Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta

Okładka książki Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta Krzysztof Stefański
Okładka książki Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta
Krzysztof Stefański Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy historia
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Księży Młyn Dom Wydawniczy
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377291665
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łódź. Kamienice Jacek Kusiński, Krzysztof Stefański
Ocena 7,0
Łódź. Kamienice Jacek Kusiński, Krz...
Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 2: 1820-1914 Marek Adamczewski, Irmina Gadowska, Piotr Gryglewski, Marzena Iwańska, Grażyna E. Karpińska, Jarosław Kita, Karolina Kołodziej, Ewelina M. Kostrzewska, Katarzyna Orszulak-Dudkowska, Wiesław Puś, Daria Rutkowska-Siuda, Marta Sikorska, Anna Śmiechowicz, Kamil Śmiechowski, Joanna Sosnowska, Krzysztof Stefański, Elżbieta Umińska-Tytoń, Violetta Wiernicka, Krzysztof P. Woźniak
Ocena 8,3
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku Błażej Ciarkowski, Krzysztof Stefański
Ocena 7,0
Modernizm w ar... Błażej Ciarkowski,&...
Okładka książki Łódź. Pałace i wille Jacek Kusiński, Krzysztof Stefański
Ocena 7,8
Łódź. Pałace i... Jacek Kusiński, Krz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3243
262

Na półkach: ,

Interesująca i pięknie wydana publikacja dotycząca wybranych rodów fabrykanckich oraz ich znaczenia dla historii, a zwłaszcza wystroju architektonicznego Łodzi. Autor ogranicza się do pięciu rodzin – Geyerów, Scheiblerów, Poznańskich, Heinzlów i Kindermannów.

Układ czterech pierwszych rozdziałów jest właściwie stały – autor ukazuje krótko zarys dziejów rodziny, a następnie prezentuje budowle, jakie dzięki nim powstały w mieście i – w przeważającej ilości przypadków – istnieją do dziś. Te obiekty to nie tylko fabryki czy kamienice, pałace, wille danej rodziny, ale także budynki użyteczności publicznej – szkoły, szpitale, sierocińce, domy starców, ochronki, kościoły różnych wyznań. Dużo miejsca autor poświęca też unikatowym w skali europejskiej zabytkom architektury sepulkralnej – grobowcom i mauzoleom. Wydawnictwo zawiera wiele zdjęć zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, które pozwalają czytelnikowi unaocznić sobie ogrom wkładu fabrykantów w rozwój Łodzi.

Autor postawił w książce bardzo wyraźną tezę – łódzki fabrykant to nie tyran i krwiopijca żyjący wygodnie z wyzysku biednego robotnika, lecz ciężko pracujący przedsiębiorca, świadomy potrzeb swojego miasta i jego obywateli. I – co najdziwniejsze – autorowi zdecydowanie udało się tę tezę udowodnić. No, przynajmniej mnie przekonał :).

Krzysztof Stefański wykonał ogromną pracę tworząc kompendium wiedzy o pięciu rodach fabrykanckich, których dzieła możemy podziwiać w Łodzi do dziś. Oczywiście uważny czytelnik nieco obeznany z tematem dostrzeże kilka niedociągnięć – autorowi kilkakrotnie mylą się imiona opisywanych postaci, odsyła czytelnika do nieistniejących skrzyżowań ulic. Rozdział piąty, poświęcony Kindermannom ogranicza się właściwie do opisów fabryk, willi i pałaców rodziny pod względem architektonicznym, dlatego uważam go za najmniej interesujący. W tekście drażnią liczne powtórzenia, a najbardziej używane po wielokroć odwołania typu: „ale o tym w dalszej części tekstu/ w kolejnym rozdziale” oraz „jak było opisywane w poprzednim rozdziale”. Mimo tych drobnych zastrzeżeń uważam, że wydawnictwo może pełnić niebagatelną rolę w propagowaniu uroków mojego ukochanego miasta, a z pewnością dostarcza rzetelnej wiedzy o rodach fabrykanckich, które przyczyniły się nie tylko do rozwoju Łodzi przemysłowej, ale także jej wielokulturowości, którą dziś się szczycimy.

Interesująca i pięknie wydana publikacja dotycząca wybranych rodów fabrykanckich oraz ich znaczenia dla historii, a zwłaszcza wystroju architektonicznego Łodzi. Autor ogranicza się do pięciu rodzin – Geyerów, Scheiblerów, Poznańskich, Heinzlów i Kindermannów.

Układ czterech pierwszych rozdziałów jest właściwie stały – autor ukazuje krótko zarys dziejów rodziny, a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    2
  • 2015
    2
  • Historia
    1
  • Z historią w tle
    1
  • Do przeczytania - historia
    1
  • 2019
    1
  • Książki związane z Łodzią
    1
  • Domowa kolekcja
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne