Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magda Gacyk
2
6,5/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż
umanistka w krainie nauk ścisłych. Do Doliny Krzemowej trafiła po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Iberystka i socjolożka z wykształcenia, z zawodu i pasji: dziennikarka i tłumaczka posługująca się sześcioma językami. Była prowadzącą i wydawcą programu telewizyjnego Kawa czy Herbata? w TVP1, ale jej wielką miłością jest radio. Szlify w tej dziedzinie zdobywała w klasycznie rockowej rozgłośni Radia WaWa i warszawskim Radiu Kolor pod opieką Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Muzyką rockową zajmuje się zresztą do tej pory. Zawodowo prowadzi także szkolenia medialne oraz współpracuje z European Journalism Centre. Wieczorami uczy karate w dojo położonym w sercu Silicon Valley. W wolnym czasie wspina się, jeździ na nartach i nurkuje.
6,5/10średnia ocena książek autora
49 przeczytało książki autora
100 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach
Magda Gacyk
6,4 z 42 ocen
146 czytelników 4 opinie
2020
Najnowsze opinie o książkach autora
Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach Magda Gacyk
6,4
Bardzo przyjemnie spędziłam cżas, chowając powoli dekoracje bożonarodzeniowe i słuchając tego audiobooka, czytanego przez samą autorkę.
Nie uświadamiałam sobie dotąd, ile części zamiennych już można wmontować w człowieka. Codziennością stały się rozruszniki i zastawki serca, sztuczne stawy, implanty zębowe. Dziecko koleżanki ma implanty ślimaków usznych (należy je wstawiać do drugiego roku życia dziecka, bo jak się nauczy języka migowego, nie będzie chciało uczyć się normalnej mowy – przyp. mój). Inna koleżanka ma wszczepiony rozrusznik mózgu – pozbyła się w ten sposób silnego drżenia głowy, które uniemożliwiało jej normalne życie. Podobne rozruszniki wszczepia się też przy silnym Parkinsonie albo zespole Tourette´a. Autorka przytacza też wiele indywidualnych przypadków, kiedy ludzie wszczepiają sobie różne elementy, np. zamiast pierścionka zaręczynowego implant brylantu w palec. Pokazuje też jak przydatne mogą być różne techniczne gadżety na codzień -opaski biometryczne ofiar doprowadziły do ujęcia zabójców. Osobiście przeraża mnie ta ilość metalu, jaką możemy sobie wszczepić w organizm i jej wpływ na ludzkie zdrowie.
Grylowane owady jako wizja odżywiania w przyszłości pojawiły się też w pobliskim supermarkecie i były tematem dyskusji na facebooku - jeść czy nie. Nie kupiłam i nie spróbowałam. Dotychczas jeżeli przyniosłam coś takiego z mąką ze sklepu, to tępiłam je zawzięcie.Może powinnam je następnym razem usmażyć na patelni i spróbować?
Autorka omawia też pasjonatów - w języku potocznym nazwalibyśmy ich narkomanami – eksperymentujących z substancjami chemicznymi, zmieniającymi biochemię w organiźmie. Trudno tę książkę nazwać naukową bądź solidnym reportażem, ale jest to opis ciekawych eksperymentów z różnych dziedzin, które - jeżeli się sprawdzą, zostaną wprowadzone do powszechnego użytku. W końcu każde przełomowe odkrycie poprzedzało wiele prób.
Interesująca pozycja, polecam.
Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach Magda Gacyk
6,4
Opisywani przez Gacyk ludzie dzięki specjalnym urządzeniom zyskują zdolność echolokacji, czyli możliwość znajdowania przedmiotów czy omijania przeszkód bez użycia wzroku? Inne przykłady: wmontowany w potylicę implant pozwalający „usłyszeć” kolory daltonistom albo krople do oczu umożliwiające widzenie w podczerwieni.
Ale Gacyk pisze nie tylko o cyborgach. Pokazuje również świat, w którym wiara i postęp mogą rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości, włącznie z wyeliminowaniem śmieci. Jednak każda, nawet najlepsza nowa technologia może być wykorzystana zarówno w szczytny, jak i zły sposób. Choćby na rynku pracy widzimy, że pojawiają się urządzenia np. wszczepiane pod skórę mikrochipy, które mają z pozoru ułatwiać pracownikom wykonywanie prostych czynności. Jednak przy okazji otwierają one furtkę do jeszcze ściślejszego ich kontrolowania i wyciskania z nich coraz więcej w imię dyktatu wyższej wydajności. Na efekty wykorzystania nowych technologii należy więc patrzeć przez pryzmat nie tylko tego, jakie i komu przynoszą korzyści. A także z perspektywy tych osób, które ostatecznie ich używają.