Misery

Okładka książki Misery Stephen King
Okładka książki Misery
Stephen King Wydawnictwo: Longman Ekranizacje: Misery (1990) kryminał, sensacja, thriller
Misery - Penguin Readers Level 6
Longman
1999-12-20
1999-12-20
Ekranizacje:
Misery (1990)

Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...

Wow! Trzyma niesamowicie w napięciu i wzbudza całą masę emocji. Lektura od której trudno się oderwać i nad którą ciężko przejść obojętnie. Bardzo polecam.

Genialna powieść. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Genialna powieść. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

"Czołgał się szybciej, wyjrzał przez okno i zobaczył postać zbliżającą się do domu. Kształt kapelusza nie pozostawiał żadnych wątpliwości – to był gliniarz. Paul uchwycił się stolika, strącając stojące na nim figurki. Kilka spadło na podłogę i roztrzaskało się. Jego dłoń zacisnęła się wokół jednej z figurek. (...) To był pingwin na górze lodowej. „To już koniec mojej opowieści” – brzmiał podpis na lodowej płycie, a Paul pomyślał: Tak! Bogu dzięki "

Paul Sheldon, autor romansów, które umilają wieczory wszystkim kobietą i opowiadają o tytułowej Misery. Ale autor chciał iść dalej, skończyć rozdział jakim były książki o Misery, więc w ostatnim tomie po prostu ją uśmiercił i poczuł w jakiś sposób wolność. Jednak pewnego dnia, gdy pod wpływem alkoholu, podczas zamieci śnieżnej ulega wypadkowi samochodowemu dociera do niego, że może być coś gorszego niż cykl książek od których w końcu się uwolnił. A tym czymś, a bardziej kimś jest Annie Wilkes, jego największa fanka, która go ratuje z rozbitego auta i zabiera do swojego domu na odludziu, aby go wyleczyć, ponieważ kobieta jest też byłą pielęgniarką. I Paul bardzo szybko odkrywa, że nieszczęśliwy wypadek to był dopiero początek prawdziwego koszmaru. Historia Paula i Annie to bardzo dobry thriller z motywami horroru. Całą książkę czujemy przerażenie mężczyzny, który nie wie jeszcze do czego jest zdolna tak naprawdę kobieta, która w jakiś sposób uratowała mu życie. A na pewno nie spodziewa się co się wydarzy, gdy Annie przeczyta jego ostatnią książkę i dowie się, że ten uśmiercił jej ukochaną bohaterkę. Dopiero wtedy Paul zrozumie jak w patowej sytuacji się znalazł.
Książka jest bardzo dobra, ale nie spodziewałam się niczego innego od Stephena Kinga. Serdecznie polecam.
PS. Film już też obejrzałam i książka zdecydowanie lepsza. ;)

Nie tak dawno pisałam o filmie, a po jego obejrzeniu po raz kolejny sięgnęłam po książkę… „Misery” autorstwa Stephena Kinga pierwszy raz była czytana przeze mnie ponad sześć lat temu. Choć minęło tyle czasu, a ja znajduję się już w zupełnie innym punkcie mojego życia – to wciąż naprawdę porywająca lektura.

Mgła… Słychać w niej wszystko, nawet mimo nagich pali bólu, których nie zdołał przykryć przypływ… Paul Sheldon budzi się w niezwykle niepokojących okolicznościach – całe nogi go bolą, a do ust wdziera się nieświeży oddech wybawicielki, która usiłuje go resuscytować. Świadomość przypływa i odpływa po tym, jak w wypadku samochodowym uległ poważnym obrażeniom. To jednak dopiero początek przeprawy przez otaczający terror: znalazł się w domu swej najzagorzalszej wielbicielki, której bardzo nie podoba się zakończenie najnowszej powieści o przygodach Misery Chastain. Szaleństwo kobiety zgotuje mu prawdziwe piekło, w którym lepszym losem wydaje się być śmierć…

Ta powieść ma wszystko, co dobre, gdy mowa o psychopatach. Annie Wilkes swymi brutalnymi pomysłami plasuje się bardzo wysoko w rankingu kobiet, na które nikt nie chciałby trafić na swej drodze. Osaczenie towarzyszące głównemu bohaterowi potrafi wywołać niepokój, a każda kolejna kara, którą diabelska pielęgniarka wciela w życie po prostu przeraża – im dalej, tym bardziej nieprzewidywalna się staje. Pozycja ta jest przy tym dużo mocniejsza niż swa ekranizacja, która zrezygnowała z co bardziej krwawych koncepcji… a niektóre potrafią być tu naprawdę obrzydliwe. Strach Paula zdecydowanie może udzielić się czytelnikowi. Nikt nie jest bezpieczny, gdy Annie czai się w pobliżu!

Aż dziw to przyznać, jednak tę książkę czyta się po prostu dobrze. Nie jest toporna, napisano ją zgrabnie, nieustannie powtarzające się frazy nie są w żadnym stopniu wulgarne czy odrzucające, co czasem potrafi się zdarzyć temu autorowi. Od strony stylistycznej wypada to wszystko naprawdę udanie – dialogi odpowiednio trzymają w napięciu, z kolei Paul i Annie wydają się być z krwi i kości, a nie wyłącznie tłem wyciętym z kartonu. Opisy się aż tak nie dłużą, choć nie każdy był dobry. Ciekawym konceptem okazało się przeplatanie wydarzeń z fragmentami pisanej powieści. Bardziej fascynująca jest jednak sama idea niż rzeczywista treść tej „powieści w powieści”. Z pewnością nie byłabym największą wielbicielką cyklu o Misery Chastain…

Mogę polecić z czystym sumieniem tę pozycję. Nawet tym, którym styl autora niekoniecznie leży – tu wypada on nadzwyczaj przyzwoicie. Warto zapoznać się z tym thrillerem, to niezły straszak, o którym długo będzie się pamiętało. Z mojej strony zyskuje on 8/10, jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać – naprawdę sprawdźcie, może was również zachwyci.

Mgła… Słychać w niej wszystko, nawet mimo nagich pali bólu, których...

Przestroga dla piszących: twórz tak, żeby nie tylko nie zdenerwować czytelników. Prowadź bohatera tak, żeby ich nie doprowadzić do białej gorączki. I tak, żeby nie paść ofiarą zdegustowanej fanki.

Paul pada ofiarą swojej fanki. Raczej fanki głównej bohaterki powieści.
Choć powieść tą przeczytałem z dwa lata temu, do dziś mam w pamięci wydobywające się z tej powieści dźwięki. Z klikaniem maszyny do pisania włącznie.
Świetna pozycja!

Paul pada ofiarą swojej fanki. Raczej fanki głównej bohaterki powieści.

Nie spodziewałam się, że tak spodoba mi się ta powieść. I choć niemal cała akcja dzieje się praktycznie w jednym miejscu, to jednak trudno oderwać się od lektury.

Jesteście fanami? Macie swoich ulubionych autorów, piosenkarzy ogólnie twórców? Słyszeliście o psychofanach?
W tej powieści psychofan nabiera nowego znaczenia…… Zrozumiecie jak przeczytacie :D

Głównym bohaterem jest Paul Sheldon, który jest znanym pisarzem romansów. Stworzył cykl książek o Misery Chastain, jednak w ostatniej części postanowił ją uśmiercić, tym samym uwolnić się od pisania tego typu powieści. Postanowił mierzyć wyżej i zając się pisaniem bardziej ambitnych książek. Jednak nie wszystko poszło tak jak to sobie zaplanował. Życie postanowiło sobie z niego zadrwić. I tak oto podczas jazdy po pijanemu , w śnieżnej zamieci, ulega wypadkowi. I oczywiście jakimś cudem udaje mu się przeżyć, odzyskuje przytomność, ale o zgrozo nie w łóżku szpitalnym, tak jak to powinno wyglądać, lecz w normalnym i to nie w szpitalu. Okazuje się bowiem, że znajduje się w domu byłej pielęgniarki Annie Wilkes oraz (co ważniejsze) jego najzagorzalszej wielbicielki, która postanawia się nim zająć osobiście. I wszystko może skończyłoby się dobrze, gdyby nie to, że pewnego dnia Annie powraca z miasta z ostatnią powieścią o Misery w dłoniach. Wtedy pobyt Paula w jej domu przeradza się w koszmar.

Historia bardzo ciekawa, choć mało w niej było czystej akcji, ale z drugiej strony patrząc to jest to zrozumiale. Jednak napięcie było wręcz namacalne. W pewnym momencie zaczęłam współczuć głównemu bohaterowi jego skomplikowanej sytuacji, ponieważ naprawdę miał pecha (delikatnie rzecz ujmując). Podobało mi się to, że autor nie pominął historii Annie i została ona przedstawiona. Dzięki temu lektura była jeszcze bardziej interesująca. Przerażający jest fakt do czego była zdolna bohaterka.

Genialna powieść, najlepsza w jego wykonaniu. Ekranizacja też super.

Genialna powieść, najlepsza w jego wykonaniu. Ekranizacja też super.

Za każdym razem, gdy sięgam po Kinga myślę, że wracam do starego, dobrego domu, że wiem, czego mam się spodziewać... i za każdym razem się mylę. Niebywałe, jak można być jednocześnie tak spójnym i tak elastycznym w swojej twórczości.

Co do samej "Misery" - uważam, że to jedna z lepszych pozycji tego autora, które miałam dotychczas przyjemność przeczytać. Ogromny plus za brak elementów fantastycznych - nasza ludzka przyziemność w zupełności wystarczyła, by stworzyć historię z dreszczykiem.

• Stephen King
  • King