Łódzkie czary-mary

Okładka książki Łódzkie czary-mary Grażyna Bąkiewicz, Jola Jaśkiewicz, Joanna Jaworska, Mariola Klink, Urszula Kowalska, Małgorzata Skwarek-Gałęska
Okładka książki Łódzkie czary-mary
Grażyna BąkiewiczJola Jaśkiewicz Wydawnictwo: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie
2010-12-06
2010-12-06

Zbiór krótkich opowiadań, wierszyków i zagadek przybliżających historię Łodzi, jej ciekawe miejsca – zabytki, fabryki, muzea, pomniki, parki, świątynie i cmentarze różnych wyznań. Razem z bohaterami odwiedzamy wszystkie dzielnice miasta, las miejski, lotnisko, palmiarnię, ogród zoologiczny i botaniczny oraz imperia fabrykantów. Poznajemy sylwetki ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, a także specyfikę życia codziennego w Łodzi 50, 100 i 150 lat temu.

Autorki adresują ten zbiór do wszystkich zainteresowanych dziejami i współczesnością Łodzi, przede wszystkim zaś do dzieci i młodzieży. Mnie się jednak wydaje, że zamieszczone tu teksty zainteresować mogą jedynie dzieci przedszkolne i z pierwszych klas podstawówki. Dla starszych są chyba zbyt proste, infantylne i za bardzo oczywiste. Także elementy fantastyczne, baśniowe, antropomorfizacje roślin, zwierząt, elementów architektury i wyposażenia wnętrz przemówią tylko do bardzo młodego czytelnika. Książka jest jednak ciekawym zbiorem informacji o Łodzi i z pewnością dobrze się sprawdzi jako kompendium wiedzy o tym mieście. Fajnie też może przyczynić się do rozbudzania w młodych czytelnikach dumy z własnego miasta i lokalnego patriotyzmu.

Czy książka ma wysoką wartość literacką? Raczej nie. Zwłaszcza wierszyki na poziomie starszego przedszkolaka u dorosłego czytelnika budzą w najlepszym razie pobłażliwy uśmiech. Czy jest potrzebna? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim uświadamia czytelnikowi, że Łódź jest miastem bardzo ciekawym i wartym lepszego poznania. Nawet ja - zaprzysięgła fanka swojego miasta - nie miałam pojęcia, że obiektom w Łodzi można przyznać aż tyle "naj". I to w skali europejskiej, a nawet światowej :). Wydawnictwo może także stanowić pomoc dla nauczycieli w przygotowywaniu zajęć oraz wycieczek po mieście.

• Otrzymane w prezencie
  • 2012/2013
  • Polska
  • Wiek 21
  • Ciekawostki
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Łódzkie czary-mary