Rok 1984

1985-03-01
1985-03-01
Juliusz Mieroszewski
Inne

”Rok 1984” ukazuje czasy totalitaryzmu, gdzie Oceanią rządzi uprzywilejowana grupa ludzi zwana Partią Wewnętrzną. Pozostali to osoby z Partii Zewnętrznej wykonujący podrzędne zadania lub powszechnie potępiany prolet. Winston Smith, pracownik Zewnętrznej Partii widzi świat inaczej. Wątpi w słuszność poglądów Partii Wewnętrznej, zakłada pamiętnik, nawiązuje romans, co było w tamtejszych czasach zakazane, aż w końcu wstępuje do Braterstwa, które chce wyzwolić Oceanię.

Książka stworzona przez Orwella to moim zdaniem pozycja obowiązkowa. Czytałam ją w języku angielskim i poleciła mi ją moja nauczycielka, za co jestem jej bardzo wdzięczna! Emocje, jakie wywołała we mnie lektura „Rok 1984”, były głębokie.

Pozycja jest przerażająca. Nie jest to jednak żaden horror, nie pojawiają się tutaj duchy. Jedyną straszną rzeczą, jaka jest tu ukazana, to władza i jej wpływ na inne osoby. W dzisiejszych czasach wiemy, że kraj zarządzany przez manipulatorów i egoistów, jest zamknięty w swojej bańce informacyjnej. Tak również było i w Oceanii, jej mieszkańcy byli inwigilowani przez 24 h na dobę. Społeczność Wielkiego Brata uznawała jego słowa za słuszne i autentyczne. Nawet dzieci, bawiąc się, odgrywały wojnę.

Niesamowite jest to, jak bardzo książka wpisuje się w XXI wiek. Jest ponadczasowa, moim zdaniem autor przewidział nią poniekąd przyszłość, która właśnie odgrywa się na naszych oczach. Bardzo polecam, jeśli jeszcze nie mieliście okazji się z nią zapoznać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy raz czytałam powieść która została wydana 73 lata temu i nie miałam wrażenia, że to straszny staroć. Wręcz przeciwnie, ciężko było mi uwierzyć, że ta książka jest taka aktualna i tak dobrze opisuje rzeczywistość. Fajnie się słuchało, język bardzo miły i łatwy w odbiorze. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to fakt, że momentami bywało nudno. Szczególnie kiedy autor próbował nam przybliżyć działania władzy, pewne mechanizmy i sposób myślenia. Czytający już dawno zrozumiał co autor chciał pokazać ale dalej o tym czytał co delikatnie nużyło. Nie zmienia to faktu że powinna być to lektura obowiązkowa dla każdego człowieka - ku przestrodze !!!

Jedna z bardziej przerażających książek jakie przeczytałem. Dzisiaj jest chyba jeszcze bardziej aktualna niż wtedy gdy Orwell ją napisał. To powinna być lektura obowiązkowa dla każdego. Czytając co chwila myślałem sobie: " ale tak już jest!". Uderzenie w rodzinę i przejmowanie wszelkich jej zadań przez państwo? Na szeroko pojętym Zachodzi istnieje, a i u nas władza chce mieć na to coraz większy wpływ. Próba narzucenia lewicowej nowomowy (vide zaimki) też już jest. Upaństwawianie ciał obywateli również jest, co mogliśmy zobaczyć przez 2 lata covidowej pandemii. Media głównego nurtu przekazują miałką papkę dla proli, dzień w dzień przez 2 lata karmiły nas dzienną liczbą zakażeń na covid. Wystarczyła wojna i wajcha przestawiona, covid już niegroźny. Ingerowanie w wolność słowa też jest, najczęściej pod płaszczykiem walki z "mową nienawiści" czy "fake newsami". Każdy kto nie płynie w głównym nurcie i na jakiś temat ma własne zdanie automatycznie staje się "foliarzem" i "płaskoziemcą". Wielu polityków zachowuje się tak jakby "Rok 1984" potraktowało nie jako ostrzeżenie, a instrukcję. A ci z nich którzy nie czytali pewnie wielokrotnie nieświadomie ją cytowali, ponieważ Orwell doskonale wrył się w umysły tych dla których liczy się władza dla samej władzy. Czytając czułem podobną bezsilność jaką odczuwał Winston Smith. No i na koniec nieśmiertelny cytat: "Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!".

Książka, którą trzeba przeczytać choć raz w swoim życiu i... tak szczerze, to chyba tylko raz. W dzisiejszych czasach, w dobie większego dostępu do informacji, nie robi już (przynajmniej na mnie nie zrobiła) tak dużego wrażenia. Nic szokującego. A właściwie, to czytając ją, nie przeżyłam nic więcej, niż czytając blurb o niej. Najciekawsza część to ta romantyczna.

Genialny pomysł na książkę, ale z realizacją trochę gorzej. Zapowiadała się fantastyczna lektura, ale już sam początek okazał się przydługi i nudnawy. Potem było już zdecydanie lepiej, faktycznie dużo momentów trzymających w napięciu i niespodziewane zwroty akcji. Tak czy siak, pozycja obowiązkowo do przeczytania dla każdego!

"Rok 1984" to książka, która robi ogromne wrażenie dopracowanym w każdym calu dystopijnym systemem oraz trzymającymi w napięciu wydarzeniami, dając odbiorcom bardzo wiele tematów do namysłu, w tym jak działają mechanizmy władzy i kontroli nad społeczeństwem, jak manipuluje się masami i odwraca ich uwagę od rzeczy istotnych, czym zajmuje się umysły tych bardziej inteligentnych, którzy mogliby coś próbować zmienić. A przede wszystkim to mrożąca w żyłach opowieść o tym, do czego zdolni są ludzie, by utrzymać przywództwo za pośrednictwem bezwzględnego systemu politycznego. Polski czytelnik z pewnością odniesie się do nie tak dawnej historii i czasów komunizmu, w tym przewodniej roli partii, jej propagandy i obłudy oraz uprzywilejowanej ekonomicznie pozycji. Nasz naród odniósł zwycięstwo w walce z tym ustrojem, ale czy zawsze będzie to możliwe? Czy totalitaryzm w innych wydaniach i miejscach rzeczywiście zniszczy rodziny, odsunie od siebie ludzi, ukryje prawdę i zniewoli umysły? Tylko my, tworząc historię, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. I to właśnie z nim Was zostawiam, namawiając do przeczytania "Roku 1984".

Cała recenzja jest tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2022/05/recenzja-george-orwell-rok-1984-fabryka.html

Najsłynniejsze dzieło Orwella, dla wielu również uznawane za szczytowe osiągnięcie jego twórczości. Przenikliwe wiwisekcja systemu totalitarnego, który później był powielany z niezliczonej ilości innych dzieł kultury (książek, filmów czy gier) z różnych skutkiem. Moim zdaniem to właśnie skrupulatne opisanie świata przedstawionego przez autora stanowi jej największy atut. Sama historia Winstona i Julii, choć wstrząsająca to jednak w miarę prosta. Orwella zdecydowanie bardziej od typowej historii jednostki interesuje konstrukcja imperium zła, inwigilacji i społecznego wpływu. Mądre, ważne, potrzebne i niestety wciąż aktualne dzieło.

Jakże aktualna !
Książka ukazuje tylko , ze lata lecą a przerażająca rzeczywistość która nas otacza i system który nami steruje ,nic a nic się nie zmienia .
Wszyscy mieszkamy w Domu Wielkiego Brata .
Must have dla każdego.

Jakże aktualna !
Wszyscy mieszkamy w Domu Wielkiego Brata .
Must have dla każdego.

2+2=5

2+2=5

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , , ,

Wszelkie recenzja są tu zbędne, ponieważ o książce tej każdy słyszał, każdy wie, że to absolutna klasyka, najwybitniejsza antyutopia w dziejach i czarna wizja totalitarnego społeczeństwa przyszłości.

Myślę, że "Rok 1984" każdy powinien przeczytać i to nawet nie dlatego, że cały czas zachowuje aktualność i wiele jej fragmentów można wprost odnieść do współczesności, ale dlatego, że choć to wizja antyutopii, zawierająca wykreowany świat przedstawiony, to niepokojące jest to, że tak czarny, mroczny i bezlitosny "koniec historii" nie tak trudno sobie wyobrazić. Scenariusz który doprowadza współczesne społeczeństwa do Angsocu jest możliwy. Dlatego powieść ta porusza do głębi i nie pozostawia człowieka obojętnym.

George Orwell Rok 1984 (wydanie broszurowe) Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej