rozwińzwiń

Misery

Okładka książki Misery Stephen King
Okładka książki Misery
Stephen King Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Ekranizacje: Misery (1990) Seria: Kolekcja Mistrza Grozy kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Ocena 6,4
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...

Kolejna książka, co do której mam mieszane uczucia. Chciałam ją przeczytać już od dawna, ponieważ niezwykle interesuje mnie film stworzony na jej podstawie, jak również lubię twórczość Kinga. Autor niejednokrotnie zaskakuje mnie swoją wybujałą (i czasem wręcz absurdalną) wyobraźnią. Niestety, muszę szczerze przyznać, że „Misery” jest dla mnie rozczarowaniem. Niektórych akcji, jakie się wydarzyły w książce, nie sposób zapomnieć, zważywszy na to jakie wrażenie na mnie wywarły.

A więc po kolei. Przede wszystkim, King zawsze podnosi wysoko poprzeczkę, niemalże do granic przyzwoitości. Tym razem jednak niektóre pomysły pisarza były niebywale obrzydliwe. Sama koncepcja na fabułę książki zdawała się bardzo prosta, ot nic odkrywczego, zwłaszcza, że poniekąd w początek opowieści bardzo prosto jest uwierzyć. Powieść zaczyna się realistycznie, jednak dalsza jej część, praktycznie całość książki, jest zwyczajnie absurdalna i obrzydliwa. King bardzo mocno przeciągnął fabułę na nic nieznaczące fragmenty, które tylko nużyły i przedłużały całość – niektóre momenty ciągną się jak flaki z olejem, nie zmierzając praktycznie donikąd. Autor wyszedł ze świetnego założenia, bo postać Annie Wilkes, zagorzałej fanki powieści obyczajowych o Misery, zdobyła już status kultowej bohaterki. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobrze zbudowana postać, ponieważ poznając ją czytelnik wyczuwa od samego początku, że coś w niej jest niepokojącego, a dalsze akcje i jej odchyły bardzo do niej pasują tworząc krwistą bohaterkę, psychopatkę, której czytelnik faktycznie się boi. Jej przemyślenia niejednokrotnie powodowały u mnie gęsią skórkę i wewnętrzny niepokój. Autor stworzył naprawdę świetny portret psychologiczny tej postaci.

Moim największym zarzutem do tej powieści jest kreacja głównego bohatera. Paul Sheldon to postać miałka, bardzo nudna, która nie ma praktycznie żadnej pozytywnej cechy w sobie. Jego przemyślenia są obrzydliwe, do tego stopnia, że czasem musiałam przerywać lekturę. Ciekawiła mnie dalsza część, ale nie mogłam przedłużać lektury, bo nie udawało mi się znieść wynurzeń Paula, które często nie miały żadnego sensu, były po prostu o niczym. Ciężko mi było mu kibicować, choć nie zasłużył na los, jaki King mu sprawił w tej książce. Nie podobał mi się jego stosunek do kobiet, jego roszczeniowa postawa i ogólnie sposób myślenia.

Przechodząc do akcji, to ponownie muszę powiedzieć, że była w pewien sposób fascynująca, wciągająca, choć niektóre rozwiązania fabularne niebywale absurdalne. Logika dawno opuściła tę książkę i do tej pory nie wiem o co chodziło w niektórych scenach tej powieści. Niemniej, podziwiam Kinga za pewne momenty z tej książki, które spowodowały u mnie szybsze bicie serca, zaskoczyły mnie i sparaliżowały. Jest to jedna z niewielu powieści króla grozy, która naprawdę mnie przestraszyła. Klimacik był naprawdę świetny, napięta atmosfera nie raz i nie dwa zatrzymywała mnie w akcji powieści i sprawiała, że słuchałam dalej próbując przekonać się do całości.

Pomijając strach, główną emocją, która towarzyszyła mi podczas lektury (a właściwie słuchania tej książki, w papierze możliwe, że bym się poddała) było obrzydzenie. Wiele akcji, tematów, wątków podjęte w tej powieści było zwyczajnie odstraszających i obrzydliwych. Ponadto King opisywał to zbyt dokładnie, co tylko podwajało ohydność przedstawianych wydarzeń.

Na pewno obejrzę film z Kathy Bates, zwłaszcza, że uwielbiam tę aktorkę, a produkcja zdobyła status kultowej, jednak do książki nigdy nie powrócę. King jest autorem specyficznym, ale niedługo będę musiała zabrać się za nadrabianie niektórych pozycji z jego twórczości, niestety „Misery” nie mogę polecić nikomu, no chyba, że nie obrzydzają was tak prosto i szczegółowo opisywane dziwne koncepcje.

Pana Kinga nie muszę nikomu przedstawiać – absolutny mistrz pióra, twórca literatury grozy i faworyt wśród milionów czytelników. „Misery” to historia pisarza Paula Sheldona, który wskutek wypadku zostaje unieruchomiony i porwany przez „największą fankę”, która utrzymuje go przy życiu dzięki podawaniu absurdalnej ilości środków odurzających. Kiedy dowiaduje się, że autor uśmiercił główną bohaterkę w finałowej części jej ulubionej serii książek, zmusza go do napisania alternatywnej wersji powieści, w której Misery Chastain udaje się przeżyć. Nie zdaje sobie jednak sprawy, ile wysiłku kosztowałoby to Paula, który z całego serca nienawidzi całej serii, ani też jak ciężko pisze się bez kompletu dziesięciu palców z niesprawną maszyną do pisania.

„Misery” to lektura, którą czyta się jednym tchem dzięki niezwykle szybkiemu tempu wydarzeń. Mimo że cała akcja powieści jest ograniczona do jednego miejsca (przez większość czasu jest to pomieszczenie, w którym był przetrzymywany główny bohater),to ciężko było mi się od niej oderwać, dlatego idealnie nadaje się na zastój czytelniczy. Nagromadzenie drastycznych scen i naturalistycznych opisów pozytywnie wpływa na ogólny odbiór książki, przez co z jeszcze większym podziwem patrzę na pióro Kinga. Nic tylko czytać!

ig @ bavureads

Bardzo dobra książka. Długo się do niej zabierałem, ale się nie zawiodłem. Film również daje radę.

Film nawet mi się podobał. Książka... nie. I nie wiem, co było w niej nie tak. Może forma? Może wstawki powieści pisanej przez protagonistę? Może całość? Chyba nie jestem fanem Kinga. Albo osoby, która tę książkę pisała za niego. Bo tutaj ciężko powiedzieć, gdzie się zaczyna autor, a gdzie jego ghostwriterzy.

Czytałam wiele książek Kinga, były różne, ta jest z tych lepszych, zdecydowanie lepszych 👍 super napięcie, wciąga!

To moja pierwsza przeczytana ksiazka tego autora, nie mam zatem jakiegos wyraźnego odniesienia. Sięgnałem po nia z polecenia i nie żałuje- fabuła ma swoje przestoje i dłużyzny, ale mimo wszystko trzyma w napieciu, pare razy zaskakuje- nie żałuje

Jedna z najlepszych powieści Kinga. Co ciekawe u Kinga, nie zawsze największej grozy trzeba doszukiwać się w zjawiskach nadprzyrodzonych. Bohater opowieści z pewnością nie spodziewał się, jak dużą cenę przyjdzie mu zapłacić za ratunek z wypadku samochodowego.

Pierwsze spotkanie z Kingiem, przyjemna do czytania ale nie jakaś wybitna. Dobra na czytanie w drodze lub zastój czytelniczy (choć widzę, że niektórych w taki zastój może śmiało wprowadzić).
Na pewno sprawdzę inne pozycje autora.

Na pewno sprawdzę inne pozycje autora.

Stephen King nigdy mnie nie zawiedzie, a ta pozycja jest jedną z lepszych

Stephen King nigdy mnie nie zawiedzie, a ta pozycja jest jedną z lepszych

Ciekawa i wciągająca, to chyba jedna z lepszych książek Kinga.

Ciekawa i wciągająca, to chyba jedna z lepszych książek Kinga.

21 975
    7 316