Ścigając Steve’a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej

Okładka książki Ścigając Steve’a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej Magda Gacyk
Okładka książki Ścigając Steve’a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej
Magda Gacyk Wydawnictwo: Kurhaus Publishing Seria: Syzyf 2.0 biografia, autobiografia, pamiętnik
Syzyf 2.0
Kurhaus Publishing
2015-02-09
2015-02-09
Krzemowa Dolina USA teleinformatyka informatyka biotechnologia

Podtytuł jest mylący, a może nie tego się spodziewałem. Sądziłem, że będę mógł przeczytać o rodakach jak budowali swoją pozycję, co wynaleźli, jak to zaważyło na ich życiu.
Książka mówi o Dolinie Krzemowej, wplatając tam wątki Polaków i nie tylko. Jak dla mnie poszczególne rozdziały są zbyt chaotyczne, czytając nieco się nudziłem. Pozycja do mnie nie trafiła :(

2004

Bardzo fajny reportaż,czytałam w wielkim zainteresowaniem, dobrze wiedzieć że mamy tak zdolnych rodaków😊

Książek o spektakularnych sukcesach powstało wiele. Lubimy takie pozytywne historie. Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w których presja sukcesu i osiągnięć wciąż rośnie. Zawsze jednak jest druga strona medalu, którą świadomie, a czasem mniej świadomie pomijamy. Każdy sukces ma swoją cenę - kosztem może być zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, życie prywatne itp. Prawdopodobnie fakt, że przeważnie bagatelizowane są osobiste konsekwencje jednostki funkcjonowania w technologicznym, innowacyjnym środowisku, właśnie ten wątek najbardziej zapadł mi w pamięci. Autorka wspomina, że niewielki odsetek firm działa na rynku dłużej niż 2 lata. Ponadto Dolina Krzemowa jest numerem jeden jeżeli chodzi o liczbę rozwodów (6 na 10 małżeństw kończy się rozwodem) oraz liczbę psychiatrów przypadającą na mieszkańca. Nie mniej jednak, książka to przede wszystkim zbiór historii o odwadze, marzeniach, pasjach, odmienności, wyzwaniach oraz wizjach przyszłości. Na plus: wielowątkowość, różnorodność zawodowa i wiekowa bohaterów; na minus: powierzchowne ujęcie tematów. Polecam!

Książka dobra, napisana w formie reportaży, które moim zdaniem mógłby być bardziej rozwinięte. Pomimo tej niedoskonałości, warto przeczytać.

Dobrze się czyta, choć mam wrażenie że reportażowe zacięcie, z którym mamy do czynienia w książce mogłoby być nieco pogłębione, dzięki czemu publikacja byłaby jeszcze ciekawsza.

Książkę kupiłem w ramach jakiejś promocji w sumie przez przypadek. Omijałem ją, bo jakoś nie do końca byłem zachęcony tytułem i opisem. W końcu jednak sięgnąłem po nią i...
Ta pozycja ma tylko jedną wadę - tytuł!!! Wydawca zapewne chciał dobrze, a zrobił autorce (chyba, że to jej pomysł, to wtedy ona sobie sama to zrobiła) niedźwiedzią przysługę. Nośne nazwisko w tytule miało pewnie sprzedać książkę. Ale po co czytelnik ma sięgać po pozycję, w której porównuje się Polaków do guru z Krzemowej Doliny, skoro może przeczytać bardzo dobre jego samego biografie? Z kolei z opisu z okładki wynika, że książka opowiada tylko o tym jakimi wspaniałymi umysłami nasz naród zasilił technologiczną stolicę świata i czytając ten opis można sobie pomyśleć "ileż to już razy czytałem/słyszałem o ludziach, którzy coś tam robią, a świat nawet o tym nich nie wie i nie zwraca na nich uwagi - po co mam znowu o tym czytać?"...
Nic bardziej mylnego!!! Bohaterem tej książki, a właściwie reportażu wcale nie są Polacy tam mieszkający i pracujący. Bohaterem jest sama Dolina Krzemowa.
Autorka opisuje historię jej powstania, stara się zrozumieć dlaczego to właśnie tam, a nie gdzie indziej tworzona jest taka ilość niesamowitych wynalazków. Dlaczego tam powstają i są realizowane projekty, które zmieniają cały świat. Opisuje atmosferę panującą w tym miejscu, to jak się tam żyje, jak pracuje.
To naprawdę bardzo dobry reportaż, w którym Polacy są tylko jednym z elementów składających się na obraz całej Doliny. I, co ważne, autorce udało się dotrzeć i do tych, którzy są tym miejscem zachwyceni od samego początku, jak i do tych, którzy długo się przekonywali do życia tam. Ale i są tacy, którzy zobaczyli, pomieszkali i zrezygnowali.
I książka wcale nie jest tylko o Polakach. A o Jobsie są może ze dwie strony i to w kontekście różnic pomiędzy nim a Timem Cookiem.
Duży plus za to, że książka nie jest napisana przez technomaniaczkę. To prawdziwy, pisany dla "normalnych" ludzi reportaż.
Na początku napisałem, że pozycja ta ma tylko jedną wadę. Oczywiście przesadziłem - jeszcze kilka się znajdzie. Np. wspominane jest często, że tak naprawdę tylko niewielu udaje się tam odnieść prawdziwy sukces - szkoda, że nie pojawiły się postacie, które poniosły tam porażkę. Ale pewnie do takich trudno dotrzeć.
Największą wadą jednak jest to, że książka jest... za krótka :) Chętnie poczytałbym więcej i więcej. Po prostu chłonie się ją rewelacyjnie.
A możecie się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - np. dlaczego lepiej jednak nie jeść makowca na święta :)

• Informatyka
  • 2016
  • Reportaże, biografie

Magda Gacyk Ścigając Steve'a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej Zobacz więcej