Śmiertelni

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- BEING MORTAL. Medicine and What Matters in the End
- Wydawnictwo:
- Magnum
- Data wydania:
- 2015-06-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-06-02
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363986940
- Tłumacz:
- Malwina Fiedorek
Znany amerykański chirurg na podstawie własnej praktyki oraz doświadczeń innych lekarzy opisuje przejmujące historie pacjentów w różnym wieku w ostatnim okresie ich życia. Pokazuje porażki i ograniczenia współczesnej medycyny, która w imię przedłużania za wszelką cenę życia zwiększa cierpienia nieuleczalnie chorych i powoduje, ze rezygnują oni z tego, co dla nich najważniejsze. Pokazuje też na konkretnych przykładach z praktyki, jak rozmawiać z nieuleczalnie chorymi i jak polepszyć jakość ich życia.
Książka Śmiertelni zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów "New York Timesa".
W ostatnim okresie życia potrzebujemy nie tylko medycyny, ale życia z sensem. Życia tak pełnego i bogatego, jak to tylko możliwe w tych okolicznościach. „Śmiertelni” to książka nie tylko mądra i głęboko poruszająca, ale także przenikliwa i niezwykle ważna dla naszych czasów. Taka, jakiej można się spodziewać po Atulu Gawande, jednym z najwybitniejszych pisarzy wśród lekarzy.
Oliver Sacks
Znany neurolog i pisarz, autor m.in. bestselleru Przebudzenia
Książka „Śmiertelni” przypomina nam o tym, że nowoczesna medycyna skupia się na ratowaniu życia, ale nie zdaje egzaminu w obliczu śmierci. Jest to najmocniejsza i najbardziej poruszająca książka Atula Gawande.
Malcolm Gladwell
Pisarz, reporter i publicysta, autor wielu książek, m.in. Błysk!
Głęboko wzruszająca i niezwykle ważna książka – wcale nie o umieraniu i ograniczeniach medycyny, lecz o tym, jak żyć do samego końca samodzielnie, godnie i radośnie.
Katherine Boo
Dziennikarka i pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Śmierć zawsze była tematem tabu. Tak samo niewygodnym tematem było umieranie ludzi starszych. Z tym wyzwaniem zmierzył się Atul Gawande, który zaimponował mi swoją pierwszą książką o trudnych przypadkach medycznych. Ty takowych nie znajdziemy ale jest coś innego. Na przykładzie własnej rodziny oraz innych osób autor pokazuje że warto oswoić się ze śmiercią. Pokazuje jak się do tego przygotować i czego można się spodziewać w tych trudnych chwilach. Bardzo dobra i bardzo potrzebna książka.
Śmierć zawsze była tematem tabu. Tak samo niewygodnym tematem było umieranie ludzi starszych. Z tym wyzwaniem zmierzył się Atul Gawande, który zaimponował mi swoją pierwszą książką o trudnych przypadkach medycznych. Ty takowych nie znajdziemy ale jest coś innego. Na przykładzie własnej rodziny oraz innych osób autor pokazuje że warto oswoić się ze śmiercią. Pokazuje jak się...
więcej Pokaż mimo to„Nie ma pięknej śmierci” – te słowa najbardziej utkwiły mi w głowie po przeczytaniu książki Atula Gawande pt. „Śmiertelni”. Opowieść napisana jest zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i syna, który musi zmierzyć się z chorobą swego ojca. Autor stawia niezwykle trudne pytania: Czego tak naprawdę potrzebuje umierający człowiek? Gdzie leży granica, po przekroczeniu której leczenie bardziej szkodzi człowiekowi niż mu pomaga?
Bardzo potrzebna książka zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których ludzie zwykle odchodzą w szpitalu bądź domu spokojnej starości, w otoczeniu zupełnie obcych ludzi i personelu medycznego.
„Nie ma pięknej śmierci” – te słowa najbardziej utkwiły mi w głowie po przeczytaniu książki Atula Gawande pt. „Śmiertelni”. Opowieść napisana jest zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i syna, który musi zmierzyć się z chorobą swego ojca. Autor stawia niezwykle trudne pytania: Czego tak naprawdę potrzebuje umierający człowiek? Gdzie leży granica, po przekroczeniu której...
więcej Pokaż mimo toKsiążka porusza temat starości, chorowania i umierania. A ponieważ każdy z tym tematem się spotka to warto przeczytać. Jaką postawę przyjąć w przypadku umierających bliskich? Jak rozmawiać z lekarzem w przypadku śmiertelnej choroby? Co za sobą niesie pomoc paliatywna? Na tę wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w tej książce.
Książka porusza temat starości, chorowania i umierania. A ponieważ każdy z tym tematem się spotka to warto przeczytać. Jaką postawę przyjąć w przypadku umierających bliskich? Jak rozmawiać z lekarzem w przypadku śmiertelnej choroby? Co za sobą niesie pomoc paliatywna? Na tę wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w tej książce.
Pokaż mimo toTo nie jest przyjemna lektura, ależ jakże życiowa. Bo jest o śmierci, a ta jest , chcemy , czy nie - zwieńczeniem naszego życia. Poruszające , smutne , nieprzyjemne. I tak to właśnie naprawdę wygląda.
To nie jest przyjemna lektura, ależ jakże życiowa. Bo jest o śmierci, a ta jest , chcemy , czy nie - zwieńczeniem naszego życia. Poruszające , smutne , nieprzyjemne. I tak to właśnie naprawdę wygląda.
Pokaż mimo toBardzo ważna książka! Moim zdaniem, każdy powinien tę książkę przeczytać, bo każdy z nas może się zestarzeć i każdy z nas może mieć w rodzinie kogoś, kto się zestarzeje. Każdy z nas może zachorować na śmiertelną chorobę, albo mieć kogoś takiego w pobliżu. Ta książka stara się nam pokazać, że traktujemy ludzi umierających przedmiotowo, a oni chcieliby być traktowani podmiotowo. Co jest ważne dla człowieka, który umiera? Jak możemy mu pomóc? Dlaczego nie mamy prawa odbierać im prawa do decydowania o tym, jak ma wyglądać końcówka ich życia? I jak oswoić śmierć, która przecież i tak kiedyś przyjdzie? Polecam tę książkę gorąco!!
Bardzo ważna książka! Moim zdaniem, każdy powinien tę książkę przeczytać, bo każdy z nas może się zestarzeć i każdy z nas może mieć w rodzinie kogoś, kto się zestarzeje. Każdy z nas może zachorować na śmiertelną chorobę, albo mieć kogoś takiego w pobliżu. Ta książka stara się nam pokazać, że traktujemy ludzi umierających przedmiotowo, a oni chcieliby być traktowani...
więcej Pokaż mimo toJakże się cieszę,że poznałam Tego lekarza i naukowca!
Napisał książkę bogatą w interesujące mnie tematy czyli starzenie organizmu,domów dla seniorów,opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Podobają mi się jego poglądy na temat nauk medycznych,które chcą zrobić wszystko,coby przedłużyć pacjentowi życie a nie dbają o jego dobrostan.
A potrzeba czasami tak niewiele,żeby pomóc cierpiącym w jego ograniczeniach...Nieodzowna w moim mniemaniu jest sztuka umierania(ars moriendi).Od dziecka byłam oswajana ze śmiercią jako normalny etap przejścia z ziemskiego życia do życia wiecznego. Taka jest moja wiara!
Jakże się cieszę,że poznałam Tego lekarza i naukowca!
więcej Pokaż mimo toNapisał książkę bogatą w interesujące mnie tematy czyli starzenie organizmu,domów dla seniorów,opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Podobają mi się jego poglądy na temat nauk medycznych,które chcą zrobić wszystko,coby przedłużyć pacjentowi życie a nie dbają o jego dobrostan.
A potrzeba czasami tak niewiele,żeby pomóc...
Rewelacyjna książka jednego z najbardziej wpływowych osób na świecie (TIME 2010) i amerykańskiego chirurga indyjskiego pochodzenia.
Pełna refleksji, traktująca o przemijaniu, również w ujęciu autobiograficznym (odchodzenie ojca)
Autor poprzez przykłady ze swojego zawodowego życia zastanawia się czy warto przedłużać życie za wszelką cenę de facto pogarszając jego jakość, czy lepiej zadbać o godne i jak najbardziej komfortowe i ŚWIADOME przeżywanie swoich dni.
Rewelacyjna książka jednego z najbardziej wpływowych osób na świecie (TIME 2010) i amerykańskiego chirurga indyjskiego pochodzenia.
więcej Pokaż mimo toPełna refleksji, traktująca o przemijaniu, również w ujęciu autobiograficznym (odchodzenie ojca)
Autor poprzez przykłady ze swojego zawodowego życia zastanawia się czy warto przedłużać życie za wszelką cenę de facto pogarszając jego jakość, czy...
Niepozorna książka o zaskakująco dużym oddziaływaniu na to, jak patrzymy na świat. Chirurg Atul Gawande zabiera nas w podróż po życiu, które jest i kruche, i skończone. Przygotowuje nas do problemów związanych ze śmiercią i ze starością, nad którymi rzadko mamy okazję rozmyślać, bo przecież... nas nie dotyczą. Rozważa, czy ludzie śmiertelnie chorzy potrzebują tylko przedłużania życia? O czyich potrzebach tak naprawdę myślimy zostawiając ludzi w domach spokojnej starości? Czy wydłużanie życia jest zawsze ważniejsze od wolności i spędzania czasu w ulubiony sposób? Mnóstwo wziętych z życia przykładów, interesujące historie, dogłębna analiza tematu. Rewelacyjnie napisana i przygotowana książka, po lekturze której łatwo dojść do wniosku, że to, co dotychczas myśleliśmy o starości i leczeniu ciężko chorych było - niestety - bezrozumne.
Niepozorna książka o zaskakująco dużym oddziaływaniu na to, jak patrzymy na świat. Chirurg Atul Gawande zabiera nas w podróż po życiu, które jest i kruche, i skończone. Przygotowuje nas do problemów związanych ze śmiercią i ze starością, nad którymi rzadko mamy okazję rozmyślać, bo przecież... nas nie dotyczą. Rozważa, czy ludzie śmiertelnie chorzy potrzebują tylko...
więcej Pokaż mimo toFantastyczna lektura. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące naszym życiem, zdrowiem i zależnościami. Autor pochylił się nad godnym chorowaniem i umieraniem.
Fantastyczna lektura. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące naszym życiem, zdrowiem i zależnościami. Autor pochylił się nad godnym chorowaniem i umieraniem.
Pokaż mimo to"Śmiertelni" jest książką szczególną. Bo porusza temat bardzo ważny, dotyczący nas wszystkich, którym jest nieuleczalna choroba, starość, śmierć. Tak mało wiemy o tym, co czuje osoba odchodząca, jakie ma pragnienia, obawy. Autor jest lekarzem badającym te zagadnienia. Widzimy przypadki chorych, którym za wszelką cenę przedłuża się życie kosztem jego jakości. Dla mnie historie te są bardzo bliskie. W zasadzie wszyscy powinni przeczytać "Śmiertelnych" - dać sobie chwilę na zastanowienie nad tym, co nieuniknione.
"Śmiertelni" jest książką szczególną. Bo porusza temat bardzo ważny, dotyczący nas wszystkich, którym jest nieuleczalna choroba, starość, śmierć. Tak mało wiemy o tym, co czuje osoba odchodząca, jakie ma pragnienia, obawy. Autor jest lekarzem badającym te zagadnienia. Widzimy przypadki chorych, którym za wszelką cenę przedłuża się życie kosztem jego jakości. Dla mnie...
więcej Pokaż mimo to