Okładka książki Wojny Jagiellonów z wschodnimi i południowymi sąsiadami Królestwa Polskiego w XV wieku Marek Plewczyński
Marek Plewczyński Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2014-01-01
2014-01-01
wojny XV wiek

Okładka książki W boju i na paradzie. Husaria Rzeczypospolitej w XVI–XVII w. Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Zbigniew Hundert, Piotr Kroll, Tomasz Mleczek, Mirosław Nagielski, Marek Plewczyński, Marek Wagner
W boju i na pa... Konrad Bobiatyński,...
Okładka książki Biblioteka Epoki Nowożytnej 5/II/2016 Hortus bellicus Andrzej Adam Majewski, Konrad Bobiatyński, Tomasz Ciesielski, Przemysław Gawron, Zbigniew Hundert, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Dariusz Kupisz, Dariusz Milewski, Marek Plewczyński, Andrzej Rachuba, Tadeusz Srogosz, Marek Wagner
Biblioteka Epo... Andrzej Adam Majews...

Bardzo dobra publikacja prezentująca czytelnikowi mało znane fakty z dziejów wojen i wojskowości doby XV wieku. Słusznie zwrócił autor uwagę, na samym początku swojej pracy, że konflikty zbrojne XV-wiecznej Polski zostały zdominowane przez pryzmat zmagań polsko-krzyżackich. Do tej pory brakowało opracowań poruszających zagadnienia innych teatrów działań Jagiellońskiej Polski (leciwe i rozproszone pozycje nie mogły spełnić już swego zadania). Powyższa publikacja wypełnia tą lukę.
Książka ma charakter podręcznikowy, bez ambicji wyczerpującego studium (wielość poruszanych teatrów działań wymagałaby kilku monografii o zdecydowanie grubszym portfolio). Idealna tak dla historyka jak i laika.

Marek Plewczyński wyrósł ostatnio na jednego z moich ulubionych historyków, dlatego sięgnąłem po jego kolejną pracę o wojnach Jagiellonów z wschodnimi i południowymi sąsiadami Królestwa Polskiego w XV wieku. Co do formy książka łudząco przypomina pozycje autora o wojnach i wojskowości polskiej w XVI wieku. Historyk zdecydował się na chronologiczne i rzeczowe przedstawienie poszczególnych konfliktów, pomijając wojny z Zakonem Krzyżackim oraz bitwę pod Warną. Autor przedstawił natomiast udział wojsk polskich w wojnach husyckich, walki z Tatarami, Mołdawianami, Świdrygiełłą, Węgrami, Turkami i Moskwą, a także bratobójczy konflikt między Janem Olbrachtem i Władysławem II na Węgrzech i Słowacji. Całość wieńczy rozdział poświęcony polskiej sztuce wojennej w omawianym okresie na tamtych frontach. Praca prezentuje się bardzo solidnie, autor omawiając dany konflikt czy bitwę omawia taktykę obu stron, błędy w dowodzeniu, wskazuje na przyczyny sukcesu czy porażki. Pewnym rozczarowaniem jest kwestia edytorska, pozycja zawiera sporo literówek, nie zawsze nazwy geograficzne w tekście pokrywają się z tymi na mapie itp. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek mam wrażenie, że niektóre zagadnienia zostały opisane dosyć skąpo (2-4 strony) i być może dałoby się wycisnąć z nich coś więcej. Ponadto, książka zawiera 23 mapy oraz 56 ilustracji.

Dynamicznie rozwijające się oświęcimskie wydawnictwo Napoleon V w ciągu ostatnich trzech lat wypracowało sobie solidną pozycję na rynku książki historyczno-wojskowej. Publikuje ono opracowania w szerokim zakresie chronologicznym, poczynając od dziejów wojskowości antycznej, na monografiach poświęconych po II wojnie światowej kończąc. Napoleon V potrafi nie tylko przyciągnąć czytelników, ale także zdobywać dobrych autorów, profesjonalnych historyków, wśród których wymienić można jedynie tytułem przykładu Profesorów Krzysztofa Baczkowskiego czy Marka Plewczyńskiego. I właśnie książkę tego ostatniego, znanego historyka wojskowości, mam przed sobą.

Wojny Jagiellonów pomyślane zostały jako szkic, „który przez swą podręcznikową formę i całościowe ujęcie mógłby się stać skryptem przydatnym dla słuchaczy wyższych uczelni – w tym przede wszystkim wojskowych (…)”. Potrzeba opracowania tego typu podręcznika jest niewątpliwa, tym bardziej że, jak słusznie wskazuje Autor, dotychczas większym zainteresowaniem historyków późnego średniowiecza cieszyły się zagadnienia związane ze zmaganiami orężnymi Polski z Zakonem Krzyżackim niż z zaangażowaniem na kierunkach południowym i południowo-wschodnim, aczkolwiek i na ten temat wiemy już sporo. Książka Marka Plewczyńskiego, jako podręcznik, nie przynosi w tym zakresie żadnych nowych odkryć czy ustaleń.

Więcej: http://ohistorii.blogspot.com/2014/06/m-plewczynski-wojny-jagiellonow-z.html

• Średniowiecze
  • Historia Polski