto Przejęzyczenie” jest kopalnią wiedzy nie tylko o literaturze, także po prostu o życiu, historii, a także wspaniałych cytatów:
„Bo trzeba pamiętać o jednej fundamentalnej rzeczy: myślenie i mowa to są dwie strony tego samego medalu. Im prymitywniejszy język, tym prymitywniejsze myślenie – to jest nieunikniony proces, proces niebywale niebezpieczny dla każdej wspólnoty. Tandetny język produkuje tandetne myślenie, tandetne myślenie z kolei narzuca i indukuje tandetny język, a wszystko razem produkuje tandetnego człowieka, to znaczy człowieka nieautentycznego. „ (I. Kania)

Doświadczenia poszczególnych tłumaczy są różne, ale mimo to w pewnym momencie ogarnia poczucie powtarzalności. Każdy mówi inaczej zniuansowane, ale podobne myśli (nie licząc mniej lub bardziej ciekawych prywatnych historii),bo i pytania są podobne. W rezultacie książkę musiałem "przegryzać" inną, bo ciurkiem bym jej nie zdzierżył. Bardzo zawiodło mnie, że pośród grona tłumaczy nie znalazło się miejsce dla młodszego pokolenia tłumaczy, również takich którzy zajmują się literaturą science fiction lub taką z elementami światotwórstwa. Przecież tam aż roi się od dylematów translatorskich. Tutaj jednak dostajemy raczej nestorów polskiej translatoryki, którzy (co zrozumiałe) tłumaczyli szeroko pojętą klasykę, która jest mi raczej obojętna.

Znakomity zbiór wywiadów z tłumaczami klasycznych - a właściwie już klasykami wśród tłumaczy - dzieł literatury angielskiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, rosyjskojęzycznej i innych. Rozmowy, w trakcie których dzielą się oni nie tylko sekretami swej pracy i - czasem diametralnie się od siebie różniącymi - podejściami do oryginału a także osobistymi refleksjami nad dorobkiem tłumaczonych dzieł i twórcami.

Lekkim rozczarowaniem jest nieobecność znakomitych tłumaczy literatury popularnej - zwłaszcza fantastyki - aczkolwiek to i tak nie umniejsza wartości tej niezwykle interesującej publikacji. Polecam!

Niezła, mądra książka, ale od wywiadu z Piotrem Sommerem zaczyna się już prawdziwa jazda intelektu, która mnie przerosła.

Wiecej szczegółów w filmie.

Wiecej szczegółów w filmie.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Lubię tłumaczyć. Lubię jak ktoś dobrze wytłumaczy, przetłumaczy. I lubię dobrych tłumaczy. Chyba nie muszę się z tego tłumaczyć? Spotkałem kiedyś na pewnej terapii człowieka, który używał słowa "obtłumaczać" (w znaczeniu racjonalizowania psychologicznego). Nie wiem co u niego, ale życie toczy się dalej i też je sobie nieraz obtłumaczam. Jest u nas kilkoro ekstremalnie interesujących tłumaczy. Szkoda, że znajdują się w cieniu, niewidoczni, przezroczyści... Ta książka trochę próbuje to zmienić. W globalnej skali raczej niewiele zmieni, natomiast pojedynczym czytelnikom może podsunąć inspiracje, zmienić życie. Polecam każdemu kto poszukuje, lubi się pozastanawiać. Bardzo przyjemna lektura. Zwłaszcza jeśli się zna więcej niż 1 język.

Książka fenomenalna. Potrzebuję więcej.

Książka fenomenalna. Potrzebuję więcej.

Podziwiam przygotowanie merytoryczne Pani Zofii. Mistrzowsko przeprowadzone wywiady z tłumaczami z różnych języków, Pani niezmiennie zadawała interesujące pytania, a ogrom wiedzy (widoczny poprzez ilość odniesień do różnorakich dzieł, artykułów i wypowiedzi) naprawdę zaskakiwał.

Same rozmowy skupiają się praktycznie w całości na literaturze i jej tłumaczeniu, choć samo tłumaczenie momentami schodzi trochę na drugi plan, a dyskusja staje się mocno meta-literacka. Osoby szukające pozycji, która pomogłaby im w staniu się lepszym tłumaczem skierowałbym gdzie indziej (zwłaszcza, że z książki wyłania się dość mało atrakcyjna wizja "kariery" tłumacza literackiego...). Jeśli zaś ktoś chce poszerzyć swoje literackie horyzonty, to szczerze polecam.

Bardzo dobra pozycja - seria wywiadów z tłumaczami literatury na język polski. Skończyłam ją z długą listę książek, o których mówią poszczególni rozmówcy Autorki, a ja jeszcze ich nie czytałam. Dodatkowo od kilku dni cały czas wracam do poszczególnych fragmentów tej książki.. Trzeba nam doceniać dobrych tłumaczy!

Świetna metaliteracka pozycja, obowiązkowa dla każdego miłośnika języków i literatury. Autorka przedstawia rozmowy z uznanymi tłumaczami, którzy przełożyli na język polski klasyki literatury. W czasie wywiadów poruszane są tematy takie jak specyfika języków, tajniki pracy tłumacza, prowadzone są także dysputy o literaturze i kulturze - polskiej i światowej. Każdy z tłumaczy ma inne podejście do swojej pracy. Tym jednak, co ich łączy jest świadomość wagi ich pracy. To bardzo ważna książka, która pozwoli dostrzec wagę pracy tych, którzy bardzo często są pomijani. Nie jest jednak wolna od wad - czasem megalomania autorów irytuje do granic możliwości. Niemniej warto, by wzbogacić się o nowe piękne przemyślenia i kolejne tytuły do przeczytania.

Ocena: 7/10 (bardzo dobra)

• E-booki