Człowiek, który pamiętał przyszłość. Życie Philipa K. Dicka

Okładka książki Człowiek, który pamiętał przyszłość. Życie Philipa K. Dicka Anthony Peake
Okładka książki Człowiek, który pamiętał przyszłość. Życie Philipa K. Dicka
Anthony Peake Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
A life of Philip K. Dick. The Man Who Remembered the Future
Rebis
2015-04-21
2015-04-21
Philip K. Dick

autobiografię nie powinno się oceniać tak jak powieść , ale warto nadmienić, że książki nie jest zbyt sprawnie napisana i nie czytałam jej z zaciekawieniem. Jest trochę chaotyczna i nie rozjaśnia spraw dyskusyjnych. Autor twierdzi, że wiele dokumentów przeczytał, ale w konkretnych sprawach wypowiada się powierzchownie. Zupełnie nie rozumiem tez tej części książki, która ma spojrzeć z dystansu na umiejętności i wglądy P.K. Dicka. Niestety odniosłam wrażenie, że większość z nich wynikała z zaburzeń umysłowych a jeszcze więcej ze środków zmieniających percepcję a nie to było chyba zamierzeniem autora. Ta biografia zostawia mnie z poczuciem niedosytu i chętnie przeczytam innego autora

A więc trafił go różowy promień wyemitowany lub odbity od srebrnej ryby, czyli wisiorka, ale także chyba na pewno prawdopodobnie nalepki w kolorze czarnym i srebrnym, która zakupiona została krótko przedtem albo trochę potem, i na skutek tego nawiązał kontakt z wyższymi formami świadomości ale zarazem miał schizofrenię, lekki autyzm, chorobę dwubiegunową lub też był to ciąg narkotykowy, choć całkiem możliwe, że chodziło o porwanie przez kosmitów, FBI, CIA lub wpływ tachionów, lub po prostu świr, i nie do końca jest jasne, czy niekoniecznie napisane listy do służb specjalnych wyrzucane do śmieci zamiast skrzynki pocztowej dotarły do adresatów, którzy być może byli ruską lub meksykańską mafią lub KGB.

Powyższe zdanie w doskonały sposób odzwierciedla logiczność i spójność tej biografii Dicka.

Lubię czytać biografię, autobiografię i wspomnienia ludzi inspirujących, których często zawiła życiowa droga pozwala czytelnikowi spojrzeć z innej perspektywy na własne dokonania. Lubię poznawać życiorysy ulubionych twórców, wgryzać się w ich sposób myślenia, aby lepiej zrozumieć co chcieli przekazać odbiorcom w swoich dziełach. Anthony Peake popełnił biografię jednego z najciekawszych twórców science-fiction, Philipa K. Dicka, niestety owa książka jest niezwykle rozczarowująca, nie dała mi tego co tak lubię.

Wiele na temat powieści i życia Philipa K. Dicka powstało artykułów i, mniej lub bardziej, naukowych opracowań. Wszyscy autorzy chcą zrozumieć geniusz człowieka, którego sposób myślenia, wizje zawarte w powieściach i opowiadaniach zdawały się być nie wytworem fantazji, ale obrazem zbliżającej się przyszłości. Wizją często niepokojącą, pełną kontroli i zamordyzmu totalitarnych ustrojów. W powieściach Dicka miesza się metafizyka, ezoteryka z futurystycznym przedstawieniem losów gatunku ludzkiego na Ziemi oraz na innych planetach. I można by pomyśleć, że nie da się w sposób nudny i odtwórczy streścić, na trochę ponad 300 stronach, życia tak niesamowitego pisarza, analizy jego twórczości i możliwych czynników wpływających na Dicka postrzeganie świata. A jednak, dało się. Anthony Peake w "Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość" w zupełnie suchy i pozbawiony polotu sposób streścił i spłycił życiorys autora takich bestsellerów jak "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Ubik" czy "Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?".

Opierając się na innych biografiach, wspomnieniach żon, wywiadach z Dickiem i jego książkach Anthony w zasadzie streścił to co napisali już inni, nie wnosząc do tematu zupełnie nic nowego. "Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość" zawiera także próbę wyjaśnienia w sposób naukowy i paranaukowy (ezoteryczny) co mogło Dickiem kierować, co ukształtowało jego twórczość i miało na nią bezpośredni wpływ. Anthony analizuje wspomnienia, szczególnie to z promieniem różowego światła, starając się zrozumieć ich znaczenie, ale również i wpływ na ostateczny kształt fantastycznych obrazów przyszłości. Jest to szczątkowa, mało ciekawa próba rozwikłania zagadki czy Philip K. Dick rzeczywiste widział przyszłość, czy miał jakieś z nią bezpośrednie połączenie, czy tylko był sprawnym pisarzem, który dzięki swojemu talentowi, wyobraźni i środkom psychoaktywnym potrafił kreować przekonujące obrazy świata przyszłości. Jakkolwiek by nie było, książkę męczyłem jakby stron miała nie 344 a 3000...

Pierwszy raz sięgnęłam po bibliografię, za namową znajomego i jestem pozytywnie zaskoczona. Bardzo mnie zaciekawiła, mimo że musiałam na początku przywyknąć do niestandardowego dla mnie sposobu przedstawiania świata (zapis rozmów). Książka bardzo ciekawa z punktu widzenia kogoś, kto interesuje się samym procesem pisania książek i tworzenia postaci. Oprócz tego zagmatwane wątki filozoficzne i możliwość obserwacji sposobu bycia wybitnego pisarza, jakim był Philip K. Dick. Gorąco polecam!

Pierwsza część książki to dość szczegółowa historia życia pisarza. Napisana niestety dość monotonnie i bezbarwnie, ale same wydarzenia są na tyle ciekawe że warto. Pozostałe dwie części, czyli tę ezoteryczno-paranormalną i psychologiczną traktuję jako ciekawostkę, niewiele jednak mówiącą o samym pisarzu, widać tu po prostu co interesuje autora biografii. Moim zdaniem tezy Peake są mocno naciągane, ale na swój dziwaczny sposób pasują do tak oryginalnej postaci jak Dick.

Jest to kolejna przeczytana przeze mnie, po BOŻYCH INWAZJACH Sutina, biografia Dicka. Czy lepsza? Trudno powiedzieć. Na pewno jest inna, inaczej napisana. Na czym innym autor się tutaj skupił.
Poza tym jest pozycja obowiązkowa dla fanów i kolekcjonerów twórczości Dicka. Zaś dla tych co zaczynają przygodę z jego książkami, drobną pomocą, i przewodnikiem.
Dick był osobą szaloną, tajemniczą, wielobarwną a zarazem geniuszem. Jego twórczość jest ponad czasowa.

Dick był osobą...

Pozycja tylko dla wtajemniczonych, wiele uzupełnia, trochę wyjaśnia i nieco zaciemnia w kwestii wyjaśnienia. Ważne, że rozpala na nowo starą miłość do Dick'a. Przypomina, czym jest Jego dorobek i jakie ma znaczenie nie tylko w budowaniu naszej młodzieńczej wyobraźni, ale też tworzeniu praktycznie całej szeroko pojętej pop kultury.

Godne polecenia nie tylko dla tych, co mają swoje Valis. Także dla tych, co kiedyś coś widzieli w kinie i zaintrygowani pozostali "hej, czy Dick nie wymyślił tego wcześniej...?".

Godne polecenia nie tylko dla tych, co...

Dick to moj ulubiony pisarz SF. Czytam jego powiesci od dawna. Wlasnie wpadla mi w rece biografia PKD. Wreszcie moglem "poznac" blizej tego czlowieka. Pozycja rzetelnie pokazuje Dicka, jego liczne zwiazki z kobietami, dziwactwa, fobie. Mnie najbardziej zainteresowaly fragmenty dotyczace powstawania poszczegolnych dziel pisarza.

Takie sobie. Jest trochę faktów, ale jakoś tak namieszane. Pomimo tego że układ jest chronologiczny. Człowiek dosyć ciekawy, ale z biografii wynika jedynie, że narkoman i psychopata.

Idios kosmos

Idios kosmos

• Biografia
  • Philip K. Dick
  • Biografie
  • Philip K. Dick Posiadam
  • Posiadam Nie Czytałem

Anthony Peake Człowiek, który pamiętał przyszłość. Życie Philipa K. Dicka Zobacz więcej