Winnetou czyli krótki przewodnik po coachingu

Okładka książki Winnetou czyli krótki przewodnik po coachingu Artur Tołłoczko
Okładka książki Winnetou czyli krótki przewodnik po coachingu
Artur Tołłoczko Wydawnictwo: Psychoskok poradniki
poradniki
Psychoskok
2014-11-30
2014-11-30
coaching Artur Tołłoczko Psychoskok

Jedna z najbardziej popularnych i skutecznych metod osobistego rozwoju doczekała się już bardzo wielu różnego typu opracowań, podręczników i analiz. Bez większego problemu można do nich sięgnąć w poczuciu, że zawarte tam informacje w istotny sposób pomogą po pierwsze zrozumieć, czym jest coaching, a po drugie, że staną się zachętą do rozpoczęcia procesu coachingowego, który według autorytetów ze świata coachingu jest kluczem do sukcesu. A przecież żyjemy w takim świecie, że miarą naszego człowieczeństwa nie jest to jacy jesteśmy, tylko to, kim jesteśmy. I nie uciekniemy od takiego podejścia, bo jest ono zakorzenione w naturze człowieka, który w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące go pytania bardzo często zapominał o tym, że rzeczy zewnętrzne są przemijające i nie warto się nimi zajmować, ale są na tyle ważne, że trzeba wokół nich cały czas krążyć, bo opinie innych i ich oceny liczą się bardzo, mimo, że powinno być odwrotnie, że ważniejsze jest to, co w nas, a nie to, co ktoś widzi, bo to tylko powierzchowne opakowanie, a środek jest inny. Ludziom sukcesu jest łatwiej, bycie na świeczniku sprawia, że cieszą się i uznaniem i podziwem, choć dobrze wiemy, że jest to i krótkotrwałe, i na pokaz, ale jednak walczymy o to zatracając po drodze siebie i to, co w nas najważniejsze – ducha, który przegrywa z materią. Dlatego też od dłuższego czasu próbuje się zmienić definicje sukcesu przekształcając ją z tego wymiaru materialnego na osobowy, sugerując, że człowiekiem sukcesu nie jest ten, który ma pieniądze i błyszczy, ale ten, który podjął trud pracy nad sobą i swoimi problemami i dokonał zmiany, dzięki której stał się innym, lepszym człowiekiem. I mimo ewidentnie egoistycznego podłoża takiego działania nie widzimy w nim nic złego, bo to zdrowy egoizm osadzony na naturze człowieka, w żaden sposób nie niszczący innych, a tylko kreujący człowieka. W tej zmianie coaching odgrywa ważną rolę. Po pierwsze: relacja coachingowa pomiędzy coachem a cochee, która z założenia oparta jest na profesjonalnym kontrakcie. ma za zadanie wspierać i wzmacniać osobę, by uczynić ja mocną i świadomą siebie oraz całkowicie samodzielną w działaniu. Coach nie jest po to, by doradzać, by terapeutyzować, by oceniać, jest po to, by towarzyszyć klientowi w jego wędrówce do celu, który on sam sobie wybrał, wyznaczył i chce konsekwentnie zrealizować. By to osiągnąć coach stosuje różne techniki i narzędzia, do których przede wszystkim należą pytania, ale i bazuje na własnym doświadczeniu i intuicji, która może być pomocna w całym procesie. To klient najlepiej zna sytuację, w której się znajduje, tylko on orientuje się w delikatnych niuansach czy układach, w których funkcjonuje. Dlatego rola coach polega na pomocy klientowi, by znalazł odpowiedź na pytanie, które tkwi w nim. Autor postawił sobie bardzo ambitne zadanie, by w krótkiej, ale za to bardzo klarownej i przejrzystej formie wyjaśnić na czym polega istota coachingu. Powołując do życia wirtualną postać ustawił ją w roli klienta procesu coachingowego i zaprosił do przejścia wszystkich etapów. Poznajemy więc zasady coachingu od momentu pierwszego spotkania poprzez podpisanie kontraktu po rozmowy na sesji poświęconej celowi, określeniu aktualnego stanu rzeczy, przyjrzeniu się zasobom klienta, jego systemowi wartości, zarysowaniu wizji działania, kierunku, sposobowi rozwiązywania problemów. Ale coaching to nie tylko sesje, to również własna ciężka praca poza nimi. Autor uświadamia nam, że klient w każdej chwili może z coachingu bez żadnych konsekwencji zrezygnować, ale jednocześnie i coach może podziękować za dalszą współpracę jeśli zauważy, że klient nie traktuje swoich działań poważnie. Coach ma wspomagać, a nie utrudniać, czasem trzeba więc podjąć i radykalne rozwiązania. Tytuł książki, który prowokuje do zapoznania się z nią, wiąże się z literacką fikcyjną postacią z książek Karola Maya wodzem Apaczów Winnetou, któremu jego twórca włożył w usta słowa, dziś będące złotą myślą, że przyszłość jest jak książka, której jeszcze nie czytaliśmy. I te słowa stały się metaforą opisującą coaching. Coaching jest bowiem tym, co związane jest z naszą przyszłością, a tej przecież nikt z nas nie zna. Pragnienie jej poznania jest jednak w nas siłą, która może w znaczący sposób przyczynić się do zmiany naszego życia i otworzyć nam nowe perspektywy, w których coaching może nam tylko pomóc.

Jak dla mnie za słaba, żeby adekwatnie oddać to, czym jest coaching.Po tej książce możemy trochę utknąć w tanich stereotypach. Facet przedstawia na 70 stronach przebieg typowych sesji coachingowych, które mają częściowo przekazać idee coachingu, bardzo podstawowe elementy składowe i również specyfikę relacji coach - klient. Dla mnie zbyt łopatologicznie, nie wyczerpuje w żadnym razie żadnego z tematów, które poruszył, a trochę je spłyca. Dialogi są dość tandetne i kruche, niby to ma ciekawić a odpycha. Jedna sesja coachingowa może zawierać tyle, co cała ta książeczka. Jedyny plus to to, że czyta się to w godzinę, może dwie.

Polecam bardziej Coaching - Rogers Jenny.

Książka ta w klarowny sposób ukazuje różnice pomiędzy coachingiem, terapią i doradztwem, co jest często mylone, nawet przez mniej doświadczonych coachów. W pracy tej, napisanej w przyjaznej formie dialogu, możemy poznać wszystkie elementy składające się na skuteczny proces coachingowy.
Czyta się ją lekko i przyjemnie.

Czyta się ją lekko i przyjemnie.

Moda na coaching trwa niezmiennie od kilku lat, choć często jest on błędnie przez firmy rozumiany i traktowany jako narzędzie karania, a nie rozwoju. Czym zatem coaching naprawdę jest? To interaktywny proces, dzięki któremu możemy polepszyć efekty działania, odkryć „pragnienie serca”. Coachowie pracują z klientem nad zagadnieniami związanymi nie tylko z biznesem, ale i zdrowiem, relacjami interpersonalnymi, finansami – każdym obszarem, w którym czujemy, iż nie realizujemy się w pełni. Coaching pomaga w ustalaniu celów zgodnie z zasadą SMART, w optymalizacji działań, podejmowaniu trafnych decyzji oraz w wykorzystaniu naturalnych umiejętności. Odpowiedzialność za wybór drogi, a także za podjęte działania leży jednak po stronie klienta.
O tym, czym coaching jest (a także czym nie jest),jakimi rządzi się zasadami i prawami, a także jak przebiega jako proces, pisze Artur Tołłoczko, menedżer, certyfikowany coach oraz trener. Swoją wiedzę oraz bogate doświadczenia prezentuje w książce „Winnetou, czyli krótki przewodnik po coachingu”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Psychoskok. Jako trener oraz wykładowca miałam przyjemność zapoznać się już z wieloma publikacjami z zakresu coachingu, których na rynku z roku na rok jest coraz więcej, ale praca Tołłoczko zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. To prostota, z jaką autor objaśnia poszczególne etapy procesu coachingowego zwraca uwagę, sprawia bowiem, że nawet czytelnik, który do tej pory nie miał z coachingiem do czynienia bądź też utożsamiał go z karaniem, a nawet z … nieczystymi praktykami (rzecz się ma podobnie z NLP),poznaje jego prawdziwą naturę.
Naszym przewodnikiem po świecie coachingu jest sam coach – autor, który dzięki odtworzeniu sesji coachingowych prowadzonych z niejaką Beatą, umożliwia nam obserwację całego procesu. Wspomniana Beata jest postacią fikcyjną, ale tak naprawdę na tyle neutralną, że każdy z nas może się z nią utożsamiać. Rozdział po rozdziale (sesja po sesji) jesteśmy świadkami dojrzewania Beaty do realizacji swojego marzenia, ale przede wszystkim … odkrycia, co tak naprawdę tym marzeniem jest. Bohaterka zdecydowała się bowiem na coaching pragnąc odkryć „potrzebę serca”, która była ściśle związana z marzeniem z dzieciństwa i fascynacją tytułowym Winnetou. Autor pomaga w udzieleniu odpowiedzi dlaczego pomoc tak naprawdę jest Beacie potrzebna, pokazuje, jak ważne jest w coachingu pierwsze wrażenie, pisze o zasadach współpracy, odkrywaniu celów, wartościach, a także o przejściu drogi od rozpoznania marzeń do poznania potrzeby serca. Wraz z coachem Beata identyfikuje również zasoby mogące ułatwić realizację celów oraz … przekłada swoje zamiary na konkretne kroki oraz plan działania.

(...)
Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/09/artur-tooczko-winnetou-czyli-krotki.html

Warto sięgnąć po tę książkę, żeby poznać i oswoić tak bardzo popularny od pewnego czasu w Polsce termin, jakim jest coaching.

Ciekawa lektura, polecam.

Ciekawa lektura, polecam.