Trenuj dla siebie

2014-01-01
2014-01-01
Regina Mościcka
sport ćwiczenia dieta.

Dużo ćwiczeń dla osób początkujących i średniozaawansowanych oraz przykładowe plany treningowe z masą własnego ciała czy odważnikiem kulowym. Na plus trening uelastyczniający, który pozwala na ustabilizowanie postawy ciała

W sumie mam ją od dawna, ale od niedawna wróciłem do treningów z Bear'em, to też postanowiłem coś napisać o tej książce.
Kto wie, może ktoś, tak jak ja, dzięki temu właśnie tytułowi, ruszy swoje 4 litery z kanapy 😊
To stricte przewodnik po ćwiczeniach, ale bardzo fajnie zredagowany. Super, że każda technika jest klarownie opisana, a zestawy ćwiczeń naprawdę dają radę 👍

Przeczytałam całą (wbrew powszechnej opinii, że takich książek nie czyta się od deski do deski). Książka stanowi kompendium metody treningowej stworzonej dla BEARA GRYLLSA - postaci, która na potrzeby programów telewizyjnych musi reprezentować sprawność fizyczną pozwalającą na przetrwanie w dziczy i trudnych warunkach, dla której jednocześnie wielogodzinne treningi na siłowni nie stanowią sensu życia. Zatem jest to osoba, z którą łatwo się utożsamiać, jeśli celem jest po prostu sprawne ciało!

Na metodę składają się ćwiczenia do wykonywania z kettlem, ćwiczenia z własnym ciężarem ciała oraz elementy jogi. Wszystkie te ćwiczenia łączy angażowanie naraz wielu partii mięśni, stąd treningi mogą być krótkie i skuteczne. Przedstawione ćwiczenia w szczególności rozwijają mięśnie głębokie i poprawiają koordynację ruchową, czyli jest to dokładnie to, co powinni w ten czy inny sposób ćwiczyć wszyscy, bez względu na cele treningowe, zawód itp.! Opisano ćwiczenia na różnych poziomach zaawansowania, np. sposoby na utrudnienie pompek, czy przysiady na jednej nodze (prawdziwe głębokie przysiady, a nie ćwierćprzysiady).

Wstęp do książki to taka niezbędna porcja wiedzy dla osoby początkującej, z naciskiem na porady co zrobić, żeby się nie zabić np. kettlem. Nie znajdziemy tam opisów, dlaczego tak a nie inaczej, to nie ten poziom zaawansowania.

Rozczarowaniem był dla mnie końcowy rozdział o diecie. Dużo porad typu "ja tak robię i czuję się świetnie, a dlaczego to nie wiem". Kilka przykładów:

- proporcja 40% węgli, 40% białka i 20% tłuszczu - to jest kwestia indywidualna, natomiast Bear zapewnia, że jak tak zrobisz to będzie idealnie;

- Bear pisze, że unika nabiału i że świetne źródło białka stanowią rośliny, m.in. ryż brązowy. Czemu unika nabiału to nie wiem, ale widzę tu kilka głupot, po 1) białko zwierzęce jest lepiej przyswajalne, po 2) białka mleka są najlepsze na noc, po 3) biały ryż ma więcej białka niż brązowy, bo skoro ma mniej błonnika to ma więcej wszystkiego innego;

- ciekawostka o zdrowych tłuszczach, że olej kokosowy jest pozbawiony zapachu kokosa - widać, że nie ogarnia różnicy między olejem rafinowanym i nierafinowanym.

Znalazłam jeszcze kilka takich, ale nie mam teraz książki przy sobie żeby cytować. W każdym razie działu o odżywianiu lepiej nie brać śmiertelnie serio, bo jest nierzetelnie napisany, bez udziału dietetyka i bez źródeł (czego nie można powiedzieć o reszcie - nad częścią o ćwiczeniach opiekę merytoryczną sprawowała jego trenerka).

Książkę polecam jako atlas ćwiczeń na mięśnie głębokie, atlas ćwiczeń z kettlem, i wreszcie przyjemną i nienachalną dawkę motywacji do ćwiczeń od autora :-)

Lubię dużo czytać, ale ćwiczyć to już zdecydowanie mniej.
Postanowiłem połączyć miłe z pożytecznym.
Książkę przeczytałem.Z treningiem gorzej.
Cele ćwiczeń zostały wyznaczone, ale jak na razie słabo z ich realizacją.
Książka sama w sobie bardzo ciekawa.
W prosty sposób, ale dokładnie opisuje ćwiczenia.
Pomagają też wskazówki dotyczące odżywiania.
Książka motywuje do działania, zrobienia coś z sobą.
Osiągnięcia efektów bez długiego i męczącego wysiłku oraz dużej ilości sprzętu.
Pomimo braku widocznych efektów po kilku tygodniach, nie poddaję się.
Może uda mi się poprawić „wygląd” i zmienić styl życia.

Lubię dużo czytać, ale ćwiczyć to już zdecydowanie mniej.
Postanowiłem połączyć miłe z pożytecznym.
Książkę przeczytałem.Z treningiem gorzej.
Cele ćwiczeń zostały wyznaczone, ale jak na razie słabo z ich realizacją.
Książka sama w sobie bardzo ciekawa.
W prosty sposób, ale dokładnie opisuje ćwiczenia.
Pomagają też wskazówki dotyczące odżywiania.
Książka motywuje do...

"Nasze ciało chce być silne, elastyczne, szczupłe i dynamiczne - tak zostaliśmy stworzeni, a nie jako grubasy czy napakowani goście!" To moje motto po "przeczytaniu" tej książki BG. "Przeczytaniu" piszę w cudzysłowiu, bo publikacje tego rodzaju są jak poradniki kulinarne z przepisami - wraca się do nich co chwilę i nigdy nie czyta od deski do deski. Grylls w "Trenuj dla siebie" prezentuje propozycję ćwiczeń oraz planów treningu funkcjonalnego. Zostały one podzielone na ćwiczenia z użyciem odważnika kulowego, ciężaru własnego ciała oraz poprawiające elastyczność, czyli bazujące na podstawach jogi. Atutem poradnika są wspomniane plany treningowe (w tym metodą tabaty i AMRAP) razem z propozycją rozgrzewki oraz rozciągania mięśni po zakończeniu sesji treningowych. Fajną sprawą są również dodatki: karta monitoringu karty postępu, mapa ciała (porównanie zmian w obwodach poszczególnych części ciała) oraz wskazówki dotyczące regeneracji potreningowej i odżywiania (tę ostatnią tematykę Autor rozwija w książce "Paliwo dla życia"). A wszystko okraszone cytatami motywującymi BG. Książkę polecam wszystkim, ale szczególne tym, którzy są w wieku średnim i nie mają potrzeby walczyć o imponującą muskulaturę, a raczej o funkcjonalną sprawność własnego ciała. Zresztą sam Autor przyznaje, że po trzydziestce dopiero nauczył się salta, a w niniejszej książce, którą napisał w wieku 39 lat ma zdjęcie jak wykonuje mostek, przysiad na jednej nodze czy pozycję kruka. I najważniejsze: wskazówki są naprawdę przydatne, pot się leje po plecach.

Edward Michael „Bear” Grylls (ur. 7 czerwca 1974 w Bembridge) – brytyjski podróżnik, alpinista, popularyzator sztuki przetrwania i Naczelny Skaut Wielkiej Brytanii.

Przeczytałem wiele książek dotyczących treningu i naprawdę ciężko jest mnie zaskoczyć, a tym razem tak się stało. Autor pisze w sposób prosty, a przy tym każde ćwiczenie jest doskonale opisane i sfotografowane w każdym kolejnym etapie.
Mamy tutaj treningi z odważnikiem kulowym (kettlebell),z masą własnego ciała (bodyweight),oraz uelastyczniający (primal power). Oczywiście jest rozdział o regeneracji po treningu, oraz prawidłowym odżywianiu, które jest niezwykle ważne.

Zaskoczył mnie dodatek, dotyczy 12 - tygodniowego rozwoju sprawności fizycznej (karty postępów. Możemy mierzyć ciało, ważyć je, podane są również propozycje ćwiczeń dostosowane do poziomu zaawansowania. A na konic pytanie - Jak się czujesz? Mamy kilka wariantów odpowiedzi. To naprawdę pomaga.

Książka - jak większość tytułów autorstwa Beara Gryllsa - jest niezwykle motywująca. Zawiera kompleksowy zestaw, który zmotywuje nas do ćwiczenia już w trakcie czytania jej. Wprowadzenie, programy treningowe, raport postępów, rozdział poświęcony żywieniu - już od samego pochłaniania tych informacji czujemy się bardziej wysportowani. A najlepsze jest to, że wymienione w książce ćwiczenia nie wymagają prawie żadnego sprzętu ani zbyt dużego nakładu pracy, a co najważniejsze - działają!

Świetna książka napisana przez człowieka legendę - "Beara" Gryllsa wraz z pomocą instruktorki fitnesss Natalie Summers.
Jest to poradnik dla osób, które chcą zmienić swoje ciało, wyglądać i żyć zdrowo.
Polecam wszystkim, którzy tak jak ja lubią czytać książki i lubią się zmęczyć.

Polecam wszystkim, którzy tak jak ja lubią czytać książki i lubią się zmęczyć.

• Sport
  • 2016 Przeczytane
  • Przeczytane w 2014
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Trenuj dla siebie