Undertaker - 1 - Pożeracz złota

Okładka książki Undertaker - 1 - Pożeracz złota Xavier Dorison, Ralph Meyer
Okładka książki Undertaker - 1 - Pożeracz złota
Xavier DorisonRalph Meyer Wydawnictwo: Taurus Media Cykl: Undertaker (tom 1) komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Undertaker (tom 1)
Tytuł oryginału:
Undertaker: Le Mangeur d'or
Wydawnictwo:
Taurus Media
Data wydania:
2015-05-20
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-20
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364360558
Tłumacz:
Jakub Syty
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zamek Zwierzęcy 3. Noc Sprawiedliwych Felix Delep, Xavier Dorison
Ocena 7,0
Zamek Zwierzęc... Felix Delep, Xavier...
Okładka książki 1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty. Aptekarz diabła Xavier Dorison, Thimothee Montaigne
Ocena 8,3
1629 albo prze... Xavier Dorison, Thi...
Okładka książki Aristophania. Progredientes Xavier Dorison, Joël Parnotte
Ocena 7,6
Aristophania. ... Xavier Dorison, Joë...
Okładka książki Undertaker - 6 - Salvaje Xavier Dorison, Ralph Meyer
Ocena 7,4
Undertaker - 6... Xavier Dorison, Ral...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Skalp: Tom pierwszy Jason Aaron, Giulia Brusco, R. M. Guéra, Lee Loughridge
Ocena 7,6
Skalp: Tom pie... Jason Aaron, Giulia...
Okładka książki Ludzie gniewu Jason Aaron, Ron Garney, Matt Milla
Ocena 6,8
Ludzie gniewu Jason Aaron, Ron Ga...
Okładka książki Skład główny. Tom 1 Régis Loisel, Jean-Louis Tripp
Ocena 7,7
Skład główny. ... Régis Loisel, Jean-...

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
62 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1176
1144

Na półkach:

Za lekturę tej serii zabierałem się blisko rok. Zawsze znajdowałem bowiem wymówkę, od kiedy nabyłem ją od kumpli. A to przyszło coś wydawców, a to kupiłem inną serię komiksową, a to nie było czasu, a to coś innego. W końcu jednak zebrałem się w sobie i sięgnąłem po pierwszy tom z czterech, które leżały na mojej półce z dopiskiem "Regał wstydu". Przyznaję, że Xavier Dorison odpowiedzialny za scenariusz, ponownie mnie nie zawiódł. Tak, pierwszy tom Undertaker to naprawdę bardzo porządny komiks, zarówno jako western, ale też opowieść obyczajowa. Nie dziwię się, czemu zebrał taką popularność w Polsce, bo po prostu miło się go czyta. Czy jednak okazał się dla mnie olśnieniem? No cóż, nie, choć z drugiej strony, czy musiał?

Głównym bohaterem jest grabarz imieniem Jonas Crow. Już sam ten pomysł, aby pokazać Dziki Zachód z punktu widzenia osoby bez wątpienia mającej tam sporo pracy, jest dla mnie ciekawy. Crow zauważa zresztą, że ludzie ogólnie go omijają, chyba że muszą skorzystać z jego usług. Nie istnieje dla społeczeństwa, bo przecież zarabia na śmierci, a jaki porządny obywatel chce się zadawać z takim człowiekiem. Nie. On jest dla nich niewidzialny. Gdy pewnego razu otrzymuje zlecenie pochowania bogacza z miasteczka Anoki City, nie przypuszcza, że wpadnie po szyję w kłopoty. Denat bowiem jeszcze nie pożegnał się z tym światem i osobiście zamówił swój pochówek. Po uzgodnieniu ceny z grabarzem, delikwent nakazuje swej guwernantce Pani Rose wykonać jego testament. A jest on przerażający.

Tak naprawdę wiele elementów tego westernu, dla mnie okazało się dość unikalnych. Główny bohater, tajemnicza Pani Rose, czy naprawdę dziwne zlecenie niedoszłego nieboszczyka. Ostatecznie facet naprawdę ląduje w trumnie i to dość szybko, ale nie to jest najdziwniejsze. Prawdziwym szokiem dla mnie był powód jego odejścia z tego świata i sposób w jaki tego dokonał. Powiedzmy, że jest z niego niezły kawał sukinkota, co pasuje do wyobrażeń o Dzikim Zachodzie. Z drugiej strony ciężko uznać mi to za przerysowaną opowieść, bowiem każda kolejna scena jest reakcją na wydarzenia mające miejsce wcześniej. Działa tutaj wręcz efekt domina, choć kilka rzeczy bardzo mnie zastanawia.

Pierwszą z nich jest oczywiście przeszłość Jonasa Crow, bowiem widać, że facet musiał być kiedyś kimś więcej niż zwykłym grabarzem. Rzeczywiście rąbek tego sekretu zostaje w tym albumie ujawniony, choć pewnie więcej dowiem się w drugim tomie. To co jest dla mnie jednak prawdziwą zagadką, to wręcz zabójcze oddanie Pani Rose dla swego byłego pracodawcy, który obecnie jest klientem naszego grabarza. Kobieta zdaje się szczerze nienawidzić gościa, jakby zamienił jej życie w piekło. Zresztą potem natrafiamy w komiksie na dość osobliwą scenę. Mimo wszystko postanawia spełnić jego ostatnią wolę. Teoretycznie jest wyjaśnione czemu to robi, ale jakoś tego nie kupuję. Zbyt to... naiwne na tle całej opowieści.

Pierwszy tom ma otwarte zakończenie i cieszę się, że w tym momencie mam na półce aż cztery tomy. Szlag by mnie trafił gdybym miał czekać kilka miesięcy na kontynuację, bo za bardzo chce wiedzieć, co będzie dalej. Przyznam, że opcji jest kilka, bowiem na scenie występuje wiele postaci drugoplanowych, o których celowo tutaj nie wspominałem. Ruszam zatem dalej tropem ponurego grabarza, któremu towarzyszy sęp ze zwichniętym skrzydłem. Coś czuję, że pokocham tą serię całym sercem, o ile utrzyma swój poziom tajemnicy i nietuzinkowej przygody.

Za lekturę tej serii zabierałem się blisko rok. Zawsze znajdowałem bowiem wymówkę, od kiedy nabyłem ją od kumpli. A to przyszło coś wydawców, a to kupiłem inną serię komiksową, a to nie było czasu, a to coś innego. W końcu jednak zebrałem się w sobie i sięgnąłem po pierwszy tom z czterech, które leżały na mojej półce z dopiskiem "Regał wstydu". Przyznaję, że Xavier Dorison...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach:

Wciąga. Dobra historia, dobre rysunki, dobre, dynamiczne kadry. Ze strony na stronę akcja nabiera tempa. Po ostatniej stronie od razu ma się ochotę sięgnąć po następny tom. Trzeba tylko pamiętać, że jest to po prostu rewelacyjny western. Jeśli ktoś spodziewa się czegoś więcej, jakiegoś drugiego dna, to raczej się zawiedzie.

Wciąga. Dobra historia, dobre rysunki, dobre, dynamiczne kadry. Ze strony na stronę akcja nabiera tempa. Po ostatniej stronie od razu ma się ochotę sięgnąć po następny tom. Trzeba tylko pamiętać, że jest to po prostu rewelacyjny western. Jeśli ktoś spodziewa się czegoś więcej, jakiegoś drugiego dna, to raczej się zawiedzie.

Pokaż mimo to

avatar
339
110

Na półkach: , , ,

Fajna, przygodowa. Daje radę :) Można kupować.

Fajna, przygodowa. Daje radę :) Można kupować.

Pokaż mimo to

avatar
2204
2028

Na półkach:

Wielu słysząc „western”, powie przebrzmiały gatunek, który swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą. W kontekście dzieł filmowych po części się zgadam z tym stwierdzeniem, jednak na poletku komiksowym „Dziki Zachód” radzi sobie dobrze, co jakiś czas racząc miłośnika gatunku czymś „interesującym”, jak na przykład seria „Undertaker”.

„Ludzie nas nie lubią. Niektórzy mówią, że to dlatego, że spędzamy czas z umarlakami. Jakbyśmy zarażali śmiercią, tak jak inni zarażają czarną ospą…” Pierwsze zdania komiksu wypowiadane przez głównego bohatera dobitnie pokazują, że zawód „grabarza” nie szczycił się zbyt wielką estymą na preriach. Żadna praca jednak nie hańbi i człowiek podejmie się każdego zajęcia, aby tylko zdobyć środki do życia. Jonas Crow radzi więc sobie jakoś z niechęcią ludzi, zresztą sam za nimi niespecjalnie przepada i woli towarzystwo rannego sępa, którego przygarnął do swojego karawanu. Jego życie jest stosunkowo ułożone i liczone od jednego pogrzebu do następnego. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy decyduje się przyjąć nowe zlecenie. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że płacący klient jeszcze życie, a z ziemskiego padołu zejdzie dopiero następnego dnia. Jak zostało powiedziane, tak też się stało, Jonasowi nie pozostaje nic innego jak tylko wypełnić powierzonego mu zlecenie. Nie będzie to jednak takie łatwe, szczególnie że zmarłym jest bogaty właściciel kopalni złota, którego majątek dziwnym trafem „zniknął”. Tam, gdzie drogocenny kruszec, tam też pojawia się zazdrość, chęć szybkiego zysku i całkowite zatracenie cech człowieczeństwa. Grabarz w towarzystwie pewnej damy, będzie musiał odpowiednio „zadbać” o klienta, pokazując wszystkim, że „śmierć” jest dla niego czymś nader powszechnym.

Zarys fabularny brzmi dosyć ciekawie, nie należy się jednak po scenariuszu spodziewać czegoś nadzwyczajnego. Od samego początku założenie było dosyć proste: stworzenie dzieła w klimatach „westernowych” gdzie wyrazista akcja i szczypta humoru stanowi bardzo ważny element opowieści, czyli tak jak niektóre inne komiksy tego typu. Scenarzysta Xavier Dorison nie idzie jednak na łatwiznę i stara się bawić konwencją „klasycznego westernu”, dostosowując ją do potrzeb współczesnego odbiorcy. Dodaje on również do historii kilka intrygujących wątków, które mogą rozwinąć się w coś naprawdę dobrego. Akcja nie jest podawana w jednym ciągu dynamicznych wydarzeń, odpowiednio wszystko jest dawkowane, tak aby przygotować czytelnika na nowe wgniatające w fotel sceny. Ważną i integralną częścią gatunku, jest również dobrze nakreślona postać głównego bohatera. Nie inaczej jest i w tym przypadku, gdzie Jonas Crow swoim nietypowym zawodem i „mrocznym” obliczem przykuwa uwagę czytelnika. Nie mamy tutaj do czynienia z postacią rodem ze starych filmów z Johnem Wayne'em, gdzie bohatera dzielnie stawia czoła licznym niebezpieczeństwom, zawsze jednak stojąc po stronie „prawa”. Crow’n to bardziej ktoś wyjęty z produkcji Eastwood i Tarantino, gdzie jasny podział na dobro i zło jest często rozmyty, a sama postać kieruje się własnym kodeksem moralnym i należy do grona osób, których raczej nie wolno wk.. denerwować.

Cała recenzja na:

https://gameplay.pl/news.asp?ID=123079

Wielu słysząc „western”, powie przebrzmiały gatunek, który swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą. W kontekście dzieł filmowych po części się zgadam z tym stwierdzeniem, jednak na poletku komiksowym „Dziki Zachód” radzi sobie dobrze, co jakiś czas racząc miłośnika gatunku czymś „interesującym”, jak na przykład seria „Undertaker”.

„Ludzie nas nie lubią. Niektórzy mówią,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
2

Na półkach:

Solidna rzecz

Solidna rzecz

Pokaż mimo to

avatar
370
229

Na półkach: ,

Komiksowy western to nie było dla mnie nigdy zbyt dobre połączenie, choć lubię zarówno komiksy jak i westerny. Niemniej , po wdocierających do mnie wielce entuzjastycznych recenzjach, dałem się skusić na zkup i nie żałuje. Album przypadł mi do gusty i to bardzo. Sympatycznie antypatyczny bohater jak i wcele nie głupia historia, oraz przyjemna dla oka kreska. Troszkę mnie jednak denerwuje, że nowe serie nie są rozpoczynane historiami zamkniętymi w jednym albumie.

Komiksowy western to nie było dla mnie nigdy zbyt dobre połączenie, choć lubię zarówno komiksy jak i westerny. Niemniej , po wdocierających do mnie wielce entuzjastycznych recenzjach, dałem się skusić na zkup i nie żałuje. Album przypadł mi do gusty i to bardzo. Sympatycznie antypatyczny bohater jak i wcele nie głupia historia, oraz przyjemna dla oka kreska. Troszkę mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
3

Na półkach: , ,

Mimo mojego braku zainteresowania 'westernem' dałam się namówić na zakup Undertakera. I nie pożałowałam!! Świetna kreska, genialnie nakreślone postaci - każda ma jakąś historię, którą (zapewne) powoli będzie odsłaniać. Plot również nietuzinkowy, zaskakujący i wołający o kolejną część. Polecam!

Mimo mojego braku zainteresowania 'westernem' dałam się namówić na zakup Undertakera. I nie pożałowałam!! Świetna kreska, genialnie nakreślone postaci - każda ma jakąś historię, którą (zapewne) powoli będzie odsłaniać. Plot również nietuzinkowy, zaskakujący i wołający o kolejną część. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
557
51

Na półkach: ,

Świetnie zapowiadająca się seria.

Świetnie zapowiadająca się seria.

Pokaż mimo to

avatar
1443
1180

Na półkach:

Naprawdę niezłe, choć wydawałoby się, że western to kompletnie nie moje klimaty

Naprawdę niezłe, choć wydawałoby się, że western to kompletnie nie moje klimaty

Pokaż mimo to

avatar
1601
485

Na półkach: , , ,

(...) Komiksy Dorisona charakteryzują się wielką erudycją, która prowadzi do wykreowania rzeczywistości bardzo prawdopodobnej i wiarygodnej. Akcja zwykle skupia się na wyrazistym głównym bohaterze, którego postawa moralna może być odbierana ambiwalentnie. I nie inaczej jest w nowej serii, która rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Głównym bohaterem jest niejaki Jonas Crow – koleś o cynicznym poczuciu humoru, z uwielbieniem cytujący Biblię (szczególnie upodobał sobie listy Św. Paweł do Kalifornijczyków),noszący cylinder, czarny pałasz i obfity zarost. Właściciel kontuzjowanego sępa, którego karmi stekami prosto z talerza.

Zresztą sam Crow prowadzi ze sobą żywy monolog, w którym wyprowadza ciekawą analogię między ptakiem a sobą – „Ludzie nas nie lubią”, mówi do ptaka. W końcu obaj zajmują się trupami… Crow prowadzi jednoosobową firmę świadczącą usługi pogrzebowe. Niestety, wbrew pozorom, klientów ma niewielu. Dlatego, niczym sęp, rzuca się na pierwsze z brzegu zlecenie, które dostarcza mu pracownik poczty. Oczywiście za odpowiednią opłatą ma na nie wyłączność.

Dostał wezwanie do górniczego miasteczka Anoki City. Ma pogrzebać lokalnego potentata, właściciela kopalni złota, który daje zatrudnienie prawie wszystkim mieszkańcom miasteczka. Jest tylko jeden szkopuł: Joe Cusco wcale nie umarł. Może nie wygląda zdrowo, ale twardo targuje się o cenę swojego pochówku. Atmosfera w miasteczku jest bardzo napięta, ludność klepie biedę, bo Cusco jest skąpcem, dodatkowo warunki panujące w sztolniach pozostawiają wiele do życzenia – oszczędza się nawet na stemplach, co prowadzi oczywiście do częstych zawałów, w których giną górnicy.

(...) Wizualnie album prezentuje się bardzo dobrze. Ralph Meyer posługuje się realistyczną, wyrazistą kreską, którą szczegółowo odrysowuje postaci, scenografię i krajobraz. To nie jest pierwsze ich wspólne dzieło, współpracowali już przy wydanym także u nas „Asgardzie”. Pamiętam, że i w tamtej serii duże znaczenie odgrywały sceny dziejące się w cieniu i mroku. W nowej produkcji jest podobnie – Meyer zadbał o to, aby wydobyć ukrywające się w mroku cienie. Świetnie mu to wyszło...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2015/08/02/undertaker-1-pozeracz-zlota/

(...) Komiksy Dorisona charakteryzują się wielką erudycją, która prowadzi do wykreowania rzeczywistości bardzo prawdopodobnej i wiarygodnej. Akcja zwykle skupia się na wyrazistym głównym bohaterze, którego postawa moralna może być odbierana ambiwalentnie. I nie inaczej jest w nowej serii, która rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Głównym bohaterem jest niejaki Jonas Crow –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    75
  • Posiadam
    31
  • Chcę przeczytać
    24
  • Komiksy
    14
  • Komiks
    9
  • 2021
    4
  • Western
    3
  • Komiksy
    3
  • Przeczytane w 2015
    2
  • Komiksy
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Undertaker - 1 - Pożeracz złota


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także