The Cruelest Month

Okładka książki The Cruelest Month Louise Penny
Okładka książki The Cruelest Month
Louise Penny Wydawnictwo: Headline Cykl: Inspektor Armand Gamache (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Armand Gamache (tom 3)
Headline
2008-03-01
2008-03-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ostatnie już, niestety, spotkanie z inspektorem Gamache i jego zespołem, a także z mieszkańcami Three Pines. Trzeci tom trzyma poziom poprzednich, powiedziałabym nawet, że jest nieco bardziej mroczny. Inspektor musi rozwiązać sprawę zabójstwa, w które wplątały się duchy, ale musi też walczyć w obronie dobrego imienia swojego i swoich najbliższych. W towarzystwie mieszkańców niewielkiej, kanadyjskiej miejscowości każde zmaganie zmienia się w maraton kolacji, kaw, poczęstunków i rozmów z pogranicza psychologii i filozofii. Miłośników krwawych, dynamicznych akcji może to zniechęcić. Mnie podobało się, że śledczy nie jest złamanym przez los bankrutem, a mając zaplecze w postaci rodziny i przyjaciół potrafi uczynić ze swoich słabości atuty. Jeżeli można się do czegoś przyczepić, to trochę nierealne przedstawienie stosunków służbowych w policji kanadyjskiej - nie wierzę, że jakakolwiek służba mundurowa byłaby w stanie tak funkcjonować. No i korekta - jeżeli błędy zaczynają przeszkadzać w czytaniu, to naprawdę nie jest dobrze. Mimo wszystko uważam, że jest to bardzo przyjemna seria. Szkoda, że wydano u nas jedynie trzy tomy.

Chyba najlepsza z dotychczasowych książek z serii (a była któraś niedobra??). Historia i talent autorki nie do przecenienia. Było jednak parę momentów, które zdawały się niezbyt prawdopodobne, poza tym książka posiada kilka powtórzeń i literówek, ale to naprawdę drobne mankamenty. Czekam na kolejną część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wątek Arnot i rozgrywki w Surete w tej książce to jakaś niedorzeczność.

Wątek Arnot i rozgrywki w Surete w tej książce to jakaś niedorzeczność.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Solidna historia z ciekawym zakończeniem. Jednak najbardziej lubię samo miasteczko i jej mieszkańców. Mogłabym tam mieszkać:)

36/180/2021
Nie taka przyjemna, jak II część (którą uważam za najlepszą),ale też świetna. Mniejsza przyjemność wynika z tego, że akcja II części rozgrywała się w Boże Narodzenie, więc klimat był wręcz magiczny. Tu mamy z kolei święta wielkanocne. Niestety, trochę przeszkadzała mi ta koncepcja wywoływania duchów i nawiedzonych domów... oczywiście, jak można się było spodziewać, morderca i jego pobudki były jak najbardziej z tego świata (a nie z zaświatów). Poza tym - książka świetna. Znowu opychają się takimi przysmakami, że aż ślinka cieknie. Znowu prawią sobie takie złośliwości, że aż miło czytać. A do tego wygląda na to, że wątek Arnota został definitywnie zakończony.
Mam nadzieję, że IV część wyjdzie w miarę szybko. Póki co, nabyłam dwa komplety pierwszych trzech w celach rozdania w prezencie.
PS. Niestety, korektor (jest jeszcze taki ktoś?) się nie popisał. Literówki i brak spacji. Na szczęście w ilości do przyjęcia.

36/180/2021

Idealna lektura na leniwe popołudnie. Przeczytałam dostępne trzy części (polecam czytać po kolei) i bardzo polubiłam Inspektora oraz mieszkańców miasteczka.
Szkoda, że do tej pory przetłumaczono tylko trzy części, bo chętnie przeczytałabym dalsze losy bohaterów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kryminał co najwyżej na trójkę, ale jakże przyjemnie się czyta. Świetnie opisane prowincjonalne życie codzienne w stylu francuskiej radości życia, a nie anglosaskiej pogoni za mamoną. Do tego sporo ciekawych tematów z pogranicza kultury i sztuki. Podobało mi się.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słaba, nudna, nużąca, rozwiązanie zagadki mało odkrywcze, nie zaskoczyło mnie, szkoda, bo miałam nadzieję, że książka trafi w mój gust, ale niestety, im dalej czytałam, tym większe zniechęcenie czułam. Mimo szczerych chęci książki nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Morderstwo to tajemnica rozłożona w czasie."

Chętnie wchodzę kolejny raz w świat ulubionych bohaterów, tam gdzie wiele się dzieje w sferze kryminalnej intrygi, ale również przyciąga obyczajowa otoczka powieści, a może to właśnie ona sprawia, że wyczekuję kolejnego spotkania. Autorka fantastycznie wykreowała pierwszo i drugoplanowe postaci, stawiając na różnorodność wieku, osobowości, wykształcenia, zainteresowań i motywów działania. Wkraczając do pozornie cichego kanadyjskiego miasteczka Three Pines natychmiast wrzuceni jesteśmy w wir zwykłej codzienności. Jednak drzemią w niej głęboko ukryte sekrety, z tajemnic sprzątany jest kurz czasu, zaś mniejsze i większe kłamstwa starają się wieść prym. Prozaiczność życia zaburzona zostaje zagadkowym morderstwem jednej z mieszkanek. Wszystko wskazywało na to, że ze względu na ograniczoną liczbę uczestników zdarzenia i zamkniętą przestrzeń miejsca zbrodni, łatwo będzie wytypować właściwego zabójcę, ale nic z tego. Inspektor Armand Gamache ma trudny orzech do zgryzienia, tym bardziej, że włączają się w to niejasne metafizyczne siły.

Książka prowadzi równolegle po kilku wątkach, każdy z nich nie jest specjalnie skomplikowany, ale z pewnością cechuje się oryginalnością, a przy tym wszystkie zgrabnie zazębiają się. Louise Penny stopniuje napięcie, nie stawia na dynamiczne rytmy, moc zaskakujących zwrotów akcji, lecz pozwala historii opowiedzieć się we własnym tempie. Sporo humorystycznych scenek, zabawnych sytuacji, pociesznych zachowań bohaterów, niewątpliwie ma to urok i odciąża fabułę z ciężkości zbrodni. Wiele dzieje się wokół pięćdziesięcioletniego szefa wydziału zabójstw, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Przyznam, że jeden z elementów zakończenia był dla mnie mocno zaskakujący, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, co przyczyniło się do większej satysfakcji czytelniczej. Dla Louise Penny w centrum scenariusza stoi człowiek i jego pełna sprzeczności natura, zaś łamigłówka kryminalna kształtnie i harmonijnie zespala wszystkie elementy. Przyjemna przygoda czytelnicza, od strony klimatu i emocji, szarady i refleksji. Mam wrażenie, że z tomu na tom coraz lepiej się do niej dostrajam, bo i przekaz staje się bardziej wyrazisty i przekonujący.

bookendorfina.pl

"Morderstwo to tajemnica rozłożona w czasie."

Seria o inspektorze Armandzie Gamache na stałe zagościła w mojej biblioteczce, nie ukrywam, że czekałam na trzecią część i cieszę się, że miałam możliwość ją przeczytać. TO BYŁA NAJLEPSZA Z TYCH CZĘŚCI! Znowu spotykamy się z mieszkańcami Three Pines i bierzemy udział w niecodziennych wydarzeniach. Zbliża się wielkim krokami Wielkanoc, a mieszkańcy właśnie zamierzają wziąć udział w seansie spirytystycznym ze sławnym medium. Seans ma pomóc odgonić złe duchy z miasteczka i dać mieszkańcom żyć w spokoju na resztę lat, jednak coś idzie nie tak i jedna osoba podczas seansu umiera. W Three Pines to już norma. Umiera kobieta, która była lubiana przez mieszkańców więc komu miało zależeć na jej śmierci?

MOIM ZDANIEM:

Inspektora Armanda znam już od dawna i szczerze go polubiłam, ale w tym tomie dzieje się coś niezwykłego. Niby nadal ten sam inspektor, to samo miasteczko, ale atmosfera jest zupełnie inna niż wcześniej. Akcja toczy się mam wrażenie zdecydowanie bardziej dynamiczniej i jeszcze ciekawiej niż za pierwszym i drugim razem. Pomieszanie prywatnych problemów Armanda z zabójstwem tworzy ciekawą mieszankę. Od pierwszej części pokochałam atmosferę miasteczka i jego mieszkańców. Atmosferę można ciąć siekierą. Jest gęsto, ciemno i ponuro. Kocham takie klimaty!

Nie ukrywam, że zakończenie nie było dla mnie wielkim WOW, ponieważ mniej więcej domyślałam się jak autorka poprowadzi rozwój tych wydarzeń, jednak w tej części było to "coś". Jak wiecie kocham kryminały, a Louise Penny trafia za każdym razem w mój gust.

Nie oszukujmy się Agata Christie to to nie jest, ale czyta się ją naprawdę dobrze. Uwielbiam czytać takie książki w pochmurny dzień. Nie ma tutaj mordobicia czy brutalnych opisów, ale za to otrzymujemy całkiem ciekawy kryminał. Po przeczytaniu tej książki zaczęłam zastanawiać się czy autorka zdecyduje się na kontynuację, według mnie jeszcze z jeden tom mógłby się pojawić - zżyłam się z Three Pines i mieszkańcami.

DLA KOGO:

Fani kryminałów - przybywajcie! Nie musicie czytać poprzednich części, żeby przeczytać "Najokrutniejszy miesiąc" ze spokojem zanurzycie się w atmosferze mrocznego miasteczka...

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Kryminał