Okładka książki Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego: moc oddziaływania na ludzi i sytuacje Robert B. Cialdini
Robert B. Cialdini Wydawnictwo: Helion Seria: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
Influence
Helion
2011-01-01
2001-01-01
Arkadiusz Romanek
Cialdini

Okładka książki Świat na TAK! Zdobywaj przyjaciół, zyskuj pewność siebie i skutecznie przekonuj innych Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Świat na TAK! ... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
TAK! 60 sekret... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...

Z szacunku do czytelnika ta pozycja nie powinna zostać wydana w takiej formie. Co mam na myśli? Spośród 97 stron "treści", aż 41 to strony z obrazkami bądź cytatem. Sam tekst stanowi niewiele ponad połowę zawartości książki.
Poza tym autor często powołuje się na "różne badania", "istnieje nawet badanie naukowe", "pewne badania", "pewien profesor" - z tym że nie ma to jakiegokolwiek umocowania w bibliografii.
Przesłanie autora sprowadza się do sześciu zasad, które można byłoby zawrzeć na maksymalnie 15-20 stronach tekstu bądź zawrzeć to w formie dłuższego artykułu.

Bardzo krótko jak sprawić, by nasze propozycje wydawały się atrakcyjniejsze. Może dwa nowe - przynajmniej dla mnie - fakty, tyle, zaskakująca większość pozostaje tym, czego każdy był już świadom. Warto przejrzeć, skoro trwa to chwilę.

krótka książka, może nic odkrywczego, ale zgadzam się z postulatami. Treści 50 stron, drugie 50 to obrazki. Do przeczytania na jednym posiedzeniu.

z listy wartych do przeczytania książek. Dla każdego. Ja 25 lat temu na psychologii na UJ z listy lektur. Bardzo polecam

Uporządkowanie znanych koncepcji dotyczących wywierania wpływu, choć głównie oparte na anedgotach.

Audiobook. To kolejna ciekawa książka dotycząca rozwoju osobistego, której dane mi było przesłuchać. Cialdini w swojej książce wskazuje w jaki sposób można wpływać na zachowanie innych osób. Kierując się 6 zasadami: zaangażowaniu, wzajemności, społecznego dowodu słuszności, autorytetu, lubienia i niedostępności - możemy nie owijając w bawełnę, manipulować ludźmi. Autor podkreśla oczywiście, że jego publikacja nie służy złym celom, nie pokazuje co mamy robić, żeby owinąć sobie ludzi wokół palca. Jej celem jest ukazanie nam jak możemy wykorzystać nadarzające się sytuacje, aby osiągnąć zamierzony cel - niekoniecznie sprzeczny z celem adwersarza. Moralność i etyka są w tej książce bardzo podkreślone - nie można zatem autorowi postawić zarzutu, że psuje czytelników. Biorąc pod uwagę same zasady - nie są one wydumane i autor nie odkrywa Ameryki na nowo. Przypuszczam, że wszystkie z nich są znane przeciętnemu czytelnikowi (mi osobiście były znane). Fenomenem książki jest pokazanie sposobu ich zastosowania w praktyce - co już tak oczywiste nie jest. Minusem tej książki jest skoncentrowanie jej na zależności sprzedający-kupujący, firma-kontrahent itd. Przykładów współzależności konkretnych ludzi jest mniej - ale też są. Książka skłania do myślenia - do zastanowienia się nad sobą, ile takich nadarzających się szans już zmarnowaliśmy w swoim życiu. Cialdini wskazuje, że niektóre szanse pojawiają się raz, w konkretnym i określonym momencie - nie wolno ich zatem zmarnować. Reasumując - to bardzo dobra książka rozwojowa. Przestrzegam przed czytaniem jej w celu znalezienia metody na działanie wyłącznie na swoją korzyść i niekorzyść innych - autor wyraźnie przestrzega przed tym, że takie działania są niezwykle krótkowzroczne. Każdy, kto podejdzie do tej książki z otwartym umysłem, odnajdzie w niej praktyki, które odpowiednio umoralnione wpłyną na poprawę swojego życia. Wraz z Cialdinim, życzę wszystkim czytelnikom by stali się po jej przeczytaniu "detektywami wpływu", by zarówno swoje życie, jak i życie innych ludzi uczynić lepszym.

Cienizna . Dużo lepiej sięgnąć do „oryginału „ - wywieranie wpływu na ludzi , teorie i praktyka . Książka nie daje nic świeżego , spodziewałam się czegoś lepszego, ale to typowe „odcinanie kuponów „ . Audiobook jest fatalnie nagrany . Krotki materiał na dwóch płytach , muzyka i lektor rodem z latach 80.

Przeczytana tylko dlatego, że syn o nią prosił i chciałam się dowiedzieć jak będzie teraz na mnie wywierał nacisk, hihi. Chciałam być przygotowana. Książkę czyta się lekko, szybko i zaciekawia. Niestety jak dla mnie musiałabym robić notatki albo przeczytać ją drugi raz. Polecam

Jako wprowadzenie do tematu wywierania wpływu, pozycja obowiązkowa dla każdego adepta wspomnianej sztuki.

Dla osób, które wcześniej nie miały styczności z teoriami wpływu polecam z całego serca. Czyta się lekko, autor przytacza wiele przykładów, które można odnieść do swojego życia bądź pracy. Nie brakuje ciekawych badań, przeprowadzonych ku potwierdzeniu teorii wpływu.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty