Okaleczona

Hachette Polska
2014-04-01
2014-04-01
Joanna Puchalska

Bardzo smutna historia dziewczynki, która przeszła w swoim dzieciństwie więcej okropieństw, niż niejeden dorosły przez całe życie. Książkę można przeczytać jednym tchem, ponieważ jest bardzo przyjemna w czytaniu i jeszcze bardziej wciągająca. Każdy kończący się rozdział budzi ciekawość, co wydarzy się w następnym. Świadomość, że jest to prawdziwa historia jeszcze mocniej wzmaga chęć czytania. Dla mnie rewelacja.

Tym razem Cathy Glass opisuje nam historię dziewczyny którą opiekowała się na samym początku swojej przygody z bycia matką zastępczą. Dawn bo tak ma ma imię zaledwie trzynastoletnia dziewczynka, zostaje oddana Cathy ponieważ zarówno ojciec jak i matka nie chcą się nią zajmować ze względu na swoje nowo założone rodziny. Wszystko dzieje się jeszcze w czasach kiedy cała instytucja mająca na celu dbanie o dzieci powierzane rodziną zastępczym nie była jeszcze tak odpowiednio przystosowana do niektórych sytuacji i potrzeb swoich podopiecznych. Cathy pomimo swoich chęci nie wiedziała jakie wydarzenia w życiu Dawn sprawiły że dziewczynka się okalecza, a ośrodek pomocy społecznej chowając się za informacjami poufnymi nie chce jej takich wiadomości udzielić. ,,Okaleczona" tak samo jak inne książki tej autorki jest bardzo poruszającą, w końcu mamy do czynienia z tragedią dziecka.

Książka przeczytana kilka razy . Wywołuje bardzo dużo emocji. Poruszająca .

Książka przeczytana kilka razy . Wywołuje bardzo dużo emocji. Poruszająca .

Przeczytana conajmniej 4 razy. Jedna z moich ulubionych książek

Przeczytana conajmniej 4 razy. Jedna z moich ulubionych książek

Tym razem Cathy Glass przeniesie nas w czasie do momentu, kiedy dopiero zaczynała stawiać pierwsze kroczki w zastępczej opiece nad potrzebującymi dziećmi. Telefon z pogotowia opiekuńczego obwieścił przyjazd do jej domu trzynastoletniej Dawn.

Od samego początku Dawn wzbudziła wielką sympatię u Cathy i jej męża Johna. Dziewczynka od razu przylgnęła do nowo narodzonego Adriana- synka pary. Uwielbiała dzieci, była miła i grzeczna i nie robiła żadnych problemów jeżeli chodzi o przyjęte zasady przebywania w rodzinie zastępczej.

Dziewczynka nie miała łatwego dzieciństwa. Po rozwodzie rodziców,kiedy była jeszcze bardzo mała straciła ich zainteresowanie. Z upływem czasu Dawn wdała się w nieciekawe towarzystwo z sąsiedztwa. Zaczęła wagarować i uczestniczyła w rozbojach. Pomieszkiwała cichcem raz u matki to znowu u ojca. Nie miała żadnego przykładu ze strony dorosłych jak powinna wyglądać prawdziwa rodzina. Rodzice stracili kontrolę nad córką, zajęci szukaniem sobie nowych partnerów. Pod wpływem napotkanych problemów finansowych i zdrowotnych, matka postanawia wysłać dziewczynkę pod opiekę jej krewnych w Irlandii. Niestety ten krok okaże się fatalny w skutkach, bowiem ci krewni wyrządzili Dawn wielką krzywdę. Trafiła z ich rąk do opieki społecznej, gdzie chciano się jej jak najszybciej pozbyć. Dla wszystkich była " wstrętnym bachorem" Z natury Dawn była bardzo uczuciowa i wrażliwa. Cierpienia jakich doznała spowodowały,że zamknęła się w sobie i zaczęła okaleczać.

Po raz kolejny książka poruszająca trudny temat, temat zaniedbanego i niechcianego dziecka. Z pozoru niczego nieświadoma Cathy i jej mąż podejmują się opieki nad nastolatką. Opieka społeczna nie chce rodzinie przekazać nic na temat przeszłości dziecka. Bardzo okrojone fakty trafiają tylko do ich uszu, natomiast reszta pozostaje tajemnicą. Dawn jeszcze da im się we znaki nikt nie mówił,że będzie łatwo. Zakończenie historii napawa optymizmem. Rodzina do której przyjdzie trafić Dawn wykonała kawał dobrej roboty i w większości się do tego sukcesu przyczyniła. Autorka w ciekawy sposób prowadzi czytelnika po tajnikach opieki zastępczej. Zapoznaje nas z problemami z jakimi przyjdzie się jej zmierzyć w opiece nad małoletnią. Nie będzie to proste zadanie. Tym bardziej rośnie we mnie podziw i szacunek za wytrwałość i odwagę podjęcia się tak trudnego i odpowiedzialnego zadania.

Niedawno co skończyłam czytać inną książkę z tej serii. Muszę jednak przyznać, że ta jest dużo lepiej wg. mnie napisana.
Naprawdę odczuwałam powagę sytuacji, a większość scen była opisana bardzo dokładnie. Byłam przerażona, zaciekawiona, smutna w tych samych chwilach co Cathy, a naprawdę ciężko by mnie coś ruszyło. Pod koniec ostro przyśpieszyła, ale tego się spodziewałam i uważam, że jednak było to potrzebne. Historia smutna, ponieważ prawdziwa. Mam tylko nadzieje, że życie u wszystkich osób wróciło na lepsze tory.

Bardzo lubię książki Pani Cathy Glass za to że są szczere, prawdziwe oparte na prawdziwej krzywdzie jaką potrafią wyrządzić rodzice i najbliższa rodzina. Bardzo wzruszające opowieści chwytające za serce, dające do myślenia.

Poruszająca historia skrzywdzonego i piętnowanego dziecka...

Poruszająca historia skrzywdzonego i piętnowanego dziecka...

Bardzo bolesny temat. Dzieci, które zostały skrzywdzone przez swoich rodziców nie mają dzieciństwa. Błędy matki i ojca odbijają się na ich psychice i dalszym życiu. Rodziny zastępcze to czasem jedyne wyjście dla takich niewinnych istot.

Trzynastoletnia Dawn, trafia do rodziny zastępczej. Jest nią Cathy Glass i jej mąż John. Małżeństwo nie spodziewa się z jakimi problemami przyjdzie im się zmierzyć.

Lektura, która nie jest dla mnie obojętna, gdyż sama jestem matką. Jak niewiele trzeba by zniszczyć dziecku życie... Bardzo przykre.

Książki o trudnych nastolatkach z perspktywy rodzica zastępczego zazwyczaj są bardzo ciekawe, bo za każdym przypadkiem kryje się trudna historia.
W przypadku Dawn, bohaterki tej pozycji, nawet bardzo trudna. Choć liczyła na to że dowiemy się nieco więcej o tym co ją spotkało.
Książki autorki czyta się z lekkością i wielkim podziwem dla jej empatii i umiejętności zjednania sobie zaufania tych trudnych nastolatków.

• Pisane przez życie

Cathy Glass Okaleczona Zobacz więcej