rozwiń zwiń

Dogodna chwila, 1855

Okładka książki Dogodna chwila, 1855
Patrik Ouředník Wydawnictwo: Pogranicze Seria: Meridian literatura piękna
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Meridian
Tytuł oryginału:
Příhodná chvíle
Wydawnictwo:
Pogranicze
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788386872916
Tłumacz:
Jan Stachowski
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2020 (584-585) Michal Ajvaz, Petr Borkovec, Milan Děžinský, Marie Iljašenko, Josef Jedlicka, Aleksander Kaczorowski, Pavel Kolmačka, Andrzej Kopacki, Maciej Libich, Arnošt Lustig, Karel Milota, Patrik Ouředník, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Maciej Robert, Klara Soukupova, Vaclav Vokolek, Ivan Wernisch
Ocena 6,7
Literatura na ... Michal Ajvaz, Petr ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1045
997

Na półkach: , , , ,

Historia osiedla anarchistów w Brazylii, powstałego około 1855 roku, a raczej migawki z jego dziejów.
Niewielkich rozmiarów powieść składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi list założyciela kolonii, później nazywanego „Starszym Bratem”, do dawnej ukochanej, napisany po latach, w 1905 roku. Poznajemy w nim jego historię oraz motywy założenia osiedla, a także diagnozę jego problemów, tyle że sporządzoną post factum.
Druga część to kartki z dziennika jednego z uczestników, pochodzącego z Italii – tak jak i „Starszy Brat”. Na początku śledzimy drogę grupy włoskiej, przez Francję do Hawru, skąd miał odpłynąć statek do Brazylii. Później, już na okręcie widzimy jak trudnym przedsięwzięciem była próba pogodzenia i zunifikowania trzech grup włoskiej, francuskiej i niemieckojęzycznej. Już w czasie rejsu ujawniają się problemy oraz różnice zdań pomiędzy poszczególnymi podróżnymi. Okazuje się, że uczestników tego eksperymentu społecznego na żywym ciele zdecydowanie więcej dzieli, niż łączy. Do tego stopnia, że po przybyciu znaczna część nie chce udać się do idealnej kolonii.
Tym niemniej dociera do niej nasz drugi narrator, wraz z większością Włochów, częścią Niemców i nielicznymi Francuzami. I okazuje się, że Fraternitas to żaden raj. Panuje tam niemal pełna równość – z powodu biedy, ale wolności coraz mniej, a już najtrudniej o braterstwo.
Z kolejnych kartek dziennika, datowanych niezmiennie na ten sam dzień 15 października 1855 r., bowiem autor utracił rachubę czasu, dowiadujemy się o postępującym upadku eksperymentu i kolejnych odejściach wspólnoty od ideałów, które przyświecały jej twórcom. Co najciekawsze – wszystkie zdrady zasad są uchwalane demokratycznie, znaczną większością głosów.
Bardzo ciekawe studium zachowań ludzkich w grupie, zarówno z socjologicznego jak i psychologicznego punktu widzenia. Smutną wymowę książki łatwiej znieść dzięki subtelnemu czeskiemu humorowi autora. Szczególnie tam gdzie opisuje kłopoty osadników z zastosowaniem i zaakceptowaniem poliandrii – koniecznej z powodu niedoboru przedstawicielek płaci pięknej.

Historia osiedla anarchistów w Brazylii, powstałego około 1855 roku, a raczej migawki z jego dziejów.
Niewielkich rozmiarów powieść składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi list założyciela kolonii, później nazywanego „Starszym Bratem”, do dawnej ukochanej, napisany po latach, w 1905 roku. Poznajemy w nim jego historię oraz motywy założenia osiedla, a także diagnozę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    6
  • Literatura czeska
    2
  • Posiadam książkę
    1
  • Wyzwanie LC 2021
    1
  • SERIA - Meridian - Pogranicze
    1
  • Powieść historyczna
    1
  • Trudno dostępne ale warto
    1
  • 000 - NIE MAM - znalezc, kupic/pozyczyc
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dogodna chwila, 1855


Podobne książki

Przeczytaj także