Rewolucja nihilizmu. kulisy i rzeczywistość Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Rewolucja nihilizmu. kulisy i rzeczywistość Trzeciej Rzeszy Hermann Rauschning
Okładka książki Rewolucja nihilizmu. kulisy i rzeczywistość Trzeciej Rzeszy
1996-01-01
1996-01-01
Stanisław Łukomski.
Historia III Rzesza nihilizm polityka

Wspomniał o tej książce Huxley w Nowym wspaniałym świecie 30 lat później gdy opisywał cechy propagandy w państwach dyktatorskich. Zacytował go w kontekście znaczenia, jakie miały marsze w nazistowskich Niemczech.

"Owe wieczne marsze po nocy, owe przemarsze wspólnoty narodowej wydawały się niedorzecznym marnotrawieniem sił i czasu. Dopiero znacznie później i w tym również dostrzeżono wyrafinowaną wolę, dobrze umiejącą dostosować środki do przyświecającego jej celu. Maszerowanie odwraca uwagę. Maszerowanie zabija myśli. Maszerowanie niweczy indywidualność. Maszerowanie jest niedającym się zastąpić, cudownym obrzędem, służącym do tego, aby przy pomocy mechanicznego rytuału oswoić się ze wspólnotą narodową i wprowadzić ją w sferę podświadomości."

To było intrygujące. Brzmiało niesłychanie podobnie do tego, co działo się w ostatnich latach w Polsce, choć nie chodzi oczywiście o marsze wojskowe, ale o pewne comiesięczne rytuały. Być może mające na celu oswojenie ze wspólnotą narodową. Kto wie?

"Rewolucja nihilizmu" powstawała od 1936 roku, pierwsze wydanie ukazało się jesienią 1938 roku. Udało mi się kupić wydanie polskie z 1939 roku bazujące na piątym już wydaniu, do którego przedmowa została napisana w czerwcu tego samego roku. Swoją drogą fascynujące jest to od strony wydawniczej – niemiecki oryginał został w zasadzie ekspresowo przetłumaczony i wydany.

[...]całość

Książka warta przeczytania z racji tego, iż sam autor przynależał w początkowym stadium do partii NSDAP gdzie po krótkim czasie od niej odszedł odcinając się od założeń ideologiczno politycznych narodowego socjalizmu, której działania przedstawił od środka w swoje książce "Rewolucja nihilizmu" będąc już na emigracji w Szwajcarii. Opisane zostały nie tylko same założenia ideologiczne NS, ale także i jego wewnętrzny rozkład moralno etyczny, jak i samą jałowość polityczną wewnętrzną a także zewnętrzną, którą kierowali się prominentni działacze partii NSDAP wraz z ich głównym wodzem Adolfem Hitlerem na czele. Spostrzeżenia autora tyczące się fenomenu ruchu narodowo socjalistycznego opisane zostały w odniesieniu do warstw społecznych, wojskowych oraz sfer polityczno intelektualnych gdzie pod każdym względem jako ruch rewolucyjny wywierała destruktywne rezultaty krótko, jak i długoterminowe dla całego narodu niemieckiego. Sama książka jest pierwszą próbą zdemaskowania prawdziwych założeń narodowego socjalizmy, jak i jego destruktywnego wpływu, który miał na dzieje Europy.

• Goebbels
  • Polityka
  • Historia - XX wiek
  • BUW
  • Historia współczesna >1815
  • Magister

Dodaj cytat z książki Rewolucja nihilizmu. kulisy i rzeczywistość Trzeciej Rzeszy