Feblik

Okładka książki Feblik Małgorzata Musierowicz
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Feblik
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 21) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jeżycjada (tom 21)
Akapit Press
2015-11-06
2015-11-06
9788362199754
literatura polska
Inne

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Ocena 7,3
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,7
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Ocena 7,8
Na Jowisza! Uz... Emilia Kiereś, Małg...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka lekka, język i styl typowy dla Musierowicz, czyli mamy tu dużo wtrąceń z literatury, patetyzm, moralizatorstwo, a klimat zawsze sielski i przyjazny. Porównując ją w poprzednią z serii "Jeżycjada" - "Wnuczką do orzechów" wypada lepiej, jednak nadal daleko jej do hitowych książek z początków kariery Musierowicz, takich jak "Szósta klepka" czy "Kłamczucha". Nie wiem, czy dzisiejszy świat tak odstaje od świata Musierowicz, ale czytając " Feblika" miałam wrażenie oderwania od rzeczywistości. Niemniej jednak losy Borejków będę śledzić w kolejnych książkach i już niedługo zabiorę się za "Ciotkę Zgryzotkę".

Jak pewnie większość tutaj zgromadzonych czytam Musierowicz, bo mam do niej ogromny sentyment i część mojego młodzieńczego życia (a więc i jestestwa) jest związana z Borejkami. Opinia więc może nie jest obiektywna, ale która opinia jest:).
Niemniej dodam, że nigdy nie przepadałam za Ignacym Grzegorzem Strybą, drażnił mnie ten osobnik okrutnie. Ale ta książka mnie urzekła - czuć w niej lekkość i swobodę letnich dni, kiedy wszystko można, dni ciągną się i przechodzą płynnie w ciepłe noce. Wszystko rozgrzane i nabrzmiałe jest letnim upałem, zapachami, uczuciami. Aż tęskno za taką swobodą!

Nowe części Jeżycjady czytam dzięki temu, że pożycza mi je koleżanka. Sama z siebie nie zdecydowałabym się na ten wysiłek, aby je kupować lub pożyczać z biblioteki. Niestety Autorka nie nadąża za zmieniającym się światem i straciła kontakt z młodzieżą.
"Feblik" pomimo niedociągnięć jest według mnie znacznie lepszy niż nudna "Wnuczka do orzechów" czy niemająca motywu przewodniego "Ciotka zgryzotka". Będę bronić okładki - bohaterka nie musi być pięknością, a po Agnieszce widać oryginalny styl i charakter. Wbrew większości opinii fragmenty turystyczno-krajoznawcze również przypadły mi do gustu, może ze względu na prywatną słabość do architektury drewnianej i chęć zwiedzenia opisywanych miejsc.
Naczytałam się zarzutów, więc nie będę ich niepotrzebnie powtarzać. Wierne fanki (i fani) Jeżycjady na pewno przeczytają i jedni się rozczarują, a drudzy zachwycą.

Książkę dostała od mamy i muszę powiedzieć byłam zaskoczona. Współczesne młodzieżówki to zupełnie inna fantazja, lecz pomimo to bardzo zaskarbiłam sobie do serca tą książkę. Relacja bohaterów i ich przygody czytałam z przyjemnością, opisy wieczorów spędzanych w domu były bardzo przytulnie opisane, krótko mówiąc sympatycznie i czarująco. Bardzo odczułam jak brak w dzisiejszym świecie takiego właśnie koleżeństwa, nastroju i uroku relacji. Z przyjemnością sięgnę jeszcze po dzieła tej autorki.

Poprzednie części "nowej Musierowicz" wydały mi się dość miałkie i zapchane wspominkami i dumaniem bohaterów, których monologi wewnętrzne pod melodię "jak ja bardzo kocham tych ludzi", służyły pewne temu, by ukryć brak pomysłu na fabułę, a jakoś trzeba te 250 stron zrobić.
Feblik nieco odbija się od tego trendu. Owszem, są wspominki i przytaczanie nieśmiertelnego "kto mlaszcze, dostanie w paszczę", ale w mniejszej ilości. Poznajemy dalsze losy znanych już nam bohaterów, ich charaktery powracają w nowych sytuacjach i to mi się podoba.
Sama główna intryga - czli wzgardzony przez McDusię Ignacy otacza opieką dziewczynę w trudniejszym położeniu, może i trochę naiwna i uproszczona, ale jakoś się broni. Nie oczekuję po Musierowicz realizmu i brutalizmu. Świat Jeżycjady zawsze będzie trochę oderwany od rzeczywistości.
Sam główny bohater, teoretycznie wydoroślał, jednak dalej sprawia wrażenie zakompleksionego młokosa odstającego od współczesności. Jak dla mnie dość irytujący.

A jednak...trochę polubiłam tego miągwowatego Ignasia 😀

A jednak...trochę polubiłam tego miągwowatego Ignasia 😀

Po słabej McDusi i średniej Wnuczce do orzechów wróciła stara, dobra Jezycjada!

Po słabej McDusi i średniej Wnuczce do orzechów wróciła stara, dobra Jezycjada!

Cóż by tu się rozpisywać nad kolejną już 21 częścią Jeżycjady. Tak jak zawsze mamy niezawodną rodzinę Borejków. W febliku mamy do czynienia z akcją z punktu widzenia Ignacego Grzegorza. zdecydowanie widzimy już dorosłego studenta historii sztuki, a nie małego chłopczyka noszącego skafanderek, którego jego kuzyn Józinek nie znosił. :)

1975

Warto, mimo wad. Biorąc pod uwagę pierwsze części cyklu - popłuczyny.

Warto, mimo wad. Biorąc pod uwagę pierwsze części cyklu - popłuczyny.

Jak zwykle się nie zawiodłam na Jeżycjadzie! Odczuwam ogromną radość z czytania kolejnych części i smutek, że za chwile skończą mi się te kąski! Pani Małgorzato - proszę pisać więcej i szybciej!
Ignacy Grzegorz Stryba zostaje porzucony przez McDusię (która od początku nie była niczyją ulubienicą). Cierpi, staje się melancholijny, smutny. Cała rodzina zastanawia się jak mu pomóc. Ciotka Ida szykuje mu nową ukochaną (ciąg dalszy jej pomysłów swatania siostrzeńca z "Wnuczki do Orzechów") ale szybko wychodzi na jaw, że nic z tego. Pakuje siostrzeńca do autobusu zmierzającego z Kostrzyna do Poznania a w autobusie...trach! Ignacy miągwa wpada na koleżankę z gimnazjum. No i się zaczyna! Agnieszka od razu poznaje dawnego kolegę, jemu zajmuje to trochę czasu bo, co tu dużo mówić, miągwa jest miągwą. Z rozwojem wydarzeń muszę jednak przyznać, że Ignacy zmienia się całkiem pozytywnie i pokazuje cechy wcześniej gdzieś głęboko skrywane. A może potrzeba było odpowiedniej "Agnieszki", żeby te cechy ujrzały światło dzienne?
Emaile pisane przez Idę są tak przezabawne, że nie mogłam się powstrzymać od śmiania na głos! Opisy zwykłych, codziennych sytuacji (wliczając sąsiada pijaczka, który na całe szczęście nie częstuje Marka Pałysa denaturatem, tylko chodzi z ulubionym ordynatorem na ryby) są naprawdę zabawne. Ida, jak to Ida, jest bardzo ciekawska i za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto jest ukochanym jej ulubionej Doroty, czy to możliwe, że prostacki Igor dał jej piękne korale i dlaczego Dorota nie zna nawet imienia chłopaka, w którym się zakochała?!
Dziadkowie Borejkowie coraz starsi, myślę, że autorka powoli przyzwyczaja nas do myśli, że wkrótce odejdą. Rodzina się powiększa, kolejna ciąża, kolejne pary się tworzą...niby nic nowego w temacie u Borejków ale nadal ciągle coś się dzieje, rodzina nadal sobie bardzo pomaga, jest wyrozumiała dla nowych osób przy drewnianych stołach..ach człowiek tęskni za taką prostą, dobrą atmosferą bez zazdrości, kłamstw, zawiści, sztucznych uśmiechów przy rodzinnych uroczystościach, oceniania..utrzymywania relacji na siłę bo wypada.
Józinek i Dorota to nadal moje ulubione postacie z całej serii. Są wspaniali i tacy wyraziści, osadzeni w swoim młodym życiu. Ida Pałys też jest świetna a jej gadatliwość nieustannie bawi. Jakie to znamienne, że Dorota określiła swojego Józinka, jako bardzo rozmownego, ha!
Bardzo podobają mi się wskazówki dla rodziców, żeby ufali swoim dzieciom, dawali im przestrzeń i się nie wtrącali. Gabriela jest mistrzynią taktu i wprawdzie Ida nie przyjmuje jej rad za grosz ale obie na tym dobrze wychodzą. Mają dobry kontakt ze swoimi dziećmi a jakiekolwiek, chwilowe nieporozumienia, szybko są łagodzone.