Oliwa 1627

Bellona
2008-01-01
2008-01-01
wojskowość staropolska wojny ze Szwecją

Książkę zaczynamy dywagacjami, co do nazwy samej bitwy. Patrząc na mapę, Oliwa jest trochę dalej niż miejsce spotkania (anyway, jest już za późno na zmianę). Następnie mamy przedstawione pokrótce geneza wojny z Szwecją, jak i rozkwitu gospodarczego (krótkotrwałego). Nie małą rolę odrywali tutaj cudzoziemcy (jak i w Polsce). Jest też opis samego Gdańska, jego władz, relacji z koroną, jak i systemu obronnego (skądinąd bardzo przemyślanego). Autor sporo miejsca (i chwała mu za to),poświęca na opis budowy okrętów, wyrobu armat i kompletowaniu załogi po naszej i szwedzkiej stronie (flota przeciwnika nie była jakaś super mocna). Historia powstania polskich okrętów to istny majstersztyk. Przy prawie pustej kasie królewskiej, blokadzie Gdańska i płyciźnie portu w Pucku to wyczyn godny godny podziwu. Sama bitwa, a raczej nie wykorzystane w pełni zwycięstwo (reszta okrętów zwiała do Sztokholmu) miało wymiar moralny (tych z północy da się pokonać) i propagandowy (Holendrzy byli zachwyceni),jednak blokada miasta już prawie się kończyła, a zwycięskie okręty w kolejnych latach stały bez dział i były zajmowane przez dawnych przegranych.

Jedna z najlepszych książek serii Historyczne Bitwy. Bardzo dobrze napisana, autor pokazuje czytelnikom, że jest ekspertem w dziedzinie. Bardzo krótkie wprowadzenie do tematu. Autor nie rozpoczyna narracji od podboju Bałtyku przez Mieszka I. Wyczerpujące wyjaśnienie techniki i sztuki wojennej oraz barwnie opisana tytułowa bitwa. Dodatkowym plusem są mapy, które rzadko są dobre w tej serii.

Oprócz bitwy na Zalewie Wiślanym jedynym znacznym zwycięstwem I RP na morzu jest słynna bitwa na redzie gdańskiej nazywanej błędnie bitwą pod Oliwą. Pomimo faktu, że strategicznie praktycznie nie wpłynęła na bieg wojny o ujście Wisły, miała olbrzymie znaczenie propagandowe i pokazała że Polacy mogą odnosić wspaniałe zwycięstwa także na morzu. Szkoda tylko, że szlachta nie doceniła spraw floty i nie chciało się jej łożyć pieniędzy na jej rozwój.

Pomimo stosunkowo niewielkiej objętości pozycja jest napisana bardzo dobrym, rzeczowym językiem. Pozbawiona jest niepotrzebnych wywodów i chyba niczego istotnego nie pomija przy omawianiu tak samego starcia jak i kwestii technicznych, organizacyjnych czy politycznych mających związek z tematem. Przy okazji może rzucić ciekawe światło na najsłynniejsze polskie zwycięstwo na morzu, które to ani nie było stoczone pod Oliwą, ani nie wniosło nic szczególnego do rozwoju prowadzenia wojny na morzu na Bałtyku, ani też nie poprawiło znacząco strategicznej pozycji Rzeczpospolitej na Bałtykiem w zmaganiach ze Szwecją. Nie zmienia to jednak faktu, że zagadnienie jest ciekawe i dobrze w tej książce opracowane.

Osoby autora nie trzeba przedstawiać. Książka wręcz obowiązkowa dla badaczy XVII wieku. Na pewno godne polecenia wszystkim historykom amatorom, znawcom epoki i pasjonatom historii :)

Swietna pozycja. Moj pierwszy Habek. Jedna z najlepszych ksiazek w serii. Bogato ilustrowana. Polecam.

Dobra pozycja z serii.

Dobra pozycja z serii.