Powolność

Marek Bieńczyk
Kundera absurd kondycja ludzka Marek Bieńczyk

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

nierówna. zapowiadała się lepiej, pierwszą połowę za jakiś czas przeczytam ponownie.

Tak potrafi tylko Kundera. Niby jest to powieść, ale intryguje jako filozofia. Niby dużo tu refleksji, ale czyta się jak kryminał z morałem. A temat jest wdzięczny: powolność czyli sztuka przeżywania rozkoszy. Na początku jest Epikur i hedonizm ostrożny, taki który wie, że przyjemności są źródłem cierpienia i dlatego zaleca powściągliwość. Potem są trzy przeplatające się historie. Pierwsza własna Kundery. Skromna, cicha i powolna. Druga ważna pędzącego na motocyklu Vincenta z dygresją o czeskim etnologu. Głośna i zwariowana, na krawędzi orgietki. Trzecia kluczowa o XVIII wiecznym romansie Vivanta Denona, grze namiętności nie mającej nic wspólnego z miłością, a jeśli już to tylko z jej fizycznym wariantem. Na końcu są wnioski, które wyciąga się samemu, choć propozycji, sugestii, wskazówek Kundery nie brakuje.
Niby wystarczy tylko zwolnić, ograniczyć potrzeby, wydłużyć wstęp, przeciągnąć rozmową, panować rozumem, a wszystko da się szczęśliwie ułożyć. Tylko jak to „niby” ziścić? Gdzie, kiedy, z kim i po co?
Rewelacyjna książeczka….

Demony szybkości, dziurki w dupie i satysfakcjonująca analiza hedonizmu.

Demony szybkości, dziurki w dupie i satysfakcjonująca analiza hedonizmu.

Tak jak moja miłość do Kundery jest bezkrytyczna, tak ta pozycja jakoś do mnie nie przemówiła.
Forma groteski i bezczelnego dowcipu autora jako próba ukazania dążeń do zmysłowej przyjemności. Nie przypadło mi do gustu.
Ale moja ślepa miłość i podziw do posarza pozostaje niezmienna. Po prostu nie jestem fanką tej formy.

Kompletnie jej nie rozumiem i nie rozumiem po co autor to napisał. Ta gmatwanina różnych myśli jest dla mnie jedną wielką abstrakcją i raczej nigdy nie pojmę co autor chciał przez to przekazać. W pewnym momencie, mniej więcej w połowie myślałam, że już rozumiem, ale później coś klapło i totalnie zdechło. No i ta wymowna "dziurka w dupie"... Nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć.

Brak słów by opisać ten geniusz. Tak skondensowana treść, że obawiam się, że pisanie (a potem czytanie) opinii dłuższej niż trzy zdania mogłoby wydawać się śmiertelnie nudne, błahe i rozlazłe w porównaniu z tym dynamitem.

Kolejne spotkanie z erudycyjną i brawuro skonstruowaną powieścią Kundery. Wartość powolności autor przekłada na wartość ludzkiej egzystencji, tworząc ze zwykłej formy literackiej, zawoalowany esej filozoficzny.
"Dlaczego zniknęła przyjemność powolności?" pyta już na samym początku odbiorcę autor osadzonej w dwóch, paralelnie prowadzonych narracjach książki. Wiek dwudziesty, a więc wiek gwałtownych zmian gospodarczych i społecznych, przemian na geograficznej i politycznej mapie świata, a także proces powolnej dezinformacji i intensyfikacji codzienności doprowadził ludzkość na skraj wytrzymałości, wylądowaliśmy poza granicami wyspy "Utopia". Jesteśmy więźniami własnych czasów i własnej epoki, której dyktat każe działać szybko, sprawnie i bezmyślnie.
Według Kundery świat zdominowany jest przez "tancerzy", których portret z początku kreśli dość karykaturalnie. Są to według niego osoby wpływowe i terytorialne na szeroko pojętym polu sceny społecznej. Nic bardziej mylnego!
Wszyscy my równocześnie jesteśmy zanurzeni aż po czubki odczuwania w planetarnej intersubiektywności, która wzmaga w nas potrzebę "tańca", dzięki czemu staramy się przybierać role imponujące, zajmujące i frapujące innych aktorów teatru świata.
Kiedy w kunderowskiej "Niewiedzy" świat wydziedziczał tych, którzy pamiętają, tutaj pełnoprawnego obywatelstwa zostają pozbawieni ci, którzy nie tańczą.
W tym wszystkim Kundera serwuje nam filozoficzny i kulturowy eklektyzm, sięgając zarówno do czasów starożytnych, jaki i do XVII wieku. Określa rolę epikureizmu i hedonizmu we współczesności, a przede wszystkim charakteryzuje gloryfikowaną przez nas przyjemność. Z czego ta ostatnia jest tu portretowana zaskakująco dosłownie - jako forma afirmacji uniesienia seksualnego.
Jak cieszyć się życiem, żeby go nie nadużywać?
W emocjach umiaru nie ma!

Jest to książka formy zmanierowanej aż do przesady, dekadencka, momentami rażąco erotycznie wulgarna. Mimo to, nie można odmówić autorowi kilku smakowitych "złotych myśli" i lekkości odbioru. Niewiele jednak z tego wynika. Podobnie jak miałki jest system wartości, na którego szczycie góruje przyjemność.

Kundera - poza tym, że jest mistrzem słowa - jest jeszcze, jak się okazuje w "Powolności", trendsetterem :) Znów modne i chyba społeczeństwu znów potrzebne slow life.