Wojownicy z Konga

1994-01-01
1994-01-01
Krzysztof Puławski
najemnicy Kongo konflikty

Jestem trochę rozczarowany, ale nie narzekam. Na niekorzyść wspomnień Hoare'a wypada brak płynnej chronologii wydarzeń. Poszczególne rozdziały zachowują wprawdzie kolejność czasową, jednak sprawiają wrażenie dość oderwanych od siebie nawzajem. Plusem jest z pewnością przedstawienie tła historycznego oraz lekkie pióro - czyta się to przyjemnie. Mimo wszystko "Kondotierzy" Gan-Ganowicza pozostaną moją ulubioną książką w podobnych klimatach.

Bardzo dobra pozycja. Mike Hoare nie jest może erudytą ani poetą ale nie można mu odmówić inteligencji, oczytania i wprawy pisarskiej. Jest żołnierzem z krwi i kości ale też świetnym gawędziarzem. "Wojownicy" są o tyle ciekawi, że autor nie tylko powraca do wydarzeń znanych z książki "Piąte komando" ale wspomina również walki w Katandze oraz czasy późniejsze w których spędził kilka lat w wiezieniu. Tak jak "Piąte komando" jest zapisem kampanii tak "Wojownicy" skupia się już bardziej na ludziach i wydarzenia których byli bohaterami. Świetnie pokazuje charaktery ludzkie i wydarzenia. Pisze ze swadą lekko i przystępnie. Nie moralizuje ale zdaje relacje. Lektura jest wciągająca i pozwala o wiele lepiej zrozumieć tych ludzi i tamte czasy.

Słabością książki jest kompletny brak map a o zdjęciach już nie wspomnę. Tak barwne opowieści ZASŁUGUJĄ na fotograficzne ilustracje. No cóż, należy szukać w Internecie gdzie (na szczęście) jest sporo zdjęć a nawet filmów.

PS: Hoare jest lepszy od Kapuścińskiego :P

Dla chcących przeczytać sugeruję następująca kolejność:

"Droga do Kalamaty" - okres wojny z Balubami w Katandze
"Piąte Komando" - okres wojny z Simbami w Kongo
"Wojownicy z Konga" - zbiór epizodycznych wspomnień sprzed wojny w Kongo, z Katangi, z Konga oraz nieco późniejszych m. in. z akcji na Seszelach i pobytu Mike Hoare w więzieniu.

Od dłuższego czasu poszukiwałem tej książki.
Zawiodłem się.

Porównując je do wspomnień czy dzienników z II WŚ (np. Sołdat - Nikulin Nikołaj) zapiski Pana Mike Hoare są nudne. Odnoszę wrażenie, że fabuła została spłaszczona i wygładzona na potrzeby czytelników.

Na uwagę zasługują opisy jego podkomendnych np. Toma czy Hansa.

Trudno mi ją polecić.

Od dłuższego czasu poszukiwałem tej książki.
Zawiodłem się.

Na uwagę zasługują opisy jego podkomendnych np. Toma czy Hansa.

Trudno mi ją polecić.

• Najemnicy