Wielka ucieczka. Prawdziwa historia

The real great escape
Świat Książki
2015-01-21
2015-01-21

Książka jest recenzją i krytyką filmu o tym samym filmie, zbiorem historii i wypowiedzi uczestników oraz omówieniem dokumentów obu stron konfliktu. Na początek to pierwsze. Film, tak jak to było w rzeczywistości, pokazuje relacje pomiędzy jeńcami a Niemcami. Handel, wymiany, przekupstwa były na porządku dziennym (szantaże też, jeńcy żądali od niemieckich żołnierzy pokwitowania za zakupy, czy łapówki); tak spektakularnych sposobów ucieczki (samolot, motor) nie było, głównie poruszali się pieszo lub pociągiem; była zima, nie lato, a nalot miał miejsce; podwójne spodnie były z powodzeniem stosowane. Główną rolę odgrywa Roger J. Bushell z racji bycia "mózgiem" całej operacji i dość ekstrawaganckim człowiekiem. Kopanie tuneli do urządzeń popijaw było pierwszym praktyczny doświadczeniem. Do Stalag Luft III trafiali w dużej mierze lotnicy, którzy mieli już liczne próby ucieczek za sobą. Bushell tchnął swoją pomysłowością i wigorem w mieszkańców "powiem" motywacji. Spora część uciekających wiedziała, że nie dotrze, ale chodziło bardziej o (tak zwanym) obowiązku ucieczki i chęci podjęcia ryzyka. Finalnie tylko trzem się udało - dwóch Norwegów via Szczecin, następnie szwedzki statek i holenderski pilot - Bram van der Stok przez Francję do Hiszpanii. Pozostali ponownie zostali osadzeni lub (z rozkazu Hitlera) większość uciekinierów została zamordowana przez Gestapo lub Kripo. Nie tak jak na filmie. Co ciekawe niektórzy gestapowcy mieli wyrzuty sumienia i mocno przeżywali te zabójstwa (podczas procesów większość broniła się wykonywaniem rozkazów, ale nic nie dawało, sporo z nich zostało skazanych na śmierć). Więcej już nie będę pisał, gdyż lepiej poczytać, co sam autor (notabene jeden z uczestników) pisze.

Ponieważ historia wielkiej ucieczki bardzo mnie fascynuje, w Żaganiu byłem kilka razy, niedawno znowu odwiedziłem tamtejsze muzeum jeńcow, chodziłem po okolicznych lasach które ciągną sie wokół Zagania, wyczuwałem sie w klimat tamtejszej okolicy, koniecznie musiałem siegnąć po ta książkę.

Książka napisana bardzo fachowo. Autor w badawczy sposób podszedł do sprawy. Wyjaśnia wiele szczegółów odnośnie realiów panujących podczas wojny na terenach trzeciej rzeszy, w obozie itp.

Oprócz przytaczania faktów autor porusza tez kilka kwestii, może nawet kontrowersyjnych.

Na przykład wytacza tezę; czy ucieczka która była zorganizowana w ten sposób jak wielka ucieczka, naprawdę była opłacalna, korzystna dla aliantów i samych więźniów? W ucieczkach chodziło min. o to aby odwrocić uwagę, zasoby wroga przynajmniej w jakimś stopniu od działań wojennych i pochłonąć poszukiwaniem uciekinierów. Autor ujawnia pewne szczegóły. Okazuje sie ze wielka ucieczka tak naprawdę mogła mieć wręcz odwrotny skutek. W momencie kiedy nastąpiła wielka ucieczka aparat policyjny, wojskowy i cywilny trzeciej rzeszy uruchomił tzw. procedurę "grosse fahndung". Nawet ochotnicy i zwykli cywile zostali zmobilizowani so poszukiwań. Na terenie całej rzeszy zwiększono kontrole. Każdy kto w jakimś tam stopniu był podejrzany od razu był prześwietlany, legitymowany etc. Autor przypuszcza ze w efekcie wiele niewinnych ludzi padło ofiara represji, inni zakonspirowani działacze podziemia, szpiedzy nie związani z wielka ucieczka ze względu na zwiększone kontrole padali ofiara nazistow, byli wychwytywania etc.

Mimo wszystko, nic jednak nie umniejsza bohaterstwa organizatorom wielkiej ucieczki. Byli to wielcy bohaterowie. Anglicy po wojnie dość skrupulatnie przeprowadzili dochodzenie aby znaleźć winnych którzy dokonywali egzekucji złapanych uciekinierów ze stalag luft III. Myśle ze wielka ucieczka to bardzo ciekawe "case study" tego jak zbrodniczym systemem była trzecia rzesza.

Przy okazji książka zawiera tez ciekawe analizy charakterów. Nie tylko samych organizatorów ucieczki, ale także strażników obozu, a nawet samego komendanta, który swoją postawa i zachowanie pośrednio tez sie przyczynił do tego ze tak ucieczka w ogóle mogła mieć miejsce.

Książka napisana bardzo fachowo. Autor w badawczy sposób podszedł do sprawy....

Demitologizacja "Wielkiej ucieczki" jaką znamy z filmu ze Steve'm McQueenem (swoją drogą - bardzo lubię ten film). Autor wykonał kawał dobrej roboty badawczej. Opisał też wszystko w przystępny i atrakcyjny sposób. Szkoda, że w polskiej wersji książki zabrakło zdjęć, co wydaje się dzisiaj standardem w książkach historycznych. Aż się prosiło o fotografie bohaterów książki, czy Stalagu Luft III. Tak czy siak pozycję polecam, bo sama treść bardzo dobra.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku miała miejsce najbardziej brawurowa ucieczka podczas II wojny światowej - z obozu jenieckiego pod Żaganiem przez tunel o długości 110 metrów pod ziemią uciekło 76 alianckich oficerów.Interesuję się historią, ale okres II wojny światowej nie należy do najbardziej przeze mnie lubianych. Nie zdziwił mnie wiec fakt, iż o w/w ucieczce nie słyszałam. Zainteresowało mnie natomiast samo wydarzenie. W związku z tym sięgnęłam po niniejszą książkę.Stalag Luft III położony w okolicy Żagania powstał w 1942 roku, jako obóz dla alianckich jeńców. Zabezpieczenia, jakie w nim zastosowano należały do tych najwyższego kalibru. I z założenia ucieczka z niego miała być niemożliwa. M.in. obozowe baraki, które były domem dla jeńców zbudowano na specjalnych słupach kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Miało to dać strażnikom pełen widok na to, co dzieje się ewentualnie pod barakiem, czy więźniowie nie próbują przekopać się naruszając podłogę baraku. Cały obóz otoczony był podwójnym, potężnym ogrodzeniem. W ziemi, na której znajdował się obóz umieszczone były specjalne czujniki, które miały informować dowództwo obozu o wszelkich ew. pracach ziemnych, podejrzanych kopaniach etc. Jak pokazały póżniejsze wydarzenia, nie ma rzeczy niemożliwych. Ucieczka odbyła się. Jej historyczną, potwierdzoną wieloma dokumentami historycznymi oraz wspomnieniami jeńców i strażników obozowych wersję przedstawia w niniejszej książce angielski pisarz i historyk Guy Walters. Co najbardziej przypadło mi do gustu, to fakt, iż Walters nie opowiada się po żadnej ze stron- tymi złymi nie czyni niemieckich strażników, a dobrymi alianckich jeńców. Autor po prostu doskonale relacjonuje historię stalagu, życie w nim, przygotowania do ucieczki, jej przebieg oraz to co chyba moim zdaniem w tym wszystkim najgorsze - okropną karę, jaka była odwetem za ucieczkę. Jak podaje historyk, żadna inna ucieczka z jakiegokolwiek obozu w okresie II wojny światowej nie spotkała się z tak okrutną karą, z takim odwetem ze strony Niemców. Cennym uzupełnieniem tej godnej podziwu, acz niezwykle tragicznej historii są wspaniałe opisy żołnierzy obu stron- niemieckiej i alianckiej. Walters bardzo ciekawie o nich opowiada, przedstawia każdego z nich. W ogóle cała książka jest niezwykle interesująco napisana. Czytając ją wnikamy w całą historię, utożsamiamy się z niektórymi postaciami, mimo, iż wiemy, jak historia się zakończy, to wiernie im kibicujemy. Zręczne pióro brytyjskiego pisarza tak odmalowuje przed czytelnikiem przebieg wydarzeń, że w trakcie lektury zapomina się, iż jest to książka historyczna. Mam nadzieję, iż to zachęci do sięgnięcia po Wielką ucieczkę nawet przeciwników historii. Jest to historia, książka z typu tych, które (jak ja to określam) czytają się same.
Drobny minus daję tylko za to co zawsze maksymalnie mnie irytuje - umiejscowienie przypisów na końcu książki.
Gorąco zachęcam do lektury.

Cała prawda o Wielkiej Ucieczce. Każdy, kto patrzył na Wielka ucieczkę jedynie przez pryzmat filmu, powinien sięgnąć po książkę.Odbrązowiona, naga prawda historyczna, która nic nie ujmuje bohaterom Stalagu Luft III.

• II wojna światowa
  • Domowa biblioteka - książki taty