The Galapagos. A Natural History

popularnonaukowa
Basic Books
2014-04-08
2014-04-08
Galapagos historia ewolucja historia naturalna geneza żywe laboratorium

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Autor pokazuje na łamach książki problemy, bolączki oraz sukcesy życia, egzystencji, ochrony, walki o przyrodę, ekosystem archipelagu Galapagos.

Książka ciekawa ale wyraźnie czuć, że została napisana przez turystę, który rzetelnie odrobił "zadanie domowe", przytacza fajne anegdoty jednak to tylko zbiór powielonych informacji.

Najważniejsza dla mnie tematyka - lokalnej fauny - została potraktowana w sposób nader solidny, jestem jak najbardziej usatysfakcjonowana. Rozdziały omawiające zaplecze geologiczne czy wodne, poświęcone historii i współczesnej polityce - wszystkie nadal trzymały wysoki poziom, jednak nie zainteresowały mnie na tyle, bym z bólem serca przerywała lekturę.
Niemniej, jeśli Archipelag Galapagos ma w sobie to "coś", do czego stale powracacie przy okazji tworzenia planów wyjazdowych, książka może okazać się naprawdę warta uwagi.

Niemniej, jeśli...

Polecam i uważam, że to ciekawa, wartościowa pozycja.
Autor w przystępny i zwięzły sposób (książka nie jest mega obszerna) nakreśla charakterystykę przyrodniczą jednego z najbardziej znanych zakątków świata, wyspy Galapagos, rozsławione głównie przez Darwina i jego słynne zięby. Jest to rzeczywiście przykład miejsca przyrodniczo niezmiernie cennego, gdyż ze względu na odizolowanie od innych lądów, ekosystem tych wysp jest bardzo unikatowy i pełen endemitów. Książka jest przejrzyście skonstruowana, opowiada o uwarunkowaniach geologicznych, o poszczególnych grupach organizmów zamieszkujących wyspy, nakreśla historię eksploracji przez człowieka oraz wpływ ludzi na ich przeszłą oraz obecną sytuację.
Ciekawy temat i bardzo fajne opracowanie. 🙂

Polecam i uważam, że to ciekawa, wartościowa pozycja.

Świetnie napisana książka. Zaciekawia i nie przeładowuje zbędnymi informacjami. W dobie internetu, you tube, Google Earth chyba naprawdę nie jest problemem obejrzenie Galapagos z lotu ptaka czy zobaczenie zalotów potuptujacych głuptaków.. Opisy czasòw "Beagle" i Darwina, informacje jak tworzyły się wyspy w wyniku ruchów tektonicznych bezcenne.

Wielki efekt łał🤩. Wygląd książki raczej nie zachwyca. Mała, niepozorna z czarnobiałymi rysunkami i fotografiami raczej na starcie odstręcza. Tutaj imponuje treść. Nie są to jakieś naukowe elaboraty, ani też kompendium wiedzy, to bardziej wstęp do historii naturalnej Wysp Galapagos. Krótkie, przystępne rozdziały opisują powstanie archipelagu, a następnie ewolucję gatunków. Ostatnie rozdziały traktują o ochronie wysp. Opisują ludzkie osiągnięcia mające na celu zachowanie naturalności środowiska, a także przeszkody z którymi ekolodzy się mierzą. Dla mnie bomba.

Ps. Myślę, że esteci będą kręcić nosem na nieciekawą grafikę. I ja temu uległam. Jednak po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że nie wszyscy mieszkają, w wielkich miastach, gdzie biblioteki są dobrze wyposażone w literaturę popularnonaukową i nie każdego stać na zapłacenie 100 zł. za kredowy papier i zapierające dech w piersiach barwne zdjęcia. Książka w promocji kosztuje 15 zł., co daje szansę biedniejszym osobom na poszerzanie wiedzy. Dla mnie to w efekcie końcowym nie jest minusem

Książka, które skusiła mnie okładką i ceną - dodałam ją z przyjemnością do większego zamówienia już jakiś czas temu. Życie zwierząt jest dla mnie zawsze fascynujące, więc z ciekawością sięgam po podobne pozycje, tą się niestety lekko zawiodłam. Miała bardzo dobry i wciągający początek, których wprowadził mnie w tajniki wyspy Galapagos (o której wiem niezbyt wiele). Spodziewałam się, że sporo dowiem się o żyjących tam gatunkach endemicznych i o samej wyspie jako ostoi życia i przykładzie działania ewolucji, którą badał sam Darwin, po to żeby przekazać nam wiedzę która na stałe zmieniła ludzki świat. Ale niestety, książka była momentami po prostu nudna, autor skakał z tematu na temat nad niczym się nie zatrzymując, a wielka szkoda.

Zaczynamy od historii wyspy i tego, jak właściwie Darwin się na niej znalazł. Nie znałam tej części opowieści więc chłonęłam ją w szybkim tempie. Każdy kolejny rozdział opisywał poszczególnych mieszkańców wyspy (faunę, florę a w końcu też i ludzi) jednak w bardzo niestaranny, niezbyt dla mnie logiczny i byle jaki sposób. Spodziewałam się więcej opisów zwierząt, ciekawostek o nich, ich funkcjonowania w tym specyficznym środowisku, a może nawet zdjęć? Myślę że to by była gigantyczna wartość dodana do tego tematu, mamy tutaj szkice i obrazki ale jest ich zdecydowanie zbyt mało. Szkoda że aż tyle książki zostało poświęcone działalności ludzkiej, która jest mocno do przewidzenia - początkowe masowe mordowanie gatunków, następnie paniczne ich ratowanie (z mniejszym lub większym powodzeniem),ekspansywne rolnictwo i rozprzestrzenienie się ludzi, wprowadzania praw i ograniczeń, terenów chronionych.. ogólnie nic co nie działoby się równolegle w innych krajach wraz ze wzrostem świadomości i wrażliwości ekologicznej mieszkańców, a także poprawie ich bytu. Więc nic mnie w tej książce nie zaskoczyło ani nie urzekło, a szkoda bo miała ogromny potencjał.

Cóż, po przeczytaniu absolutnie nie dziwię się już cenie, za którą ją zakupiłam. Mimo przystępnego języka i w miare gawędziarskiej wymowy książk,i nie była ona tak przyjemna w odbiorze jakbym się spodziewała. Autorowi zabrakło chyba pomysłu i zacięcia do tego żeby stworzyć piękną, ilustrowaną książkę przyrodniczą o tym interesującym i niezwykle ważnym zakątku świata. Ubolewam i nieszczególnie polecam zapoznać się z tą pozycją, moim zdaniem nie warto.

Niestety niezwykle nierowna. Początek na 4, od 80 strony zasługuje na 8, koniec na 7. Ostatecznie wystawiam 6. Mnóstwo ciekawostek, bardzo dużo fragmentów zaznaczyłam.

Książka kupiona jako uzupełnienie paczki. W życiu nie kupiłbym jej za sugerowaną cenę 40 zł głownie ze względu na małą objętość, miękkie okładki i czarno-białe zdjęcia, które w przypadku dzieła o przyrodzie są dużym minusem.

Autor chciał opisać temat w miarę szeroko. Powstała mini "monografia" o wyspach Galapagos zawierająca informacje o tamtejszej przyrodzie i żyjących na wyspach gatunkach zwierząt, ptaków i roślin, o geologii i oceanie kształtującym archipelag, specjacji gatunków, Darwinie i jego teorii ewolucji, współczesnej turystyce i ochronie przyrody tego unikalnego ekosystemu.

W sumie jest to podstawowa piguła informacyjna na temat Galapagos ze szczególnym naciskiem na historię naturalną, jej mechanizmy i piękno zjawiska....

Po totalnie nudnym początku, dalej było już całkiem ok. Na pewno warto przeczytać, jeśli ktoś się tam wybiera.
Bardzo interesujące są kwestie wyzwań, jakie stoją obecnie przed wyspami.
Może nie jest to porywające dzieło, ale wydaje się być bardzo rzetelne.

Bardzo interesujące są kwestie wyzwań, jakie stoją obecnie przed wyspami.
Może nie jest to porywające dzieło, ale wydaje się być bardzo rzetelne.

• Przyroda
  • Popularnonaukowe