Tańcz ze mną tango

Okładka książki Tańcz ze mną tango Artur Tołłoczko
Okładka książki Tańcz ze mną tango
Artur Tołłoczko Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Tańcz ze mną tango
Psychoskok
2019-04-19
2019-04-19
9788381194587
beletrystyka

Nasze życie w większości kształtujemy sami, a decydujący wpływ na to mają podejmowane przez nas decyzje. Czy zawsze słuszne, racjonalne, uzasadnione, a może podejmowane pod presją chwili, jakiegoś impulsu ... Pewnie niejednokrotnie każdy z nas miał chwilę zwątpienia i refleksji, czy można było w naszym życiu zrobić coś inaczej, może lepiej, rozważniej; gdyby można było cofnąć się w czasie ...

Taki dar ma Piotr, z wyglądu trzydziestolatek, choć sam dokładnie nie wie ile ma lat. Potrafi podróżować w czasie, dzięki czemu osiągnął między innymi pozycję zawodową, prestiż i znaczny majątek. Ale nie potrafił zatrzymać przy sobie ukochanej kobiety, mimo iż próbował zmieniać bieg wydarzeń, wspólnych spotkań, chwil. Swoją historię miłości, która przetrwała wiele lat, wszelkie burze, rozłąki i niedomówienia, aby znaleźć wreszcie spełnienie, opowiada dziewczynie o kasztanowych włosach, którą spotkał przypadkowo w jednym z barów. To właśnie ten bar staje się łącznikiem między przeszłością i teraźniejszością, to stąd wraz z bohaterami wyrusza czytelnik w różne fascynujące miejsca i czasy; do XVIII-wiecznej Warszawy za czasów króla Augusta III, na koncert zespołu Dżem, do Nowego Orleanu, na Capri, do Paryża, Nowego Jorku, gorące plaże Sycylii, Dziki Zachód, pustynie czy wreszcie w pobliże czynnych wulkanów.

"Tańcz ze mną tango" to niezwykła powieść z elementami fantastyki, a mimo to głęboko osadzona w rzeczywistości dzięki niezwykłej i realistycznej wręcz obrazowości opisów miejsc oraz zgodności faktów z wydarzeniami historycznymi.
Autor z niemal z fotograficzną dokładnością ukazuje czytelnikowi odwiedzane w czasie miasta, niesamowite miejsca, ludzi. Z ogromną łatwością i znajomością ludzkiej psychiki lawiruje między uczuciami i emocjami, targającymi bohaterem i jego współtowarzyszami wędrówek i życiowych podróży.

A skąd ten nieoczywisty tytuł, który mógłby się kojarzyć z fantastycznym tańcem? Nie da się oszukać i definitywnie zmienić losu, nie da się manipulować czasem; jak twierdzi bohater powieści, ten nieustanny taniec z czasem jest jak tango: "Dwa kroki do przodu, jeden w bok. Dwa kroki do tyłu, jeden w bok. Dwa kroki do przodu, dwa kroki w tył. Niby tak niewiele, a przecież to cały spektakl."

Pięknie opisane miejsca, postaci i mnóstwo ciekawych przygód. Do tego świetnie połączenie wątków miłosnych, historycznych i fantastycznych. Wszystko przedstawione w tak obrazowy sposób, tak mocno wpływający na wyobraźnię, jakbyśmy byli razem z bohaterami, podróżowali z nimi i przeżywali wspólne emocje. Najciekawsze jednak jest przemieszczanie się w czasie. W powieść zatopić można się tak bardzo, że tracimy poczucie czy to świat realny czy już ten wyobrażony. Sycylijski wulkan, piaski plaży Capri, uliczki Nowego Orleanu, ale również… czasy w których panowali królowie, a nawet Dziki Zachód. Kariera, majątek, ale też to co najważniejsze w człowieku – jego wartości. Wszystkie opisy fantastycznie zbalansowane. Widać u autora doskonały kunszt literacki, co niewątpliwie wpływa na doskonałą powieść.

Bałam się, że w tych wędrówkach w czasie, gdzieś stanę, utknę, zagubię się - ale bohater na to nie pozwolił. Umiejętnie przeprowadził przez historię swojego życia, nie gubiąc ani towarzyszki podróży, ani wątku. Rewelacyjnie mi się czytało. Takich książek chcę więcej!

Powieść zdecydowanie nie należy do nudnych – co chwilę porywa nas czymś nowym, cały czas mając nas jeszcze w ryzach i trzymając w niepewności, co do rozstrzygnięcia nurtujących mężczyznę pytań. Wracają one co rusz i zapisują się również w pamięci Czytelnika, nie pozwalając o nich zapomnieć i zachęcając do pochłaniania kolejnych rozdziałów, w oczekiwaniu na dotarcie do odpowiedzi…

Decydując się na książkę „Tańcz ze mną tango“ zwróciłam uwagę na okładkę w tonacji brązowej, próbując rozszyfrować o czym autor chce mi opowiedzieć. Tańcząca para obok dużego, zegara w starym stylu owinięta przez smugę światła tworzy mistyczną atmosferę. Spodziewałam się niezwykłej opowieści i nie zawiodłam się, gdyż pan Tołłoczko poruszył moją duszę stworzoną fabułą z zaskakującym zakończeniem oraz romantyczną nutą.

To powieść z niecodziennym klimatem. Polecam!

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/06/477-tancz-ze-mna-tango.html

Recenzja znajduje się również na blogu: https://zlodziejka-zapisanych-stron.blogspot.com/2019/04/44-tancz-ze-mna-tango-artur-tooczko.html

Tańcz ze mną tango to historia pełna przygód. Piotr to 30-letni mężczyzna, a raczej mężczyzna wyglądem zatrzymany w wieku 30 lat. Posiada umiejętność przenoszenia się w czasie. Piotra poznajemy najpierw w biurze pisarskim, a następnie w barze gdzie za namową pewnej dziewczyny zaczyna opowiadać historię swojego życia...

Na samym początku muszę wam powiedzieć, że książka ma przyjemny klimat, który jest prowadzony tak samo przez całą historię. Napisana jest w trybie pierwszoosobowym i posiada dużo retrospekcji.
Na początku poznajemy Piotra- naszego głównego bohatera- w barze razem z jakąś dziewczyną. Opowiada jej swoje dotychczasowe życie. Niby trochę dziwne, że wyjawiasz sekret osobie, którą znasz niecałe 5 minut, ale kto by uwierzył w podróże w czasie? Dziewczyna jednak słuchała jak zaczarowana, bowiem życie Piotra było niespodzianek. Opowiadał o byciu na dworze, o walkach na szable, o swoich miłościach. Dzięki tym retrospekcjom poznajemy bohaterów. W książce są opisane emocje, ale 3/4 książki to podróże naszych bohaterów, z których wyczytujemy intencje, poznajemy punkty widzenia postaci.

Po pewnym czasie tylko słuchanie o podróżach robi się nudne. Więc trzymając dziewczynę, Piotr przenosi ją do miejsc swoich wspomnień. Nowy Orlean? Pustynia czy Wulkan? Trzymaj się mnie mocno, a gdy otworzysz oczy już tam będziemy... Piękne miejsca, które każdy chciałby odwiedzić, a oni mogą znaleźć się tam w każdej chwili.
Jest to pierwsza historia z podróżami w czasie, która nie posiada samych plusów z władania czasem. Chodzi mi oto, że Piotr mógł się cofać w czasie, poznawać nowe osoby, miejsca. Jednak nie może zmienić przeszłości. Książka ta pokazuje, że jeśli los coś zaplanował to tak będzie. Piotr próbował zmienić jedno wydarzenie z swojego życia na wiele sposobów przez wiele dni. Jednak za każdym razem .. kończyło się tak samo.

Dlatego tak ważne było życie teraźniejszością, posiadanie takiej kotwicy. Bo chociaż może przenosi się w czasie, to musi też mieć gdzie wrócić z takiej podróży. A obecna teraźniejszość dała Piotrowi mocno we znaki.
Poznając naszego głównego bohatera nie wiemy o nim nic. Wszystkiego dowiadujemy się z jego historii o jego motywach, o tym co nim kieruje i bardzo mi się to podobało. Było to takie odkrywanie bohatera kawałek po kawałku. Ciężko jest coś powiedzieć coś o tej historii więcej gdyż bohaterowie są w ciągłym ruchu. Na tych ponad dwustu stronach poznajemy wiele miejsc i sama chętnie ruszyłabym na przygodę z Błękitnym Kwiatem.

Książka jest idealna na raz. Jest to przyjemna opowieść, a autor ma prosty i lekki styl, co sprawia, że opowieść się płynie. Chociaż akcja nie pędzi łeb na szyję, kartki przewracają się same. Ja usiadłam w fotelu i odkrywałam świat z bohaterami w jedno popołudnie i wam też to polecam.
Dzięki przeskokom w czasie autor zaskakuje nas co i raz czymś nowym. Raz jesteśmy w podróży, raz na spotkaniu z szefem, a jeszcze innym razem na koncercie sprzed kilku lat. Dzięki temu zabiegowi historię poznajemy na równi z Piotrem.

Podsumowywując: "Tańcz ze mną tango" to świetna historia o podróżach w czasie. Razem z bohaterami odkrywamy nowe miejsca, dobrze się bawimy ale to nie wszystko. Książka pokazuje, że los ustalony nam z góry się spełni i nie ważne jak długo próbujemy naprawić błąd z przeszłości- nie warto, gdyż co ma się stać to się stanie, a przeszłość kształtuje nasze obecne ja. Historia, którą czyta się szybko i przyjemnie, a czyny bohaterów skłaniają do refleksji.

#Tańczzemnątango @arturtołłoczko @wydawnictwopsychoskok
„ Ktoś zawsze podejmuje decyzje za nas: czasem jest to nasza rodzina, niekiedy otoczenie, w którym żyjemy, a chwilami po prostu ślepy los”.
Człowiek często się zastanawia po co żyje i co by zmienił , gdyby miał taką możliwość.
Tańcz ze mną tango to przezabawna historia, której wątek fantastyczny dodaję całości tylko smaku.
Główny bohater Piotr w dniu swoich 30-stych urodzin, doznaje czegoś w rodzaju silnej migreny. Doświadcza retrospekcji i dość szybko zdaję sobie sprawę, że właśnie przeniósł się w czasie. Po pewnym czasie nauczył się rozpoznawać symptomy zwiastujące nadchodzącą podróż do przeszłości, a także nabył możliwość świadomej kontroli kierunków swoich wycieczek. Postanowił wykorzystać tą szansę , próbował zmieniać wydarzenia, ustrzec przed nieszczęśliwymi następstwami osoby z przeszłości – konsekwencje i tak ich dopadały ale w innych okolicznościach .Bezskuteczna walka z czasem jest jak z tańcem, co rusz nowe kroki…Naiwność, młodzieńcze wybryki, ulotne znajomości, pierwsze miłostki , których nie da się zapomnieć. To właśnie Eleonora , Elena wywarła takie wrażenie na naszym bohaterze, ich drogi splatają się przez cały czas…
Autor , dzięki swojemu stylowi pisania i ciągłym skokom czasowym, pozwala nam przeżywać całą historię na równi z Piotrem. Możemy poczuć klimat osiemnastowiecznej arystokracji , pogoń ZOMO, przenieś się do Starego Orleanu czy na koncert Dżemu.
Pewne osoby zawsze pozostają w naszej pamięci, zapisują się pozytywnie lub negatywnie. To co się wydarzyło kiedyś w pewien sposób nas ukształtowało dziś.
Czy Piotrowi uda się zmienić los ? Czy jest szansa, że Elena zostanie u jego boku na dłużej?
Niech każdy dzień będzie dla nas lekcją i spełnieniem.
Dziękuję @wydawnictwopsychoskok za wieczne wirowanie…

#Tańczzemnątango @arturtołłoczko @wydawnictwopsychoskok

• Samodzielne