Kot i diabeł

2008-04-01
34 min.
Michał Ronikier
literatura irlandzka literatura dziecięca

Książeczka większego formatu, w twardej lakierowanej oprawie, prześlicznie ilustrowana.
Bajka dla dzieci. Niemożliwe?
James Joyce nie tworzył wyłącznie dla dorosłych. Tę bajeczkę napisał dla swojego czteroletniego wnuka i wysłał mu jako dodatek do paczki z zabawką w postaci kotka, wypchaną słodyczami.
Było to 10 sierpnia 1936 roku.

Humorystyczna bajka przedstawia mieszkańców miasteczka Beaugency we Francji nad Loarą, najdłuższej rzeki i bardzo szerokiej.
Żeby przedostać się na drugi brzeg ludność musiała płynąć łodzią. W mieście tym potrzebny był most, ale jakoś do tej pory nikt nie podjął się tego zadania. Sami nie umieli ,a koszty wynajęcia budowniczych przekraczały ich możliwości.
W związku z tym burmistrz miasta dał ogłoszenie do gazety.
I tu pierwsze skrzypce gra niesamowity diabeł ,który codziennie czyta prasę.
On to decyduje się na budowę mostu w ciągu jednej nocy bezpłatnie , chcąc w zamian tylko jednego. Ten kto przejdzie pierwszy po tym moście , będzie jego własnością.

Czy burmistrz zdecydował się na ten odważny krok?
Czy powstał most, zbudowany przez diabła?
Czy ludzie bardzo garnęli się ,żeby postawić pierwszy krok na moście?
Czyją duszą i ciałem zawładnął diabeł?
Jaką rolę w historii odegrał kot?

O tym wszystkim przekonacie się czytając tę cudowną lekturę i oglądając prześliczne obrazeczki.
Opowiastka pisana lekkim piórem, w sam raz do dzieci, nie ma żadnych trudnych zwrotów, no może te francuskie nazwy. Ale i to jest do pokonania.
Polecam!

Bajka dla dzieci. Niemożliwe?
Było to 10 sierpnia 1936 roku.

Humorystyczna bajka przedstawia...

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec - książka dla dzieci.

Czy to możliwe, by kilkulatek rozsmakował się w prozie Jamesa Joyca? No pewnie, trzeba mu po prostu przeczytać „Kota i diabła”.
James Joyce, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, był nie tylko pisarzem, ale również tatą i dziadkiem. Do swojego wnuka adresował tę uroczą opowiastkę o kocie i diable, napisał ją językiem prostym i zrozumiałym dla czterolatka. Właśnie ten wnuk Stevie, dziś sześćdziesięciolatek, tak w przedmowie zachęca do przeczytania książeczki swojego Nonno (dziadka). „Poznacie historię miasteczka, położonego nad najdłuższą rzeką we Francji, dowiecie się o budowie mostu przez tę rzekę, która trwała zaledwie jedną noc, o dziwnej umowie między skłonnym do przepychu, ale mądrym burmistrzem, który sypiał o dziwnych porach, a niegroźnym diabłem, który nie dość, że czyta gazety, to jeszcze jest dobry dla zwierząt. I to nie wszystko…”. Intrygujące?
Opowiastka jest niezwykła, jak to bajki - z morałem, napisana 64 lata temu, wprawdzie trąci myszką, ale to nie przeszkadza - jest urocza. Książeczka w twardej oprawie, pięknie ilustrowana, znakomicie przetłumaczona. Stoi na półce (obok „Ulissesa”) i czeka na kolejne pokolenie dzieci w rodzinie.
Kupiłam ją jakiś czas temu na Allegro, gdy „Ulisses” mnie pokonał, a ja tego przeżyć nie umiałam, bo tak bardzo chciałam przeczytać coś Jamesa Joyca. No i przeczytałam. I bardzo mi się podobało.

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec - książka dla dzieci.

Bardzo zabawna historyjka o sprytnym diable i jeszcze sprytniejszym burmistrzu z małego francuskiego miasteczka. Przyznam się, że bardzo niechętnie wzięłam książkę do ręki - pamiętam jak trudno czytało mi się Ulissesa. Niepotrzebnie się jednak obawiałam - Diabeł i kot to świetna opowiastka: zabawna, w umiejętny sposób budująca napięcie, a przede wszystkim napisana bardzo prostym językiem. James Joyce napisał ją dla swojego czteroletniego wówczas wnuka. Cieszę się, że mogłam "poznać " autora Ulissesa od innej strony. Moim dzieciom ta przypowiastka bardzo się spodobała.

No, proszę: również wielcy pisarze (i niekoniecznie zrozumiali dla przeciętnego czytelnika) czasem mówią ludzkim głosem, a nawet mają wnuki! ;-)

Jak na Joyce trochę średnia opowieść, ale warto - z ciekawości.

Jak na Joyce trochę średnia opowieść, ale warto - z ciekawości.

Bardzo przewidywalne...

Bardzo przewidywalne...

• Dziecięce
  • Literatura angielska
  • Ilustrowane
  • Ilustracje
  • Bajka
  • Rok 2011

Dodaj cytat z książki Kot i diabeł