Śmiertelni

Magnum
2015-06-02
2015-06-02
Malwina Fiedorek

Okładka książki Ludzie czy bogowie 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko
Ocena 7,5
Ludzie czy bog... Krystyna Bochenek, ...
Okładka książki Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,7
Bez ograniczeń... Maria Mazurek, Jerz...

Śmierć zawsze była tematem tabu. Tak samo niewygodnym tematem było umieranie ludzi starszych. Z tym wyzwaniem zmierzył się Atul Gawande, który zaimponował mi swoją pierwszą książką o trudnych przypadkach medycznych. Ty takowych nie znajdziemy ale jest coś innego. Na przykładzie własnej rodziny oraz innych osób autor pokazuje że warto oswoić się ze śmiercią. Pokazuje jak się do tego przygotować i czego można się spodziewać w tych trudnych chwilach. Bardzo dobra i bardzo potrzebna książka.

„Nie ma pięknej śmierci” – te słowa najbardziej utkwiły mi w głowie po przeczytaniu książki Atula Gawande pt. „Śmiertelni”. Opowieść napisana jest zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i syna, który musi zmierzyć się z chorobą swego ojca. Autor stawia niezwykle trudne pytania: Czego tak naprawdę potrzebuje umierający człowiek? Gdzie leży granica, po przekroczeniu której leczenie bardziej szkodzi człowiekowi niż mu pomaga?
Bardzo potrzebna książka zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których ludzie zwykle odchodzą w szpitalu bądź domu spokojnej starości, w otoczeniu zupełnie obcych ludzi i personelu medycznego.

Książka porusza temat starości, chorowania i umierania. A ponieważ każdy z tym tematem się spotka to warto przeczytać. Jaką postawę przyjąć w przypadku umierających bliskich? Jak rozmawiać z lekarzem w przypadku śmiertelnej choroby? Co za sobą niesie pomoc paliatywna? Na tę wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w tej książce.

To nie jest przyjemna lektura, ależ jakże życiowa. Bo jest o śmierci, a ta jest , chcemy , czy nie - zwieńczeniem naszego życia. Poruszające , smutne , nieprzyjemne. I tak to właśnie naprawdę wygląda.

Bardzo ważna książka! Moim zdaniem, każdy powinien tę książkę przeczytać, bo każdy z nas może się zestarzeć i każdy z nas może mieć w rodzinie kogoś, kto się zestarzeje. Każdy z nas może zachorować na śmiertelną chorobę, albo mieć kogoś takiego w pobliżu. Ta książka stara się nam pokazać, że traktujemy ludzi umierających przedmiotowo, a oni chcieliby być traktowani podmiotowo. Co jest ważne dla człowieka, który umiera? Jak możemy mu pomóc? Dlaczego nie mamy prawa odbierać im prawa do decydowania o tym, jak ma wyglądać końcówka ich życia? I jak oswoić śmierć, która przecież i tak kiedyś przyjdzie? Polecam tę książkę gorąco!!

Jakże się cieszę,że poznałam Tego lekarza i naukowca!
Napisał książkę bogatą w interesujące mnie tematy czyli starzenie organizmu,domów dla seniorów,opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Podobają mi się jego poglądy na temat nauk medycznych,które chcą zrobić wszystko,coby przedłużyć pacjentowi życie a nie dbają o jego dobrostan.
A potrzeba czasami tak niewiele,żeby pomóc cierpiącym w jego ograniczeniach...Nieodzowna w moim mniemaniu jest sztuka umierania(ars moriendi).Od dziecka byłam oswajana ze śmiercią jako normalny etap przejścia z ziemskiego życia do życia wiecznego. Taka jest moja wiara!

Jakże się cieszę,że poznałam Tego lekarza i naukowca!
A potrzeba czasami tak niewiele,żeby pomóc...

Rewelacyjna książka jednego z najbardziej wpływowych osób na świecie (TIME 2010) i amerykańskiego chirurga indyjskiego pochodzenia.
Pełna refleksji, traktująca o przemijaniu, również w ujęciu autobiograficznym (odchodzenie ojca)
Autor poprzez przykłady ze swojego zawodowego życia zastanawia się czy warto przedłużać życie za wszelką cenę de facto pogarszając jego jakość, czy lepiej zadbać o godne i jak najbardziej komfortowe i ŚWIADOME przeżywanie swoich dni.

Niepozorna książka o zaskakująco dużym oddziaływaniu na to, jak patrzymy na świat. Chirurg Atul Gawande zabiera nas w podróż po życiu, które jest i kruche, i skończone. Przygotowuje nas do problemów związanych ze śmiercią i ze starością, nad którymi rzadko mamy okazję rozmyślać, bo przecież... nas nie dotyczą. Rozważa, czy ludzie śmiertelnie chorzy potrzebują tylko przedłużania życia? O czyich potrzebach tak naprawdę myślimy zostawiając ludzi w domach spokojnej starości? Czy wydłużanie życia jest zawsze ważniejsze od wolności i spędzania czasu w ulubiony sposób? Mnóstwo wziętych z życia przykładów, interesujące historie, dogłębna analiza tematu. Rewelacyjnie napisana i przygotowana książka, po lekturze której łatwo dojść do wniosku, że to, co dotychczas myśleliśmy o starości i leczeniu ciężko chorych było - niestety - bezrozumne.

Fantastyczna lektura. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące naszym życiem, zdrowiem i zależnościami. Autor pochylił się nad godnym chorowaniem i umieraniem.

"Śmiertelni" jest książką szczególną. Bo porusza temat bardzo ważny, dotyczący nas wszystkich, którym jest nieuleczalna choroba, starość, śmierć. Tak mało wiemy o tym, co czuje osoba odchodząca, jakie ma pragnienia, obawy. Autor jest lekarzem badającym te zagadnienia. Widzimy przypadki chorych, którym za wszelką cenę przedłuża się życie kosztem jego jakości. Dla mnie historie te są bardzo bliskie. W zasadzie wszyscy powinni przeczytać "Śmiertelnych" - dać sobie chwilę na zastanowienie nad tym, co nieuniknione.

Atul Gawande Śmiertelni Zobacz więcej
Atul Gawande Śmiertelni Zobacz więcej