Sen o Ameryce

2009-06-26
2009-06-26
Joanna Puchalska
ameryka prawdziwa historia

"Amerykański Sen" ale czy aby na pewno?
Wielu z nas zapewne wierzyło w to że wyjazd za morze odmieni nasze życia, w to samo wierzyły również kobiety żyjące w Rosji za czasów ZSRR jak i wiele lat po. ,,Sen o Ameryce" opisuje osobne historii kilku kobiet które postanowiły wyjechać do Ameryki by poznać lepsze życie, jednak w większości opisanych przypadków wiele z tych kobiet zaczęło zajmować się prostytucją lub innymi niemoralnymi rzeczami by zdobyć pieniądze. Podział na krótkie historię sprawił że czytało je się szybko i przyjemnie o ile można tak powiedzieć zważywszy na tematykę powieści, co jest zdecydowanym plusem tej książki, Same historię były mniej lub bardziej wzruszające, jednak wszystkie ukazały kulisy emigracji jakie spotkały najpewniej bardzo dużą ilość osób.

"Amerykański Sen" ale czy aby na pewno?

Nie wiem co mnie podkusiło żeby to przeczytać...

Nie wiem co mnie podkusiło żeby to przeczytać...

Czytałam różne opinie, że historie bajkowo się kończą, że nic specjalnego.Czy ja wiem, czy tak dobrze się kończą? Nie wszystkie. A jeśli nawet, to czy to źle, że autor wybrał historie takie właśnie, spośród wielu, wielu innych? Tak mało w naszym życiu elementów bajkowych, że doprawdy miło mi było przyklasnąć którejś z tytułu osiągnięcia celu/sukcesu. Nie roztrząsałam moralności, nie bawiłam się w diagnostę. Czytałam. Sporo tu przeżyć, sporo determinacji. Mnie się bardzo podobała, wciągnęła. O wielu rzeczach nie miałam pojęcia (np. że były miejsca zesłania prostytutek). Szybko przeczytałam i z ogromnym zainteresowaniem. Polecam.

... niestety słabiutka i bardzo schematyczna książka.

... niestety słabiutka i bardzo schematyczna książka.

Największym minusem tej książki jest jej okładka ;) A tak po za tym książka składa się z wyselekcjonowanych listów .Ile w tym prawdy tego nit nie wie ?Ale chyba tak źle nie jest ? Książka interesująca i wciągająca dobrze i z przyjemnością czyta się od początku do końca ! Polecam ;)

Historie rosyjskich kobiet szukajacych szczescia w ameryce, Ksiazka polega na tym że każdy rozdział to inna dziewczyna. Mało złych zakonczen ale sa dziwny ost rozdial ale pomysł na zycie mieli niezły :) Ja bym tak nie mogła i przede wszystkim bym sie bała :) Aczkolwiek polecam

Bohaterki łączy pochodzenie z krajów byłego ZSRR i "spełnione" marzenie o emigracji do Ameryki. Ich historie są różne - niektórym trafił się rycerz na białym koniu, innym przewlekle podbite oczy. Część się wzbogaciła, legalnie bądź nie, większość doznała rozczarowania. Wiele potwierdziło stereotypowy wizerunek Rosjanki polującej na męża bogatego męża albo będącej słowiańskim "sex-towarem" eksportowym.
Ale wszystkie cechuje pewność siebie, poczucie własnej wartości i niesamowita zaradność. A także specyficzna mentalność i dość szeroko pojęte poczucie moralności...
Opowieści czasem aż nieprawdopodobne, zresztą nie do zweryfikowania. Ale przecież nie chodzi o obiektywne rozstrzyganie sensu snów o amerykańskiej Utopii. Zawsze warto marzyć, a kto nie ryzykuje, nie wygrywa.

Kto ma ochotę niech przeczyta, myślę że nie będzie żałował. Prawdziwa historia - prawdziwe przykre życie... Szkoda, że ludzie decydują się na taki los. Osobiście nie żałuję poświęconego czasu na przeczytanie.

Momentami płakałam, momentami się śmiałam... Warto przeczytać, ciekawy zbiór opowiadań kobiet, które czasem przeżyły taką historię, która zdarza się tylko w bajkach

Jedynym plusem tej ksiązki jest fakt, że składa się z kilkunastu krótkich opowiadań dzięki czemu fajnie się je czyta. Innych plusów nie znalazłam. Według mnie większość opowiadań jest taka sama.

• Pisane przez życie
  • Literatura faktu