Rok 1984

2001-01-01
2001-01-01
Tomasz Mirkowicz
Inne

Fenomenalna pozycja na długo zostaje w pamięci.

Fenomenalna pozycja na długo zostaje w pamięci.

Będzie krótko, bo o wiele mądrzejsi napisali już o tym wszystko. Rok 1984 to absolutne arcydzieło wyprzedzające swoje czasy. Powieść coraz bardziej aktualna. Przestroga dla wszystkich nas, że pozwalamy rządom i korporacjom na coraz większą władze i kontrole nad nami. Boje się, że nie wyciągniemy z tej przestrogi należytej nauczki…

Arcydzieło. Czytałam z zapartym tchem. Choć książka powstała wiele lat temu mam wrażenie, że odnosi się do współczesnych czasów. Jest nad czym myśleć. Zostanie ze mną na długo.

Przyznam szczerze, że jest całkiem dobra.

Przyznam szczerze, że jest całkiem dobra.

Co tu oceniać, 10 to minimum.
I niestety lektura wciąż aktualna.
Wystarczy poczytać co od lat tzw. władza wyczynia choćby w Rosji czy Białorusi - przecież to 100% Orwell.

Co tu oceniać, 10 to minimum.
I niestety lektura wciąż aktualna.

Każdy powinien przeczytać tę książkę

Każdy powinien przeczytać tę książkę

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Książka o strachu, wolności, swobodzie, ograniczeniu, buncie, manipulacji, kłamstwie i prawdzie, pisaniu historii, władzy. Książka napisana w sposób bardzo przemyślany i jednocześnie zmuszający do myślenia oraz refleksji. Warto przeczytać.

Bardzo smutna, bardzo prawdziwa, opisy tortur mnie bolały, światło świecące w oczy mnie oślepiało.. wszystko czułam jakby na sobie.. bardzo dokładne opisy.. scenariusz, który może się spełnić gdy dyktatura/totalitaryzm dojdzie do skutku... ostrzeżenie dla nas wszystkich i ludzi i państwa, lektura obowiązkowa.

"Wojna to pokój, wolność to niewola, niewiedza to siła."

Powieść zakwalifikowana do gatunku fantastyki, jednakże ogrom w niej prawdy, zatrważające, że wciąż aktualnej i podejrzewam, że jeszcze przez kolejne pokolenia absorbowanej w praktycznym wymiarze. Wciągamy się w trafne spostrzeżenia, nie trzeba specjalnie doszukiwać się skojarzeń, same natychmiast napływają do głowy. Interesująco wędruje się ścieżką refleksji, niestety o ponurym i zatrważającym zabarwieniu. George Orwell rewelacyjnie zagląda w głąb mrocznej duszy społeczeństwa, społeczeństwa dającego sobą sterować, omamić się jedynie słuszną ideą, stroniącego od bezpośredniej walki o prawa. Do perfekcji przemyślane i przedstawione polityczne reguły. Genialne zrozumienie praw rządzących propagandą. Zamknięcie głównego bohatera w pudełku niemyśli, nieżycia i niesamostanowienia. Jednostka, która w ten czy inny sposób musi podporządkować się, uznać wyższość oficjalnych koncepcji, zapomnieć o wewnętrznym ja, o człowieczeństwu.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/06/rok-1984.html

"Wojna to pokój, wolność to niewola, niewiedza to siła."

Klasyk. Nie trzeba tu mówić zbyt wiele. Trzeba przeczytać.

Klasyk. Nie trzeba tu mówić zbyt wiele. Trzeba przeczytać.

George Orwell Rok 1984 (wydanie broszurowe) Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej