Wyścig z czasem

Muza
2015-03-18
2015-03-18
Jan Dzierzgowski

Nudna,zagmatwana, bez sensownego zakończenia. Lepiej ominąć tą pozycję i sięgnąć po coś bardziej wartościowego.
Do tego te francuskie wtrącenia, z których trzeba się domyślać o co chodzi.
To książka z niewykorzystanym potencjałem.

Do tego te francuskie wtrącenia, z których trzeba się domyślać o co chodzi.
To książka z niewykorzystanym potencjałem.

Ciekawe historia. Niestety trochę pogmatwane, niedopowiedziane wątki. Na dodatek autor używa dziwnego języka. Powieść, a czyta się jak sprawozdanie. No i brak zakończenia. Może niektórzy lubią niedopowiedzenia. Ja niestety nie. Chyba, że coś przeoczyłam, bo im bliżej końca, wydawała mi się coraz nudniejsza. Szkoda, bo zapowiadała się bardzo ciekawie.

Myślałam że będzie lepsza. Nie porwała mnie, choć potencjał był spory.
Końcówka wręcz mnie znudziła. I te francuskie wtrącenia, i ta narracja w czasie teraźniejszym... No - nie.

Myślałam że będzie lepsza. Nie porwała mnie, choć potencjał był spory.

Niezła, choć po przeczytaniu opinii spodziewałam się bardziej porywającej historii. Zakończenie bardzo mnie rozczarowało.

Pamiętam jak z 2-3 lata temu było o tej książce głośno i ile naczytałam się o niej pozytywnych recenzji pełnych zachwytów. U mnie przeleżała 2 lata nim zdecydowałam się po nią sięgnąć i niestety, nie jest jak z winem, że im dłużej leży tym jest lepsze.
Już na samym wstępie widać jej odmienność. Pierwszy raz spotkałam się z książką, która numery stron ma u góry. Przyznam, że największą trudność sprawiła mi forma w jakiej jest napisana. Przede wszystkim jest w większości napisana w czasie teraźniejszym, ale w trzeciej osobie. Autor do tego nie używa w ogóle zaimków osobowych, tylko posługuje się co chwila imieniami postaci. Zamieszczam zdjęcie jednej strony, by to Wam zobrazować. Skutkuje to tym, że miałam wrażenie, że czytam jakiś telegram, scenariusz- „Ashley wziął linę. Ashley zwinął linę. Ashley odłożył linę” Przyznam, że sądziłam, że będzie to pierwsza książka, której nie dam rady dokończyć. Uznałam jednak, że dam szansę samej historii, że może skoro nie styl, to chociaż opowieść sama w sobie będzie warta przeczytania i poznania jej. A jaka jest ta historia? Akcja powieści dzieje się dwutorowo. Z jednej strony mamy Tristana, młodego chłopaka mieszkającego w słonecznej Kalifornii, który właśnie skończył studia i otrzymuje telefon od prawników z Anglii, że prawdopodobnie jest jedynym spadkobiercą wielkiego majątku, po weteranie I wojny światowej i alpiniście Ashley’u Walsinghamie, który zginął ponad 80 lat temu podczas jednej z wypraw na Mont Everest i cały swój majątek zapisał swojej ukochanej Imogen, lecz ta nigdy się po niego nie zgłosiła. Tristan rzuca wszystko i wyrusza do Londynu na spotkanie z prawnikami. Tam dowiaduje się, że jego zadaniem jest potwierdzenie i dowiedzenie jego pokrewieństwa z Imogen. Wtedy całość spadku przejdzie na niego. Ma na to dwa miesiące. Postanawia postawić wszystko na jedną kartę i wyrusza w podróż do Europy śladami swoich przodków. Tam spędza całe dnie, a czasem i noce na przeszukiwaniu dokumentów w archiwach, w bibliotekach szuka jakiejkolwiek wzmianki o wyprawie z 1924 roku i Ashley’u . Próbuje dociec, czemu kobieta nigdy nie zgłosiła się po spadek, czemu ich drogi się rozeszły. Im więcej szuka, tym bardziej pragnie poznać historię swoich przodków i odkryć, czy ich ścieżki na pewno się rozeszły jak sugerują mu to prawnicy z kancelarii.
Przez całą książkę, byłam właśnie tego najbardziej ciekawa. Tej historii Ashley’a i Imogen oraz tego, dlaczego nigdy nie zgłosiła się po tak wielki majątek. Niestety właśnie zakończenie tej powieści było dla mnie kolejnym rozczarowaniem. Bo tak jak sama w sobie historia była ciekawa i można było na jej podstawie stworzyć naprawdę ciekawą opowieść tak uważam, że autor nie wykorzystał jej potencjału w pełni. Niestety nie dowiadujemy się na końcu czemu. Dowiadujemy się tylko, czy Tristanowi udało się dowieść pokrewieństwa, ale też nic nie zostaje nam wyjaśnione ani przybliżone, dostajemy jedynie odpowiedź, czy mu się udało, czy nie. Żałuję bardzo, bo bohaterowie byli przedstawieni w dosyć ciekawy sposób, na tyle że ma się ochotę poznać ich dalsze losy i życie. Tu niestety tego nie otrzymujemy. Czy jest jakiś zatem plus? Owszem jest. Mnie bardzo poruszyły w tej książce momenty opisujące wojnę, bardzo dokładne i realistyczne, że odnosi się aż chwilami wrażenie, że widziało się to na własne oczy. Drugi plus to ukazanie, że są znacznie ważniejsze rzeczy i wartości niż pieniądze, że można odnaleźć wielkie szczęście bez nich. Gdybym musiała podać jakąś skalę oceny, to za styl dałabym 4/10 a za historię 6/10, więc końcowo wychodzi takie 5/10, czyli niby warto poznać tę historię, a jednocześnie jest tyle innych zapewne lepiej opisanych, po które warto sięgnąć…

Trudno jest mi określić, jakie wrażenie wywarła na mnie ta książka. Ukazywała bowiem w retrospekcjach niezwykle ważną problematykę, a mianowicie miłość w czasach wojny, jednak - według mnie - przedstawione postacie nie do końca sprostały oczekiwaniom. Ich ogólny zarys nie był zły, jednak mimo wszystko wydawały mi się bezbarwne (a miały potencjał).
Uważam, że historie, które były opisane na kartach tej książki, toczyły się niezależnie od siebie (a to wielka szkoda). Zabrakło "spoiwa" między nimi, gdyż poprzez odnajdowanie listów i ogólnych poszlak wszystko wskazywało na to, że te dwa wątki w końcu się połączą. Zakończenie było jednak jakby... niezakończone.
Lubię książki, które zostawiają czytelnika z mnóstwem pytań, jednak uważam, że przy tej powieści ewidentnie czytelnik zasługiwał na wyjaśnienia, czego niestety nie otrzymał.

Uważam, że historie,...

Wyścig z czasem, to wbrew oczekiwaniom nie jest książka na jedno popołudnie. Wymaga namysłu, zastanowienia by na końcu pozostawić nas z dojmującą pustką.
Młody Amerykanin, po studiach, stoi na życiowym rozdrożu, dowiaduje się, iż najprawdopodobniej jest beneficjentem ogromnej fortuny Ashleya Walsinghama, z którym może być spokrewniony przez swoją babkę.
Bez zastanowienia, jedzie do Londynu aby odnależć świadectwo potwierdzające rodzinne powiązania.
Tristan wyrusza w podróż śladami niespełnionej miłości Ashleya i Imogen, wojennej zawiruchy i tragicznej śmierci w Himalajach. Ale tak naprawdę jest to podróż śladami własnych korzeni i próby odkrycia kim jestem i ku czemu zmierzam.
Powieść momentami bardzo się dłuży i przyznam, że zdecydowanie lepiej czytało mi się rozdziały poświęcone historii Ashleya i Imogen.

Bez...

2041

Niestety... zawiodłam się i wynudziłam przy tej książce. Akcja wlecze się jak flaki z olejem, a bohaterowie nie przemówili do mnie.

Oj zawiodłam się na tej pozycji literackiej. Zapowiadało się ciekawie, było nawet kilka momentów wzruszających, ale zabrakło mi zakończenia i właśnie dlatego tylko pięć gwiazdek.

No wszystko fajnie , swietna ksiazka o poszukiwaniu rodzinnych korzeni , o wojnie - okrutne ale prawdziwe , o milosci ....Polecam.
...ale jedno "ale " koniec ksiazki , bylo mi za malo chcialam wiecej.

...ale jedno "ale " koniec ksiazki , bylo mi za malo chcialam wiecej.

• 2015
  • 2015