The Invisible Gorilla: And Other Ways Our Intuition Deceives Us

Okładka książki The Invisible Gorilla: And Other Ways Our Intuition Deceives Us Christopher Chabris, Daniel Simons
Okładka książki The Invisible Gorilla: And Other Ways Our Intuition Deceives Us
Christopher ChabrisDaniel Simons Wydawnictwo: HarperCollins nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
HarperCollins
2010-01-01
2010-01-01
psychologia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Nobodys Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It Christopher Chabris, Daniel Simons
Nobodys Fool: ... Christopher Chabris...
Okładka książki Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zawodzi? Christopher Chabris, Daniel Simons
Niewidzialny g... Christopher Chabris...

Czy nikt nie zauważył, że INTUICJA a ILUZJA to dwie, odrębne, zupełnie odrębne sprawy??!
Głupota tłumaczy, czy autorów tej wątpliwej merytorycznie pozycji??

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem....
Książka fatalna, głupia, szkodliwa.
Dla kasy napisana 🙄

Najwyraźniej jednak niektórych zachwyca internetowa lista mniejszych i większych banałów i bzdur. Intrygujące/irytujące/załamujące/ smutne 🤔

Głupota tłumaczy, czy autorów tej wątpliwej merytorycznie pozycji??

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem....
Książka fatalna, głupia, szkodliwa.
Dla kasy napisana 🙄

„Niewidzialny goryl” . Dlaczego intuicja nas zwodzi ?”, to opowieść o naszym umyśle oraz pułapkach, w jakie wpadamy, nie zdając sobie z tego sprawy.

Kim jest ów tytułowy „niewidzialny goryl” ?

Autorzy zrobili ciekawy eksperyment naukowy. Nakręcili krótki filmik, który jest dostępny na youtubie, w którym studenci psychologii w dwóch trzyosobowych zespołach podawali sobie piłkę. Wolontariusze mieli liczyć, ile razy zespoły podały sobie piłkę, między sobą. Nagranie trwa niecałą minutę. W połowie filmu, w sam środek sceny wchodzi studentka przebrana za goryla, uderza się dłońmi w pierś i odchodzi, co trwa ok. 9 sekund. Mniej więcej połowa oglądających film wolontariuszy nie zauważyła goryla, ponieważ tak bardzo była skupiona na liczeniu podań piłki.

Wniosek z eksperymentu jest taki, że jeśli jesteśmy na czymś bardzo skupieni, mówiąc slangowo zafiksowani, to nie zauważamy innych rzeczy. Nasza uwaga będzie tak mocno nkierowana na jeden punkt, że czekając na autobus do Krakowa, nie zauważymy go, mimo, że stoimy 2 m od niego.

Inne iluzje, które mają wpływ na nasze życie, to iluzja uwagi, pamięci, czyli od czego zależy treść naszych wspomnień, iluzja pewności siebie, wiedzy, przyczyny i potencjału.

Rozdział trzeci o iluzji pewności siebie, powinni przeczytać adwokaci i policjanci. Okazuje się, że nie można wierzyć bezkrytycznie świadkom przestępstwa, którzy są bardzo pewni siebie, na temat tego, co widzieli. Oni sami nie zdają sobie sprawy, że mogło być inaczej, ponieważ nasz umysł nas zwodzi.

I jeszcze jedna ciekawostka. Okazuje się, że prowadzenie samochodu i rozmawianie przez telefon jest naprawdę niebezpieczne, co udowodniono naukowo, i z czego większość z nas nie zdaje sobie sprawy.

Mimo, że jest to książka popularnonaukowa, to łatwo i przyjemnie się ją czyta, a ja dowiedziałam się kilku ważnych rzeczy, które mnie bardzo zaskoczyły np. rozdział o pewności siebie świadków przestępstw. Polecam.

Kim jest ów tytułowy „niewidzialny goryl” ?

• Psychologia
  • Psychologia
  • Rozwój, psychologia
  • Sceptycyzm
  • Rozwój

Christopher Chabris Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zawodzi? Zobacz więcej