rozwińzwiń

USA w cieniu swastyki

Okładka książki USA w cieniu swastyki Arnie Bernstein
Okładka książki USA w cieniu swastyki
Arnie Bernstein Wydawnictwo: Rebis historia
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
SWASTIKA NATION: FRITZ KUHN AND THE RISE AND FALL OF THE GER
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2015-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-28
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378186830
Tłumacz:
Norbert Radomski
Tagi:
historia Niemcy swastyka
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
199
196

Na półkach:

Głównym bohaterem książki „USA w cieniu swastyki” jest właśnie Fritz Julius Kuhn (1896-1951). Urodzony w Monachium, walczył podczas I wojny światowej na froncie zachodnim i został odznaczony Krzyżem Żelaznym Pierwszej Klasy. Po wojnie wstąpił do Freikorpsu, a już w 1921 roku zapisał się do NSDAP. Kilka lat później wyemigrował wraz z żoną do Meksyku, a w 1928 roku przybył do USA. W 1934 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Po przybyciu do USA, zaangażował się w działalność stowarzyszenia „Przyjaciele Nowych Niemiec” założonego przez niemieckich imigrantów. Organizacja ta, pod przykrywką promowania niemieckiej kultury, miała na celu promowanie nazizmu w Stanach Zjednoczonych. Kuhn szybko piął się w strukturach władzy tej organizacji, osiągając przysłowiowy „amerykański sen”, który miał ostatecznie się skrystalizować w „Niemiecko-Amerykańskim Bundzie”.

„Niemiecko-Amerykański Bund” wywodził się bezpośrednio z „Przyjaciół Nowych Niemiec”. Został założony w 1936 roku w Buffalo (stan Nowy Jork),a na jego czele stanął Fritz Kuhn, którzy przyjął tytuł Bundesführera. Jakie główne cele stawiała sobie nowoutworzona organizacja?

"Bund zamierza brać czynny udział w sprawach kraju, wypełniając bezwarunkowo swe obowiązki wobec Stanów Zjednoczonych. Będziemy wpajać Amerykanom przyjaźń dla nowych [czyli nazistowskich – KK] Niemiec. Jako obywatele amerykańscy będziemy promować nasze polityczne interesy, bronić naszego kraju przed kłamstwami i oszczerstwami. Pozostaniemy zawsze lojalnymi obywatelami tego państwa, ze wszystkimi jego powiązaniami z losem rasy naszych przodków"

Podobnie jak w nazistowskich Niemczech, Bund posiadał własne siły policyjne w postaci tzw. Ordungsdienst. Formacja ta pełniła przede wszystkim funkcję ochrony na imprezach oraz osobistej obstawy członków kierownictwa. Poza tym powstały również organizacje młodzieżowe wzorowane na Hitlerjugend oraz Bund Deutscher Mädel. Sam Kuhn stojąc na czele BUND-u, podobnie jak Hitler w Niemczech, przyjął Führerprinzip, czyli zasadę wodzostwa. Bund najaktywniej działał w latach 1936-1939. Został rozwiązany w 1941 roku. Teraz dzięki pracy amerykańskiego pisarza, mamy okazję zapoznać się z jego krótką, lecz niezwykle ciekawą historią.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Arnie-Bernstein-USA-w-cieniu-swastyki-recenzja-11183

Głównym bohaterem książki „USA w cieniu swastyki” jest właśnie Fritz Julius Kuhn (1896-1951). Urodzony w Monachium, walczył podczas I wojny światowej na froncie zachodnim i został odznaczony Krzyżem Żelaznym Pierwszej Klasy. Po wojnie wstąpił do Freikorpsu, a już w 1921 roku zapisał się do NSDAP. Kilka lat później wyemigrował wraz z żoną do Meksyku, a w 1928 roku przybył do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
2

Na półkach:

Wiele razy natknąłem się na historyczne zdjęcie przedstawiające ogromny wizerunek Jerzego Waszyngtona w otoczeniu swastyk i flag amerykańskich. Nie miałem jednak świadomości, w jaki sposób funkcjonował amerykański ruch nazistowski przed II wojną światową i jak zakończyła się jego historia.

Książka Bernsteina w przystępny sposób przybliża temat, nie wchodząc w zbędne szczegóły i dygresje. Autor przedstawia sylwetkę lidera ruchu, Fritza Kuhna, opisuje system nazistowskich obozów dla amerykańskiej młodzieży i szerzące się tam patologie, jak również krucjatę przeciwko nazistom rozpoczętą przez żydowskich gangsterów i władze amerykańskie. Język jest prosty, nie trzeba również mieć szczegółowej wiedzy historycznej, aby w pełni zrozumieć przekaz. Autor nie wchodzi zbyt głęboko w politykę, ideologię ani system prawny USA. Całość jest przystępna dla przeciętnego czytelnika i choć historia tu przedstawiona nie jest zbyt fascynująca, to jednak stanowi pewną ciekawostkę, z którą - moim zdaniem - warto się zapoznać.

Wiele razy natknąłem się na historyczne zdjęcie przedstawiające ogromny wizerunek Jerzego Waszyngtona w otoczeniu swastyk i flag amerykańskich. Nie miałem jednak świadomości, w jaki sposób funkcjonował amerykański ruch nazistowski przed II wojną światową i jak zakończyła się jego historia.

Książka Bernsteina w przystępny sposób przybliża temat, nie wchodząc w zbędne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
797
793

Na półkach:

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że duża część zbrodniarzy nazistowskich spadła jak kot na cztery łapy, uniknęła odpowiedzialności za swoje wojenne czyny. Część wyemigrowała do Argentyny, gdzie znaleźli spokojny azyl, reszta została przechwycona przez Związek Radziecki oraz Stany Zjednoczone (dotyczy to głównie naukowców). Książka ta opisuje historię NIemiecko- Amerykańskiego Bundu , czyli nazistowskiej organizacji działającej w Stanach Zjednoczonych, mającej na celu poszerzanie swoich wpływów, oraz szerzenie hitlerowskiej ideologii. Autor opisuje losy najważniejszych osób w strukturach Bundu, oraz ich późniejsze zmagania z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.
Myślę, że to bardzo rzetelna pozycja, w sumie nie znałem tego rozdziału nazistowskiej historii, bardzo pouczająca książka.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że duża część zbrodniarzy nazistowskich spadła jak kot na cztery łapy, uniknęła odpowiedzialności za swoje wojenne czyny. Część wyemigrowała do Argentyny, gdzie znaleźli spokojny azyl, reszta została przechwycona przez Związek Radziecki oraz Stany Zjednoczone (dotyczy to głównie naukowców). Książka ta opisuje historię NIemiecko-...

więcej Pokaż mimo to

avatar
464
433

Na półkach:

Książka przypadkiem wpadła mi w oko w bibliotece. Z ciekawości jak tam wyglądała sprawa ideologii nazistowskiej, fascynacji Hitlerem w USA. Dla osób zainteresowanych tematem.

Książka przypadkiem wpadła mi w oko w bibliotece. Z ciekawości jak tam wyglądała sprawa ideologii nazistowskiej, fascynacji Hitlerem w USA. Dla osób zainteresowanych tematem.

Pokaż mimo to

avatar
108
39

Na półkach: ,

Maksymalnie przyjemna lektura - niby same fakty i daty, ale podane w bardzo przystępny sposób (miałem wrażenie, że czytam bardzo dobrą książkę sensacyjną). Dodatkowo ważna treść, szczególnie w tych na nowo coraz bardziej brunatnych czasach...

Maksymalnie przyjemna lektura - niby same fakty i daty, ale podane w bardzo przystępny sposób (miałem wrażenie, że czytam bardzo dobrą książkę sensacyjną). Dodatkowo ważna treść, szczególnie w tych na nowo coraz bardziej brunatnych czasach...

Pokaż mimo to

avatar
751
468

Na półkach:

Pod przewodnictwem Kuhna Przyjaciele Nowych Niemiec w 1936 roku przeistoczyli się w Niemiecko-Amerykański Bund, organizację o faszystowskiej ideologii. Ich sprzymierzeńcem był nie tylko wspomniany już Henry Ford, ale także Walt Disney. Wspierali ich Amerykanie niemieckiego pochodzenia – od dozorcy w niewielkim mieście poczynając, na wpływowych prawnikach kończąc. Oficjalnie Bund powstał, by powstrzymać komunizm, na czele którego stali rzekomo Żydzi, jednak w rzeczywistości bundowcy chcieli stworzyć nowe państwo pod znakiem swastyki. Pod pozorem walki o prawa obywatelskie, Kuhn wykorzystywał indiańskie organizacje (mimo faktu, iż nie byli „czyści rasowo”) do szerzenia nazistowskich haseł. Organizował letnie obozy dla dzieci i młodzieży, podczas których szkolił przyszłych rządzących USA. Bund wydawał także swoją gazetę, w której chwalił Hitlera, a o całe zło obwiniał Żydów. Apogeum tego obłędu stał się wspólny zjazd Ku-Klux-Klanu i Bundu, który miał miejsce 18 sierpnia 1940 roku. Na szczęście ten rok okazał się także rokiem, w którym Bund dokonał swego żywota.

Arnie Bernstein pokazał też inne oblicze amerykańskich Niemców. Towarzystwo im. Steubena wraz ze swoimi wpływowymi członkami było ostrym przeciwnikiem Bundu. Niestety, w porównaniu do faszyzujących obywateli USA była to nieliczna niemiecka grupa. Przeciwko Bundowi bardzo żywo występowali Amerykanie pochodzenia żydowskiego oraz instytucje chrześcijańskie. Przykładem owych działań może być hollywoodzka liga do walki z nazizmem. Ta żydowsko-chrześcijańska organizacja potępiała faszyzm, zarówno ten w USA, jak i zagranicą. Liga wydawała biuletyny antynazistowskie i dwa razy w tygodniu prowadziła programy radiowe. Znany dziennikarz, Walter Winchell, ostro atakował Bund i Fritza Kuhna w swoich audycjach radiowych i na łamach prasy. Przeciwnicy nazizmu wykorzystywali różnorodne środowiska i społeczności do walki z tą ideologią. Ciekawą postawą wykazał się powszechnie szanowany rabin Wise. Wspólnie z sędzią Nathanem Perlmanem zwrócił się o pomoc do Meyera Lansky’ego, znanego gangstera. Okazał się on człowiekiem skorym do pomocy w zwalczaniu tego rodzaju zła. Z jego inicjatywy organizacje gangsterskie w całych Stanach Zjednoczonych podjęły walkę z bundowcami. Metody, którymi się posługiwały, nie były koniecznie zgodne z prawem, ale przynosiły spodziewane efekty i dawały liczne powody do wspominanej po latach dumy. Swoimi działaniami Meyer Lansky nie tylko osłabiał Bund, ale także wzmacniał przyszłe państwo Izrael. Był on jednym z zaopatrzeniowców w broń dla armii odradzającego się kraju. W jego ślady poszło też kilku innych gangsterów.

Więcej: http://portafortunas.pl/usa-w-cieniu-swastyki-arnie-bernstein-recenzja/

Pod przewodnictwem Kuhna Przyjaciele Nowych Niemiec w 1936 roku przeistoczyli się w Niemiecko-Amerykański Bund, organizację o faszystowskiej ideologii. Ich sprzymierzeńcem był nie tylko wspomniany już Henry Ford, ale także Walt Disney. Wspierali ich Amerykanie niemieckiego pochodzenia – od dozorcy w niewielkim mieście poczynając, na wpływowych prawnikach kończąc. Oficjalnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    56
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    23
  • Historia
    7
  • II wojna światowa
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ameryka
    1
  • XX wiek
    1
  • Kolejka
    1
  • II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki USA w cieniu swastyki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne