Willa Triste

2014-11-26
1975-01-01
Joanna Polachowska
Znak
literatura francuska Joanna Polachowska kurort Francja Szwajcaria pogranicze wspomnienia lata 60 miłość młodość
Villa Triste
literatura piękna
2014-11-26
Joanna Polachowska

Oficjalne recenzje i

W poszukiwaniu kształtującej nas przeszłości

[ 19 ] Link do recenzji

Tym razem nie Paryż, a francuska prowincja lat 50-60 -tych ubiegłego wieku. I tym razem mniejszy niedosyt niż przy "Perełce".
Cieszę się, że Madiano potrafi w tak niewielkiej objętości zawrzeć tyle treści, przenieść nas do miejsc i czasów, których nie znamy, ale które potrafimy dzięki jego prozie zobaczyć, a nawet usłyszeć.
I jak to wszystko świetnie i lekko się...

Cały Modiano. Strumień obrazów przywoływanych z pamięci narratora - tylko o jednym ale ważnym lecie - spędzonym z pierwszą miłością ( Yvonne) i bezinteresownym przyjacielem ( Meinthe). Happy endu nie będzie a pamięć nie wystarcza, jak zwykle u Modiano - bohaterowi pozostanie nostalgia, w sumie jednak gorycz i drażniący brak odpowiedzi na pytania - dlaczego?
Dodatkowo...

Książka właściwie idealna. Lekka, płynąca, efektowna. Stroje, domy, ogrody, trunki. Wszędzie jestem. I będę. Powrócę. Błagam, niech nikt jej nie przekłada na język filmu!

Słusznie przyznany Nobel literacki. Francuz Modiano posiadł niebywałą sztukę pisania o niczym w przykuwający uwagę sposób. W zasadzie należałoby powiedzieć, że ta pozycja to nie powieść a obraz. Jest jak dobre wino, wykwintny posiłek, czy miniatura muzyczna, którą należy kontemplować powoli, świadomie. Zdania odwracają uwagę od fabuły na rzecz wspaniałych kadrów, które...

Kawałek dobrej literatury, może, ale niestety nie dla mnie. Nie zdołała do mnie przemówić, a może to ja nie potrafiłam się z nią obyć w sposób odpowiedni?
Bardzo francuska, enigmatyczna, efemeryczna, trochę dekadencka. Pozycja dla fanów narracji niespiesznej i refleksyjnej, dojrzałej i nieoczywistej. Czytając, wtapiamy się w melasę wspomnienia, ale wspomnienia wyrwanego nie...

Miła, mądra i nostalgiczna książka. Daje do myślenia.

Cóż mogę napisać więcej o tej książce niż to, iż jest to według mnie pozycja wspaniała?
"Willa Triste" jest kolejną obowiązkową lekturą dla miłośników wolnej, leniwie rozwijającej się fabuły w powieściach Patricka Modiano. Ten mistrz lekkiego pióra ponownie w sposób doskonały przedstawia nieznane zakamarki zarówno umysłów, jak i miejsc odwiedzanych przez jego bohaterów....

Modiano jak zwykle szeptem opowiada swoją nostalgicznie tajemniczą historię. Bywa, że ten szept czaruje, zwłaszcza w końcowych partiach książki, a szczególnie w rozdziale o willi Triste. Niestety, reszta książki nie hipnotyzuje jak inne przeczytane przeze mnie utwory Autora.

Książką nr 100 w tym roku w mojej biblioteczce jest "Willa Triste" francuskiego noblisty Patricka Modiano.
Akcja osadzona w latach 60-tych XX wieku, w kurorcie nad górskim jeziorem w Sabaudii. Nastrojowa, pełna wspomnień o świecie, którego już nie ma. Narrator wraca w niej do lata sprzed 12 lat. Niby to nie tak wiele, ale wtedy miał on lat 18, przeżywał swoje pierwsze...

Zdecydowałam się przeczytać tę powieść z dwóch ważnych powodów- pierwszym był fakt otrzymania przez autora nagrody Nobla w 2014 roku, drugim zaś powodem były zachęty ze strony domowego literaturoznawcy. Wyjęłam więc z półki, westchnęłam do wszystkich bogów książkowych modląc się o lekturę nie tyle przyjemną, co chociaż znaczącą.

„Willa Triste” ukazała się nakładem...

Dyskusje

• Nobliści