W obronie innych, Kaznodzieja z karabinem

Okładka książki W obronie innych, Kaznodzieja z karabinem
Sam Childers Wydawnictwo: Warbook Seria: War Report reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
War Report
Tytuł oryginału:
Machine gun preacher
Wydawnictwo:
Warbook
Data wydania:
2016-06-16
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-16
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364523564
Tłumacz:
Marcin Machnik
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar

„W obronie innych” to wyjątkowa i bez wątpienia zmuszająca do refleksji opowieść o przemianie człowieka, o jego niezachwianej wierze w Boga i walce o życie dzieci w Ugandzie i Sudanie Południowym. Czytając książkę, wielokrotnie zastanawiałem się nad aspektami moralnymi wyboru, jakiego dokonał Sam Childers. Z podziwem patrzyłem na to, jak ze zwykłego przestępcy i człowieka o wielu problemach stał się najpierw dobrym człowiekiem a później obrońcą innych.

Jak już wspomniałem wyżej, książka wielokrotnie zmuszała mnie do głębokich refleksji — w kwestii motywów i działań autora, a innym razem w kwestii tego, jak obojętny jest świat na los biednych afrykańskich kobiet, dzieci i mężczyzn każdego dnia walczących o przeżycie. Głęboko uderzył mnie fakt rozmów pokojowych, w których udział brał także Sam Childers — to bardzo ciekawy, ale i przygnębiający fragment.

Kiedy pierwszy raz spotkałem się z postacią Sama Childersa, oglądając film z 2011 roku pt. „Kaznodzieja z karabinem„ odniosłem wrażenie, że patrzę na głęboko podkoloryzowany obraz rodem z Hollywood, niewzbudzający szczególnych emocji i nieukazujący Sama jako kogoś wyjątkowego [bo taki właśnie jest] – dopiero teraz dzięki wydanej w Polsce książce zrozumiałem pewne aspekty tego, co nim kieruje.

Ta książka zmieniła moje podejście do życia — na pewno pomogła mi doceniać bardziej to, co mam. Dopiero teraz, tak naprawdę zauważyłem, jak bardzo świat, w którym żyjemy, jest chory i jak samolubni wszyscy jesteśmy — odwracamy głowy i udajemy, że nic się nie stało. Często moje recenzje zachęcają innych do przeczytania książki i wyrobienia własnej opinii — tym razem powiem więcej:

http://www.nowastrategia.org.pl/sam-childers-w-obronie-innych-recenzja/

„W obronie innych” to wyjątkowa i bez wątpienia zmuszająca do refleksji opowieść o przemianie człowieka, o jego niezachwianej wierze w Boga i walce o życie dzieci w Ugandzie i Sudanie Południowym. Czytając książkę, wielokrotnie zastanawiałem się nad aspektami moralnymi wyboru, jakiego dokonał Sam Childers. Z podziwem patrzyłem na to, jak ze zwykłego przestępcy i człowieka o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
224
198

Na półkach: , , ,

Książka - pamiętnik. Stanowi zapis życia szkolnego łobuza, potem przestępcy i narkomana, który po latach wyszedł na ludzi, zaczął prowadzić świetnie prosperującą firmę, zarabiał grube pieniądze, został w USA pastorem, a na końcu odkrył swoje powołanie, polegające na pomocy dzieciom w Sudanie Południowym. Pomoc ta dość nietypowa, bo kraj nietypowy. W miejscu, stanowiącym poligon działań wojennych, gdzie nie zapuszcza się żaden biały człowiek - jedzie się uwalniać dzieci z karabinem i uśmierca tych, którzy mają w stosunku do nich inne plany. Książka pasjonująca tak jak życie jej autora. Co ważne utwór jest prawdziwy, przedstawia okoliczności bez owijania w bawełnę i bez nużącej politycznej poprawności.
Mój dobry odbiór książki być może związany jest z tym, że uwielbiam treści o Sudanie, a tu dostałam dawkę nowej wiedzy i nowego okrucieństwa. Wielokrotnie czytałam o losie uprowadzanych dzieci w Sudanie, zmuszanych do zabijania, wykorzystywanych seksualnie i niszczonych psychicznie oraz fizycznie, ale za każdym razem tak samo mnie to porusza. Zresztą jak ma nie zrobić na człowieku wrażenia np. opis historii małego dziecka, które zastraszone karabinem zmuszone zostaje do zabicia swojej matki, po wcześniejszym wycięciu jej ust żyletką. Czasem myślę, że okrucieństwo jest wpisane w ten piękny, afrykański kontynent...
Co ciekawe w książce przewija się kilka interesujących wątków politycznych. Autor znał osobiście polityków regionu, więc mógł ich opisać, odwołując się również do własnych spostrzeżeń.
Od strony formalnej szału nie ma, ale w autobiografiach warsztat pisarski schodzi na dalszy plan. Niewątpliwie zaletą jest natomiast szybkie tępo i łatwość w czytaniu.
Wadą jest zbyt mało miejsca na opis sudańskich warunków, które moim zdaniem są niezwykle ciekawe i mogły zostać obszerniej przedstawione. Kara w postaci odcięcia 2 gwiazdek wymierzona została za zbyt mało treści sudańskich, a zbyt dużo amerykańskich. Troszkę też drażnił mnie typowy dla protestanckich misjonarzy przesadny mistycyzm. Te drobiazgi nie zmieniają jednak faktu, że książka jest moim zdaniem pasjonująca i warta przeczytania. Ponadto uważam, że nietuzinkowe życie autora warte jest poznania bez względu na światopogląd czytelnika.

Książka - pamiętnik. Stanowi zapis życia szkolnego łobuza, potem przestępcy i narkomana, który po latach wyszedł na ludzi, zaczął prowadzić świetnie prosperującą firmę, zarabiał grube pieniądze, został w USA pastorem, a na końcu odkrył swoje powołanie, polegające na pomocy dzieciom w Sudanie Południowym. Pomoc ta dość nietypowa, bo kraj nietypowy. W miejscu, stanowiącym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3858
1945

Na półkach: ,

Sam Childers, ps. Kaznodzieja z karabinem, były członek gangu motocyklowego, założyciel fundacji, której celem jest niesienie pomocy dzieciom z najbardziej newralgicznych miejsc Afryki. Po swojej duchowej przemianie stał się niezwykle czynnym obrońca najbardziej niewinnych istot, czyli dzieci, właśnie jak już wspomniałem w Afryce. Swój przydomek zyskał dzięki temu, że z karabinem w ręku bronił sierocińca przed zakusami różnego rodzaju mętów. Jego fundacja uratowała tysiące dzieci i działa do dziś.
Na kanwie jego życia powstał również film Marka Fostera. W rolę Childersa wcielił się Gerard Butler.

Książka"W obronie innych" opisuje właśnie niezwykłą przemianę Sama. Z zatwardziałego kryminalisty stał się on obrońcą uciśnionych, na którym polegają i ufają mu. Childers wraz ze swoja niewielką armią przemierza ogarnięte nieustającymi walkami rejony Sudanu, ale nie tylko, broniąc tych, którzy najbardziej potrzebują tej ochrony. Dzieci. Dzięki swojej akcji zdołał już pomóc setkom tysięcy maluchów, a na tym nie koniec.

Niezwykle ciekawa pozycja, która wywołuje skrajne emocje, te dobre i te których człowiek nie powinien w ogóle znać. Człowiek jest potworem, na szczęście są tacy którzy umieją z tym walczyć i na każdym kroku pokazują, że można się zmienić i nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Sam Childers, ps. Kaznodzieja z karabinem, były członek gangu motocyklowego, założyciel fundacji, której celem jest niesienie pomocy dzieciom z najbardziej newralgicznych miejsc Afryki. Po swojej duchowej przemianie stał się niezwykle czynnym obrońca najbardziej niewinnych istot, czyli dzieci, właśnie jak już wspomniałem w Afryce. Swój przydomek zyskał dzięki temu, że z...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
685
668

Na półkach:

„Kaznodzieja dzierżący broń w ręku, armia rebeliantów z szaleńcem na czele i całe wsie wycięte w pień tylko dlatego, że były po drodze…”

Zapewne niewiele osób, oglądających film „Kaznodzieja z karabinem” w reżyserii Marca Fostera, z bardzo wyrazistą rolą Gerarda Butlera, zdawało sobie sprawę iż pierwowzorem głównego bohatera obrazu jest, jak najbardziej autentyczna, postać Sama Childersa, założyciela fundacji Angels of East Africa. To właśnie jego skomplikowana i burzliwa (co tu dużo mówić) biografia, którą spokojnie obdzielić można by kilka osób, stała się kanwą filmowej opowieści, o tym jak często kręte potrafią być ludzkie losy i jak bardzo, wewnętrzne przemiany, które w nas zachodzą, potrafią wywrócić nasze życie do góry nogami.

Nakładem wydawnictwa WaarBook ukazała się książka Sama Childersa zatytułowana „W obronie innych”. To mocna, pełna ekspresji, przeplatana brutalnym realizmem oraz barbarzyństwem wojny, opowieść o nietuzinkowym człowiekiem, który z uzależnionego od heroiny, alkoholu, skłonnego do przemocy, członka motocyklowego gangu, stał się w pełni nawróconym, głęboko wierzącym pastorem oraz bezkompromisowym założycielem organizacji zajmującej się ratowaniem dzieci z ogarniętych wojną terenów Ugandy i Sudanu Południowego.

Charyzmatycznym kaznodzieją, który wbrew rozmaitym przeciwieństwom, stworzył w sercu afrykańskiej ziemi sierociniec, dający schronienie setkom bezbronnych dzieci. Który wraz z grupą (uzbrojonych po zęby), podobnych mu desperatów przemierza spalone słońcem pustkowia uwalniając z rąk LRA (Armia Bożego Oporu Josepha Konyego) więzionych cywilów, w tym głownie kobiety i dzieci. To również wyłaniający się z treści, dość ponury, obraz Afryki, która wciąż, mimo upadku kolonializmu i związanych z nim struktur, nie potrafi udźwignąć problemów współczesności i odnaleźć się w nowej zglobalizowanej przestrzeni.

Życiowe losy naszego bohatera zmuszają nas do refleksji nad kondycją otaczającego nas świata, prawideł, którymi się rządzi, kształtujących się politycznych wektorów i wewnętrznych, regionalnych uwarunkowań. Jest to jednak przede wszystkim, i tak ją trzeba odczytać, opowieść o tym iż sprzeciw jednego człowieka ma znaczenie a połączenie odwagi, wiary i pragnienia urzeczywistnienia dobrych zmian może przynieść zdumiewające efekty…
Interesująca i zdumiewająca historia, zdecydowanie nietuzinkowego człowieka. Polecam.

„Kaznodzieja dzierżący broń w ręku, armia rebeliantów z szaleńcem na czele i całe wsie wycięte w pień tylko dlatego, że były po drodze…”

Zapewne niewiele osób, oglądających film „Kaznodzieja z karabinem” w reżyserii Marca Fostera, z bardzo wyrazistą rolą Gerarda Butlera, zdawało sobie sprawę iż pierwowzorem głównego bohatera obrazu jest, jak najbardziej autentyczna,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
344
104

Na półkach: ,

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tą pozycję. Tematyka trudna i ważna, ale sam sposób narracji męczący i nieciekawy. Wydaje mi się, że powierzenie redakcji książki, komuś, kto ma w tym duże doświadczenie, byłoby lepszym posunięciem.

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tą pozycję. Tematyka trudna i ważna, ale sam sposób narracji męczący i nieciekawy. Wydaje mi się, że powierzenie redakcji książki, komuś, kto ma w tym duże doświadczenie, byłoby lepszym posunięciem.

Pokaż mimo to

avatar
29
18

Na półkach:

Temat, książka, sposób narracji – wszystko super!
Ale te wstawki o boskiej mocy są uciążliwe i jest ich pełno. Mnie osobiście przeszkadzały.
Niemniej jednak, gdyby tak przymknąć na to oko, książka jest godna polecenia.

Temat, książka, sposób narracji – wszystko super!
Ale te wstawki o boskiej mocy są uciążliwe i jest ich pełno. Mnie osobiście przeszkadzały.
Niemniej jednak, gdyby tak przymknąć na to oko, książka jest godna polecenia.

Pokaż mimo to

avatar
8
7

Na półkach:

Warto, bardzo!

Warto, bardzo!

Pokaż mimo to

avatar
434
1

Na półkach: ,

Z literackiego punktu widzenia to czysta grafomania.

Z literackiego punktu widzenia to czysta grafomania.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W obronie innych, Kaznodzieja z karabinem


Reklama
zgłoś błąd