Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała

Okładka książki Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała
Giulia Enders Wydawnictwo: Feeria Science Seria: Historia wewnętrzna zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Historia wewnętrzna
Darm mit Charme. Alles über ein unterschätztes Organ
Feeria Science
2015-03-04
2015-03-04
Urszula Szymanderska
jelita Urszula Szymanderska układ trawienny przewód pokarmowy wydalanie bakterie mikrobiologia

Okładka książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu Michael H. Greger, Gene Stone
Ocena 8,3
Jak nie umrzeć... Michael H. Greger, ...
Okładka książki Zdrowie zaczyna się w brzuchu Erica Sonnenburg, Justin Sonnenburg
Ocena 7,2
Zdrowie zaczyn... Erica Sonnenburg, J...

Czytać, czytać, czytać. Naprawdę warto. Byłam zaskoczona wieloma informacjami zawartymi w tej książce. A wydawało mi się, że wiem sporo na temat fizjologii ludzkiego organizmu. Po przeczytaniu tej pozycji zmieniłam trochę swój styl życia, szczególnie jeśli chodzi o odżywianie. Ale spokojnie! Żadnych diet, żadnych kuchennych rewolucji! Nic nie bolało, nic nie kosztowało, a jest dużo lepiej. A przede wszystkim bardziej świadomie. Polecam!

Cóż mogę jeszcze dodać, po tylu pozytywnych komentarzach? Przyłączam się do wszelkich zachwytów i zachęcam do przeczytania. Warto poznać własny układ trawienny, jego budowę, działanie i oddziaływanie na tak wiele aspektów naszego życia. Choć jeszcze nie do końca odkryty, to jednak bardzo fascynujący. I genialnie opisany przez dr Giulię Enders. Bardzo polecam.

Ciekawa i przystępna, aczkolwiek miałam niedosyt jeśli chodzi o relację bakterii jelitowych i naszego nastroju. Muszę doczytać w innych pozycjach na ten temat.
Bardzo przystępnie wyjaśnia "mechanikę" działania przewodu pokarmowego oraz związki układu pokarmowego z odpornościowym.
Styl trochę jak w książce dla dzieci, ale mnie nie drażni.

Styl trochę jak w książce dla dzieci, ale mnie nie drażni.

Nasze ciała są niezwykle zmyślnie zorganizowanymi urządzeniami z mnóstwem fascynujących układów. To opracowanie pozwoliło mi wybrać się w niezwykłą podróż przez układ pokarmowy, nie wiem, czy nie ciekawszą od tej na Księżyc 😉. Okazuje się, że o wielu rzeczach wiemy tak wiele, a nasz „drugi mózg”, czyli jelita, to wciąż niezbadany obszar, który potrafi zaskakiwać.
Wspaniale, obrazowo przedstawione i intrygujące opisy poszczególnych narządów w przewodzie pokarmowym. Nie brakuje humoru i dystansu do wstydliwych efektów związanych z trawieniem i wydalaniem. Żeby wszystko w nauce tak ciekawie było przedstawiane! :D
Książka zawiera mnóstwo cennych informacji naukowych podanych zrozumiałym językiem, mechanizmy plastycznie opisane, uzupełniła część luk w mojej wiedzy. Niesamowite i zaskakujące jak mózg i jelita są ze sobą związane, a jednocześnie, jak jelita mogą działać niezależnie od połączenia z mózgiem! To jest fas cy nu ją ce! Młoda i piękna pani doktor Giulia jak przewodnik oprowadza nas po tej tajemniczej dżungli, pomiędzy mięśniami gładkimi, które nie zależą od naszej woli i świadomości wprowadzając nas do najciekawszego chyba świata mikrobów. Czy wiecie, że to bakterie stoją za wykształceniem się grup krwi? Że to właśnie bakterie – a dokładnie ich skład, rodzaje, liczba (brak pewnych szczepów lub niekontrolowany przerost) i rozmieszczenie w poszczególnych odcinkach jelit odpowiadają za nasze tycie, chudnięcie, cukrzycę, pogarszają nam nastrój doprowadzając niekiedy do depresji? I teraz dopiero człowiek się zastanawia – kto tu rządzi? Co nami steruje? 😉 Bakterie mają wpływ na naszą odporność, bronią nas przed alergiami. Doktor Giulia Enders mówi, że ten świat wciąż jeszcze na nowo zaskakuje i jeszcze wiele się pewnie dowiemy. Badania trwają.
Ta książka będzie satysfakcjonującą lekturą dla każdego, kto chce o sobie wiedzieć więcej. A wiedzę i pewne wskazówki dotyczące poprawy swojego samopoczucia można spokojnie wcielać w życie - np. eksperymenty z dobrymi bakteriami. Szczególnie polecam osobom ze skłonnościami do melancholii i przygnębienia, długotrwale pogorszonego nastroju i różnych nieciekawych dysfunkcji związanych z układem pokarmowym i metabolizmem. Dałabym 10 gwiazdek, bo książka jest naprawdę niesamowita i trudno się od niej oderwać, ale niestety liczyłam na cokolwiek o FODMAP i wyjaśnienia, dlaczego jelita niektórych osób tak ciężko radzą sobie z trawieniem pokarmów o dużej zawartości fodmap i dlaczego te produkty zaostrzają objawy IBS – zespołu jelita drażliwego. Chciałabym poznać ten mechanizm w szczególności. Poza tym – brak zastrzeżeń! Czytać!

Wspaniale,...

Lepiej nie można było tego opisać.

Lepiej nie można było tego opisać.

Według mnie super!
W prosty sposób opisane funkcjonowanie człowieka od wewnątrz.
Lubię do niej wracac :)

Według mnie super!
W prosty sposób opisane funkcjonowanie człowieka od wewnątrz.
Lubię do niej wracac :)

Super książka! Zabawna, wciągająca i pouczająca. Zawiera, mnóstwo pasjonujących faktów o naszym przewodzie pokarmowym, opisuje również najnowsze badania nad nim i odkrycia z nim związane. Wszystko lekko i przyjemnie. Warto przeczytać, choćby po to by zachwycić się geniuszem natury i niesamowitą złożonością naszego organizmu.

Niesamowita! I odważna!

Niesamowita! I odważna!

Wspaniała, zabawna, edukacyjna, łatwa w odbiorze, napisana przez osobę pełną pasji i humoru. Na dodatek książka przeplatana przepięknymi, śmiesznymi grafikami siostry autorki. Ogrom wartościowej nauki przekazuje ta książka! Powinna być w kanonie lektur szkolnych lub dodatkiem do podręcznika biologii.

Pokochałam swoje jelita, zrozumiałam na czym polega ich praca, zauważyłam niewidzialną florę bakteryjną, zaczęłam myśleć o probiotykach, dowiedziałam się skąd się bierze salmonella i wiele, wiele innych! Serdecznie polecam dla wszystkich ciekawskich jak działa nasze ciało.

Pokochałam swoje jelita, zrozumiałam na czym polega ich praca,...

Rewelacyjna książka popularnonaukowa traktująca o człowieku. Koncentruje się na układzie trawiennym, a dokładniej na tym, co dzieje się w jelitach. Bardzo ciekawa. Doskonale napisana. Czyta się jak powieść. Warto.

Giulia Enders Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała Zobacz więcej