Lord Mord

Okładka książki Lord Mord
Miloš Urban Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Czeskie Klimaty literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2014-01-01
Katarzyna Kępka-Falska
literatura czeska literatura XXI wiek

"Lord Mord" już z samego opisu był książką, wołającą: "czytaj mnie!" Praga końca XIX wieku, zabytkowe budynki, absynt, heroina, siejący grozę morderca. Blurb głosił: "Oszałamiająca mieszanka tajemnicy, krwawej historii i grozy gotyckiej powieści". Przecież to brzmi jak klasyczny przykład powieści spod znaku Shut Up And Take My Money. Czy w takim razie całość spełniła oczekiwania? I tak, i nie, choć z przewagą w cholerę tak.
Wybijającym się bohaterem jest tu Praga, pieczołowicie nakreślona i barwnie opisana, taka, w którą wpada się całym czytelniczym sobą. Praga arystokratów, urzędników, prostytutek, nędzarzy i jednego bardzo szczególnego upiora. Praga cynicznego humoru, ciętych dialogów i nierzadko oparów absurdu. Całkowicie trafił do mnie styl i charakter Urbanowego protagonisty, hrabiego Arco. Jako skrajny cynik, mizogin i kombinator miał w sobie tyle koloru, uroku i charyzmy, że stał się dla mnie jednym z najbardziej charakterystycznych bohaterów ostatniego czasu. Człowiek o wielu wadach, słabościach i grzeszkach, a jednak przez to tak bardzo ludzki i "swój". Umieszczony w sytuacjach codziennych, zabawnych czy niebezpiecznych za każdym razem wychodził z nich mniej więcej cało. Właśnie dzięki wprowadzeniu elementu humoru "Lord Mord" niesie z sobą jakąś lekkość i błyskotliwość. Mogłabym go porównać do "Czynnika diabła" Craiga Russella, z tym, że powieść Urbana dostała ten zręczny zastrzyk dowcipu, który sprawił, że całość nie stała się jednowymiarową powieścią grozy. I tu jest ten mały minus, malutki: za mało grozy w grozie. Chciałoby się, żeby terroryzujący miasto rozpruwacz Kleinfleisch (wink wink w stronę londyńskiego Kuby) miał ciut więcej scen, dodał ciut więcej horroru, lęku i posępności. Niby gdzieś jest, ale chciałoby się jednak więcej, wtedy "Lord Mord" miałby wszystko.
Sumując: bardzo, bardzo polecam powieść Miloša Urbana. To szalenie przyjemnie czytający się literacki kawałek, zabierający czytelnika w podróż przez luksusowe apartamenty, wiejskie rezydencje, zawszone nory i mroczne zaułki Pragi. Napisany stylowo, z pomysłem, zabawą, lekką dawką grozy. Z ciekawymi bohaterami, inteligentnymi dialogami i wciągającą zagadką. Ja się bawiłam świetnie i nie waham się rzucić może krztynę zawyżoną oceną 8/10.

Powieść wypełniona cynicznym humorem, momentami absurdem. Pomimo umieszczenia w realiach schyłku XIX wieku w Pradze, pełna aluzji do sytuacji współczesnych.

Powieść mówiąca o zmianach, które niekoniecznie każdy chce zaakceptować i niczym Don Kichot rusza przeciwko nim.

Istny kolaż gatunkowy, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu horror, kryminał, erotyk, trochę psychologii również.

To książka przede wszystkim o Pradze. Ona jest tu główną bohaterką. Powieść - gra z konwencją.

Wielkie rozczarowanie. Oczekiwałam klasycznego kryminału badź pasjonującej powieści. Zamiast tego otrzymałam słabej klasy historię o hrabim Adim, który to jest gruźlikiem, uzależnionym od heroiny i dziwek. Wszystkie kobiety z którymi Lord obcuje przedstawione są jako puste i sprzedajne. Hrabia zaś żyje utrzymując się ze sprzedaży "substancji heroicznej", szermierki w "Sokole"i przyjaźni z równie próżnym Solim. W tle problemy polityczno-społeczne Pragi. Rządzący chcą wyburzyć Starą zabudowę i zastąpić ją nowymi obiektami...No i przecież wątek bestii -pożal się "Mięska".

Nawet opis na książce nie jest adekwatny. "Pewnej nocy znika także kochanka Lorda,a on sam zostaje wessany w wir wydarzeń". Nie zauważyłam zniknięcia ani Gity ani Bereniki..więc pozostaję z pytaniem ,kto zniknął?

Belle époque, piękna epoka. Przełom XIX i XX wieku to z jednej strony era postępu i rozkwitu Europy, z drugiej zaś czas wzrostu napięć społecznych , często oparty na czynnikach narodowościowych. Jednym z punktów zapalnych były Czechy, z naciskiem na Pragę. Dziś jest to homogeniczny rejon, w przeszłości podzieliły go między siebie trzy nacje: Czesi, Niemcy i Żydzi. Czechy również, od czasów niechlubnej porażki na Białej Górze (w 1620 roku) pozostawały pod władzą Habsburgów. W atmosferze napięć i protestów dążących do odzyskania niepodległości przez Czechów władze Pragi zdecydowały się dokonać przebudowy i modernizacji miasta. W toku tego procesu wyburzona została stara dzielnica żydowska, w której utrzymywał się niski poziom życia i higieny – Židovské Město. To wydarzenie znamy choćby z powieści Golem Gustava Meyrinka, który sprzągł je z dawną żydowską legendą. Jest ono również tematem współczesnej czeskiej powieści, Lord Mord.

Akcja powieści niemal w całej rozciągłości umieszczona jest w Pradze, jedynie w nielicznych i krótkich fragmentach przenosi się do szlacheckiej rezydencji nieopodal miasta. Główny bohater należy do ubożejącej szlachty. Jest suchotnikiem i zarazem utracjuszem i dekadentem. Żyje z dnia na dzień, pieniądze biorąc z apanaży. Jego spokój ducha ma zostać zaburzony, kiedy miasto bierze się za asenizację i w efekcie zaczyna wyburzać budynki, które odwiedzał (szczególnie istotny jest burdel) i w, których mieszka. Dodatkowo, starą dzielnicę zaczyna nawiedzać upiór – Kleinfleisch, Mięsko – który zaczyna mordować znane mu prostytutki. Sam zresztą również go spotyka. Przestrzeń nabiera charakteru najistotniejszego, i ona jest strzałą przewodzącą akcji książki.

W swojej powieści Miloš Urban na przestrzeń zwraca szczególną uwagę. Nie jest jedynie tłem, rzeczywistością, na której opierają się bohaterowie. Jest czymś więcej. Bohaterem. O wielu twarzach. Praga pełna jest mrocznych miejsc, niepokojących zaułków, jest miejscem spotkań, ale też i konfliktu idei politycznych. Policja mierzy się z obywatelami. Aktywiści pro-czescy z aktywistami pro-austriackimi. Miasto tętni heroiną, która niczym magiczna substancja trzyma ludzi w zadowoleniu, jest lekiem na wszystko. Lekiem na życie. Jednak przede wszystkim rytm miasta dyktuje asenizacja.

Asenizacja będącą centralnym motywem powieści musi postępować. Trzeba niszczyć zabytkowe budynki. Przebudowywać, modernizować, wysiedlać. A wszystko niby-sterowane przez austriacką administrację. Czy jednak aby na pewno na pewno? Asenizacja niczym żarłoczna bestia połyka kolejne budynki, uliczki i zaułki. Następuje rozkład. Dosłowny i metaforyczny. To sprawa ideologiczna podszyta nutką antysemityzmu. Narasta konflikt między władzami miasta, w których należy widzieć kapitalizm a artystyczną częścią mieszkańców, w sposób mocniejszy powiązany z ludnością żydowską. Asenizacja jest beczką prochu, a tlący się lont dociera coraz bliżej punktu zapalnego.

W książce znajdziemy przede wszystkim elementy powieści gotyckiej, a dodatkowo elementy grozy, kryminału czy powieści obyczajowej. Wszystkiego jest tu po szczypcie i w mieszance gubi się charakter powieści. Poszczególnym motywom i wątkom poświęca się mało czasu i przez to są przesadnie ściśnięte, pozbawione narastającego napięcia. Powieść nie ma rytmu. Dodatkowo nie pomaga fakt, że książka jest reklamowana intrygą w, której główną rolę pełni tajemniczy potwór, czyli elemencie, który w powieści wypadł zdecydowanie najsłabiej i nie wzbudza nic więcej poza wyrazem politowania i śmieszności.

Trafiłem na opinię, że Lord Mord to dobra i lekka lektura, odpowiednia na letnie wieczory, ale nic ponad to. Opinia jest trafna. Urban gwarantuje nam dobrą, powolną rozrywkę i przede wszystkim atmosferyczną rozrywkę. Czytelnik w Pradze może się zgubić, a misz-masz gatunkowy, który nie ciągnie wyraźnie w żadną stronę zapewnia odbiorcy przekrój, panoramę Pragi przełomu wieków. Mimo to, zawiodłem się. Oczekiwania miałem znacznie większe, oczekując naprawdę dobrej powieści gotyckiej z elementami grozy a nie coś, co zapomnę niemal natychmiastowo po lekturze. Ładnie skonstruowany obraz Pragi nie wystarcza. Nie zwykłem polecać książek, które mnie nie zachwyciły, ani nie wywarły na mnie wrażenia, i ze swojej strony nie zachęcam was do czytania Lorda Morda.

"Lord Mord" przyciągnął mnie pozytywnymi opiniami i minimalistyczną okładką. Dałam się porwać, książkę czytało się szybko i przyjemnie. Nie poczułam jednak obiecanego gotyckiego klimatu, a ilość opisów momentami mnie przytłaczała. Powiedziałabym, że była to pozycja poprawna, taka, o której za rok czy dwa będę pamiętać, że czytałam, ale motyli w brzuchu nie będzie.

może być. Typowo rozrywkowa, naiwna literatura wakacyjna. Nic ponad czytadło. Czeski Twardoch ale bez ambicji na bycie czymś więcej niż jest. Co w sumie można policzyć na plus.

Świetnie się bawiłem czytając. Polecam

Świetnie się bawiłem czytając. Polecam

122/180/2022
Czekał, od początku pandemii czekał i się wreszcie doczekał. Typowa czeska powieść. Czyli trochę melancholii, trochę wariactwa, śmiech i łzy (a także śmiech przez łzy), nostalgia i rewolucja, miłość i śmierć. Polecam.

122/180/2022

Miloš Urban Lord Mord Zobacz więcej