13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki

bajki opowiadanie polskie przypowieść filozofia
filozofia, etyka
2015-01-26
bajki opowiadanie polskie przypowieść filozofia

Najlepszy zbiorek opowiadań, nie bawiłam się tak dobrze czytając cokolwiek innego i wierzę, że będę do niego wracać. Wiele ciekawych wątków poruszonych w jednym opowiadaniu sprawia, że można do niego podejść z różnych stron i rozważać go na wszelkie możliwe sposoby.

Za górami, za lasami, za siedmioma górami, w kraju Polską zwanym, urodził się człowiek , który sprawił, że z bajek nigdy nie wyrosnę. Taki jeden, co absurdem operował lepiej niż większość naszych polityków, a przy tym robił to z taką gracją i inteligencją, o jakiej większość może tylko pomarzyć.
Tajemnicą nie jest, że jedynym człowiekiem pasującym do powyższego opisu może...

Bajki z królestwa Lailonii i inne, zawarte w tej niedużej książeczce, są faktycznie przeznaczone zarówno dla dorosłych czytelników jak i dla dzieci. Tylko nieco inaczej zostaną odebrane przez jednych i drugich, ale także zapewne trochę inaczej przez każdego, kto do nich zajrzy.
Jest w nich wszystko, co być powinno w bajkach. Niezwykli bohaterowie, niecodzienne zdarzenia,...

Moja opinia, bardzo personalna:
Słowem wstępu: Moja relacja z bajkami Kołakowskiego rozpoczęła się w szkole podstawowej, podczas lekcji polskiego. Pamiętam, że w jednym z podręczników umieszczono "Piękną twarz", którą czytałam, kiedy nie czułam się na siłach słuchać nauczycielki czy nieudolnie czytanego przez kolegów z klasy tekstu z jednej z pozostałych stron.
O tym...

Zbiór opowiadań, o ciekawych problemach socjologicznych i filozoficznych - dzięki formie bajek czyta się przyjemnie. Dobre nawet dla dzieci.

Jak dla mnie, momentami absurdalność bolesnej rzeczywistości (nie tylko Lailonii) bywa denerwująca, podobnie jak historie nagle urywające się bez ostatecznego wyjaśnienia. Ale czy tak właśnie nie jest w życiu?

Ciekawy i zmuszający do przemyśleń zbiór bajek autorstwa Leszka Kołakowskiego- jednego z najwybitniejszych polskich filozofów. Przedstawione w nim opowieści dotyczą absurdalnych spraw życia codziennego, skomplikowanych relacji z otoczeniem, kwestii społecznych i światopoglądowych oraz sprawowania władzy. Tworzą one niezwykle spójną całość, od której trudno się oderwać....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lemowskie i obiektywnie niezłe, jeśli chodzi o narrację i warstwę ideową, ale zupełnie nie w moim stylu i jednak skierowane do ludzi o umysłach mniej filozoficznych, niż mój, przez co wynudziłem się.

Książeczka „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” Leszka Kołakowskiego dowodzi, że z bajek się nigdy nie wyrasta. I choć nie są to bajki z dzieciństwa, przy których łzy lały się strumieniami, nadal zmuszają do zastanowienia, zrozumienia, odpowiedniej interpretacji.

W tych bajkach zobaczymy absurdy, słabostki, głupoty w jakich na co dzień...

Bajki to zdecydowanie nie moja bajka, ale co tam, raz się żyje :)

Na usprawiedliwienie napiszę, ze to bajki filozoficzne, czyli dla wyrafinowanych czytelników. Na szczęście niezbyt wyrafinowanych, takich jak ja.

O czym więc są te filozoficzne bajki?
Wiadomo, jak to u filozofów, o bycie i jego atrybutach, o istnieniu, o dowodach logicznych i sprzecznościach. Brzmi...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Filozofia
  • Literatura polska
  • 2014
  • Beletrystyka

Leszek Kołakowski 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki Zobacz więcej