Macierzyństwo

1976-01-01
1955-01-01
Wanda Kragen, Stefan Gronowski, Maria Kuncewiczowa
opowiadania

Okładka książki Karta nr 107 / 2021 Zbigniew Gluza, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Sigrid Undset
Karta nr 107 /... Zbigniew Gluza, Red...
Okładka książki Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Finn Alnæs, Kjell Arild Pollestad, Karl Arvid Mortensen, Greta Dahl, Eystein Eggen, Sigurd Evensmo, Arne Garborg, Einar Gerhardsen, Gunnar Gjengset, Einar Grønlie Olsen, Francis Hagerup, Knut Hamsun, Gro Harlem Brundtland, Ingar Kaldal, Astrid Karlsmoen, Agnieszka Knyt, Britt Karin Larsen, Haakon Lie, John Lyng, Petter Moen, Moritz Nachtstern, Fridtjof Nansen, Odd Nansen, Georg Parmann, Maria Quisling, Tom Rønnow, Sigurd Senje, Arne Treholt, Sigrid Undset, Paweł Urbanik
Droga na Półno... Finn Alnæs, Kjell A...

Macierzyństwo jest jedną z najstarszych i niewątpliwie najważniejszych ról świata. To ponadczasowe i wyjątkowe doświadczenie łączy zarówno pokolenia, jak i kultury.

Macierzyństwo ma wiele odcieni. Obok miłości, troski i radości są też zmęczenie, zwątpienie, irytacja i wiele innych emocji z którymi kobieta musi nauczyć się żyć.
Mnie osobiście macierzyństwo dużo nauczyło i wciąż uczy, mimo, że mam dorosłe dzieci, a radość jaką odczuwam patrząc na nie, na ich szczęście, jest bezcenna.

"Macierzyństwo" to książka podzielona na cztery opowiadania.

Pierwsze z nich "Viga-Ljot" i Vigdis" traktuje o czasach bardzo odległych, kiedy w Norwegii panował Olaf I Tryggvason.
Tutaj swą podróż zaczynamy od pięknej, tajemniczej Islandii skąd pochodził Viga-Ljot", który mając 20 lat wypływa w podróż handlową do Norwegii. Dociera do Vadyny, do kmiecia Gunnara i jego przepięknej córki Vigdis, którą od pierwszego wejrzenia zaczyna darzyć głębokim uczuciem.

Drugie opowiadanie "Harriet Vaage" to opowieść o żonie Fryderyka Vaage i synu pieszczotliwie nazwanym Ewa. To z powodu długich, kręconych włosów i delikatnej figury ciała.
" Ewa" jako małe dziecko umiera, co wpływa na relacje między małżonkami. Historia podobnie jak w trzecim i czwartym opowiadaniu toczy się podczas wojny I światowej.

Trzecie opowiadanie "Pani Hjelde" traktuje o żonie i mamie czworga dzieci. Zapracowanej, oddanej całkowicie swym maleństwom kobiecie, która w młodzieńczych czasach była pięknie śpiewającą aktorką.

Czwarte opowiadanie ma tytuł "Macierzyństwo" i jest opowieścią o Helenie Johanson i jej mężu Juliuszu oraz przysposobionym synku Tjodorfie.

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń, jakie spotykamy na naszej życiowej drodze, jest strata bliskiej osoby. Nieporównywalnie mocniejsza w swym wymiarze jest śmierć dziecka. Każdy Rodzic, który jej doświadczył, wie, co się wtedy myśli i czuje, jak zmienia się życie, światopogląd, priorytety.

Główny wątek łączący wszystkie cztery opowiadania to śmierć dziecka, lub nawet dzieci. Rozpaczliwe, smutne te opowieści pełne bólu, smutku, ubolewania, goryczy, braku akceptacji zaistniałej sytuacji, ale również i dalszych konsekwencji wynikających ze straty potomka.
Autorka w czasie II wojny światowej straciła dwójkę dzieci. Być może dlatego umiała w tak realny sposób, na bazie swoich wewnętrznych przeżyć ukazać żałobę bohaterek po stracie dzieci.

Opowiadania jednak nie przedstawiają i opisują tylko procesu żałoby. Nakreślają również wiele problemów wewnątrzmałżeńskich, które i dziś są wszechobecne i aktualne. Przede wszystkim tęsknotę kobiet za tym co było kiedyś, na początku związku małżeńskiego. Za czułością, uczuciem zakochania, podziwu ze strony męża, za uczuciem, że żyje się pełnią życia, a nie tylko błąka się między pieluchami a przygotowaniem kolejnych posiłków.
Pokazują jak cienka linia dzieli niezadowolenie z relacji w związku małżeńskim od zdrady.
Ukazują również do czego może doprowadzić pielęgnowanie urazy przez wiele lat i brak przebaczenia z tego powodu, ale również kierują wzrok czytelnika w kierunku Boga i Jego miłości do człowieka.
Sigrid lubiła poruszać w swoich opowiadaniach temat chrześcijaństwa i wiary ponieważ sama przeszła na katolicyzm i przyjęła chrzest w 1924 roku.

"Macierzyństwo" zawiera w sobie pełną paletę zarówno wątków, jak i emocji. Różnorodni bohaterowie przemykają przez kolejne strony, a przede wszystkim kobiety na pierwszym planie. Troskliwe, waleczne, przedsiębiorcze, ale i momentami zagubione, smutne i rozpaczające. Matki, które zawsze, bez względu na wszystko kochają swoje dzieci !

Mnie osobiście macierzyństwo dużo nauczyło i...

• 2015
  • Do kupienia