Stephen King. Sprzedawca strachu

Replika
2014-04-16
2014-04-16
kino groza filmy King

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,1
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,3
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Ocena 7,0
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Ocena 6,4
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
Ocena 6,0
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...

Oficjalne recenzje i

Wszystko jest względne

932 55 94

Przeciętna biografia Kinga.

Przeciętna biografia Kinga.

Świetna książka, autor nie przynudza. Czekam na kolejną, bo trochę w filmach na podstawie Stephena Kinga się zmieniło.

Dobra, klimatyczna pozycja mistrza grozy. Polecam

Dobra, klimatyczna pozycja mistrza grozy. Polecam

Bardzo trudno ocenić mi tę książkę. Autor jest pasjonatem, to pewne. Otrzymujemy to obszerny zbiór i kompendium wiedzy na temat niemal wszystkich filmów opartych na prozie Stephena Kinga. Do tego garść ciekawostek i anegdot z życia samego pisarza. Myślę, że całość najlepiej sprawdziła by się w formie albumu z fotosami, gdyż w formie, w jakiej ją otrzymujemy, nie osiąga całego swojego potencjału. Każdy opis zawiera krótką recenzję Roberta Ziębińskiego. Mam jednak wrażenie, że właściwie każda z nich jest mocno negatywna. Mam dość mieszane uczucia wobec tej pozycji, jednak na pewno spodoba się osobom, które fascynuje kultura popularna i jej ikony, takie jak Stephen King.

Drugiej takiej pierdoły jak ja, to chyba i nie ma😂
Zamawiałam książki przez Internet i patrzę, że jest jakaś nowa powieść Stephana Kinga, której nie czytałam, ani wcześniej jej nigdzie nie widziałam, więc od razu ją zamówiłam👍
Przychodzi paczka z książką i faktycznie na okładce dużymi literami widnieje nazwisko King, ale na dole jest podany też inny autor😱 I o co tu chodzi?😕
Co do czego wyszło, że zamówiłam nie powieść Kinga, a książkę o nim samym i jego twórczości🙈 No ale książka się nie zmarnowała, bo ją przeczytałam😊

A Wam zdarzały się takie wpadki?😉
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
✏✏✏✏✏✏✏✏✏✏
Jest to pozycja na pewno dla zapalonych fanów twórczości Stephana Kinga. Takie kompendium wiedzy o filmach powstałych z prozy mistrza grozy (jak się zrymowało)😁, uzupełnienie wiedzy na temat pisarza.

Autor odnosi się do filmów i chce pokazać jak zmieniały się one z upływem lat i jak się one miały do samych książek Kinga. Jaki wpływ na autora miała sprzedaż jego powieści w celu ich ekranizacji.

Oprócz kilku innych ciekawostek, autor zdradza jakiego filmu King nie lubi, co to są "dolars babies" oraz jego przygodzie reżyserskiej.

Drugiej takiej pierdoły jak ja, to chyba i nie ma😂

Kocham autora, ale ta pozyca to już najwyższe cudo!

Kocham autora, ale ta pozyca to już najwyższe cudo!

Kompendium ekranizacji prozy Kinga. Warto przeczytać. Mój egzemplarz był recenzencki przed korektą, co widać przy kilku literówkach i dość niechlujnym języku zapewne wygładzonym później. Merytorycznie – sporo ciekawostek, anegdot, co więcej można też przeczytać o filmach, o których się nie słyszało. Książka jest z 2014 – przydałaby się aktualizacja tak filmów i seriali, jak i niektórych opinii autora (np. o tym, że zombiaki nigdy nie przedostaną się mainstreamowych produkcji). Często się z autorem nie zgadzałem (niżej cenię sobie Carrie de Palmy, a z kolei wyżej Skazanego na Shawshank, Czerwoną Różę i Mgłę).

Na półkach: , , , ,

Robert Ziębiński postanowił napisać pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu. Jednak zamiast stworzyć zwyczajną biografię, chciał odnieść się do filmów i pokazać jak zmieniały się one z upływem lat, zarówno przez zmiany społeczne jak i postęp technologiczny. I ile było w nich Kinga i jego książek.
Autor zastanawia się co tak naprawdę stoi za sukcesem Króla Horroru, pokazuje zmiany na rynku wydawniczym i to jaki wpływ na sprzedaż i samego autora miały ekranizacje.
Książka jest podzielona na kilka części, w których znajdują się krótkie opisy filmów i seriali (góra trzy strony) wraz z anegdotkami, oraz zdaniem autora na temat danej produkcji.
Możemy dowiedzieć się między innymi, którego filmu King nie lubi bardziej niż „Lśnienia”, a która adaptacja najbardziej przypadła mu do gustu, czym są dolars babies, czy też o jego przygodzie z byciem reżyserem i jak się ona skończyła. Niektórych może zaskoczyć informacja o istnieniu Castle Rock Entertainment. Będzie też oczywiście kilka ciekawostek dotyczących książek.
Autor nie ogranicza się jednak tylko do filmów, wspomina o współpracy Kinga z Michaelem Jacksonem, oraz o zespole w którym grał wraz z innymi pisarzami.
Książkę kończy Suplement, w którym wymienione są inspiracje Kinga, u nas często nieznane lub mało popularne. Co ciekawe, tam również znajdziemy anegdotki, dotyczące wymienionych twórców.

Dzięki krótkim „rozdziałom” książkę czyta się bardzo szybko. I niestety w większości równie szybko zapomina. Jest to niewątpliwie pozycja dla fanów Stephena Kinga, i mam wrażenie, że dla nikogo więcej. Ewentualnie miłośnicy kina grozy mogą znaleźć tam zbiór mini opinii i dzięki nim wybrać co chcą oglądać. Nie jest to jednak książka zła. Widać, że autor pisał o tym co lubi, i potrafi zainteresować tym innych. Jeśli więc, tak jak ja, kochacie horrory, zarówno te książkowe, jak i filmowe to może się ona wam spodobać, lub po prostu pomóc zabić czas w długi jesienny wieczór.

Więcej recenzji na: https://kacikksiazkowyirene.blogspot.com/

Autor zastanawia się co tak naprawdę stoi za sukcesem Króla Horroru,...

Bardzo przyjemna lektura na jedno nudne popołudnie, ale lojalnie ostrzegam, że nie-fani Kinga nawet nie mają się po co za nią brać.

Z bólem serca muszę przyznać, że książka nie powala. Można pokusić się o stwierdzenie, że Ziębiński ma wiele do zaproponowania i opowiedzenia... Wybrana przez niego forma przekazu jednak spłyca przekaz.

Omówienia filmowych i serialowych adaptacji prozy Kinga od początków. Każdemu zagadnieniu jednak nie poświęcono więcej niż kilka zdań. Strona, maksymalnie dwie, nie jest to objętość przeciętnej nawet recenzji.

Raczej jako ciekawostka niż właściwy komentarz. Wstęp do przewodnika, może wskazówki gdzie i czego szukać. Nic specjalnego.

Dodaj cytat z książki Stephen King. Sprzedawca strachu