Górne i durne. Na Murmań

Okładka książki Górne i durne. Na Murmań Zdzisław Chrząstowski
Okładka książki Górne i durne. Na Murmań
Zdzisław Chrząstowski Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Górne i durne. Na Murmań
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375653861
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1203
957

Na półkach: ,

Wspomnienia Zdzisława Chrząstowskiego podzielone są na dwie części, "Górne i durne" oraz "Na Murmań" i właśnie tytuł tych drugich niejako zachęcił mnie do kupna książki. Pierwszy tytuł odnosi się do młodości autora, który spędzał ją w majątku na Żmudzi oraz do okresu nauki w gimnazjum w Kownie. Jest to całkiem ciekawy, obraz życia zubożałej szlachty na Litwie. Pod płaszczykiem młodzieńczej sielanki czytelnik dostrzeże szereg ciekawostek dotyczących patriotyzmu polskich elit: wspomnienia o zesłanych przodkach, portrety nieżyjących członków rodzin na ścianach itp. Do tego dochodzi oczywiście opis rozrywek, które interesowały młodego panicza jak jazda konna czy polowanie. Interesujący jest również opis nauki szkolnej, dzięki czemu czytelnik może poznać w jaki sposób polska młodzież walczyła (albo czasami i nie) z rusyfikacją i jak odnajdowała się w kosmopolitycznej szkole. Druga część opowiada losy Chrząstowskiego - żołnierza, który po rozbrojeniu I Korpusu Polskiego, udaje się wraz z kilkoma towarzyszami do Archangielska, aby walczyć z siłami bolszewickimi. Trasa ta była naznaczona licznymi pułapkami, a na polskiego żołnierza często czekała śmierć. Wspomnienia Chrząstowskiego są o tyle ciekawe, że pokazują jak w praktyce wyglądała podróż z Bobrujska do Archangielska przez zrewolucjonizowaną Rosję - pod fałszywymi nazwiskami, pieszo, koleją oraz drogą rzeczną, pod ciągłą presją, aby nie zostać aresztowanym.

Wspomnienia Zdzisława Chrząstowskiego podzielone są na dwie części, "Górne i durne" oraz "Na Murmań" i właśnie tytuł tych drugich niejako zachęcił mnie do kupna książki. Pierwszy tytuł odnosi się do młodości autora, który spędzał ją w majątku na Żmudzi oraz do okresu nauki w gimnazjum w Kownie. Jest to całkiem ciekawy, obraz życia zubożałej szlachty na Litwie. Pod...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
366
48

Na półkach: ,

Godna uwagi kompilacja dwóch niedużych książeczek Zdzisława Chrząstowskiego, które ukazały się w latach trzydziestych XX wieku.
Pierwsza - wspomnienia autora z lat dzieciństwa i młodości, wyrastającego w polskim dworze kresowym, w okresie przedrewolucyjnym. Porusza obraz ówczesnej Litwy, relacji: polski szlachcic-litewski chłop, krajobrazów, przestrzeni, przyrody jak gdyby nienaruszonej przez cywilizację, ale i czuć piętno zaborcy, wspólnego wroga Polaków i Litwinów, bólu pozostałego po dramatycznym roku 1863 i nadziei na zrzucenie carskiego jarzma w przyszłości. No i Kowno, gdzie uczęszczał do gimnazjum młody Chrząstowski, Niemen... Dodatkowy urok rozdziałów gimnazjalnych.
Z kolei druga część, "Na Murmań", jakby słabsza. Tematyka nie mniej frapująca, lecz narracja pobieżna, skrótowa. Trochę więcej obiecywałem sobie po tej lekturze, zwłaszcza zachęcony opisem katalogowym LTW ("pełna niebezpieczeństw podróż przez ogarnięty wojną i rewolucją Wschód"). Trzeba jednak pochwalić wydawnictwo za to, że wyszukuje w bibliotecznych odmętach zapomniane perełki i z żelazną konsekwencją proponuje je współczesnemu czytelnikowi. Jeszcze nie zawiodłem się na tytule wydanym przez LTW.

Godna uwagi kompilacja dwóch niedużych książeczek Zdzisława Chrząstowskiego, które ukazały się w latach trzydziestych XX wieku.
Pierwsza - wspomnienia autora z lat dzieciństwa i młodości, wyrastającego w polskim dworze kresowym, w okresie przedrewolucyjnym. Porusza obraz ówczesnej Litwy, relacji: polski szlachcic-litewski chłop, krajobrazów, przestrzeni, przyrody jak gdyby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Konflikty XX wieku
    1
  • Kresy
    1
  • A XIX
    1
  • Aresztowane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Górne i durne. Na Murmań


Podobne książki

Przeczytaj także