Nobody's Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It

Okładka książki Nobody's Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It Christopher Chabris, Daniel Simons
Okładka książki Nobody's Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It
Christopher ChabrisDaniel Simons Wydawnictwo: Basic Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nobody's Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It
Basic Books
2023-07-11
2023-07-11

Okładka książki Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zawodzi? Christopher Chabris, Daniel Simons
Niewidzialny g... Christopher Chabris...

Książka napisana przez profesorów uczelni i naukowców zajmujących się kognitywistyką dotyczy naszych procesów umysłowo-poznawczych, które pomagają nam żyć ale mogą też być wykorzystane aby nas oszukać np.:

zakładanie że inni mówią prawdę,
skupianie się na posiadanych informacjach (np. X przewidział 2 ważne zdarzenia -> nie myślimy czego nie przewidział lub co przewidział źle),
nie analizowanie informacji, które potwierdzają naszą wizje świata /których się spodziewamy,
zaufanie do ludzi,
przywiązanie do własnych decyzji,
zwracanie się do tego co wydaje się znajome, jeżeli nie mamy pewności,
niechęć do zagłębiania się / analizowania.

Autorzy opisują także, co powinno wzbudzić nasza niepokój w otrzymywanych danych np.:
brak zaszumienia danych,
zbyt precyzyjne dane (posiadane narzędzia/ liczba danych źródłowych często nie pozwalają na takie wyniki),
zbyt duży wpływ/znaczenie nieznacznych akcji (dobrze porównać wpływ większych akcji) .

Książka zawiera dużo przykładów (szczególnie wśród naukowców),czyta się szybko.

Autorzy są mniej pesymistyczni niż większość w tym temacie: przyznają, że nie uchronimy się przed wszystkimi oszustwami, ale przy ważnych decyzjach mamy szansę włączyć myślenie jeżeli będziemy pamiętali co powinno wzbudzić nasz niepokój i sprawdzać informacje.
Zwracają też uwagę, że czasami próby uchronienia się mogą nie być warte wyników.

Zgodnie ze swoim zaleceniem, że nie należy się spodziewać niesamowitych efektów w wyniku prostych trików - autorzy opisują zwykłe zachowania ludzkie, których jeżeli świadomi możemy przeciwdziałać i nie zakładają że nasz mózg predysponuje nas do straty majątku życia...

Dodatkowo autorzy twierdzą, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na manipulacje niż inni - dlatego wszyscy otrzymujemy maile o Nigeryjskim Księciu (i jego odmianach),które sprawiają, że wątpimy w inteligencje oszustów - ale to jest ich metoda na wytypowanie osób, nad którymi warto popracować!!

Ogólnie książka warta przeczytania.

zakładanie że inni mówią prawdę,

• NonFiction
  • DlaM
  • PsychologiaSocjologia

Dodaj cytat z książki Nobody's Fool: Why We Get Taken in and What We Can Do about It