Obywatele w mundurach. 7 czerwca 1944-7 maja 1945. Od plaż Normandii do Berlina

Okładka książki Obywatele w mundurach. 7 czerwca 1944-7 maja 1945. Od plaż Normandii do Berlina Stephen E. Ambrose
Stephen E. Ambrose Wydawnictwo: Magnum reportaż
reportaż
Citizen soldiers The U.S. Army from the Normandy Beaches to the Bulge to the Surrender of Germany June 7, 1944 – May 7, 1945
Magnum
2014-01-28
2014-01-28
Janina Kumaniecka
stephen e ambrose obywatele w mundurach wojna II wojna światowa kompania braci d-day

Autor który pokazał jak pisać o historii II Wojny Światowej w sposób ciekawy, ba fascynujący. Książka opowiada o amerykańskich chłopcach walczących w Europie. Ale w sposób, który w naszej historiografii dopiero się pojawi (może). Drogę do zwycięstwa nad III Rzeszą relacjonują żołnierze, to z ich pozycji (często dosłownie, z okopu) poznajemy jakie emocje im towarzyszyły. Choć wspomnienia po latach czasami są wygładzone to i tak mówią jaką tragedią i cierpieniem jest udział w wojnie. Ale przy całym tym utytłaniu we krwi i błocie, wielu z tych żołnierzy miało szczytny cel. Nieść Europie wolność, demokrację, dobrobyt. Można anglosasom pozazdrościć tego przekonania, tych Obywateli w mundurach a nie żołnierzy. No i takich historyków jak Stephen E. Ambrose. Który może nie jest wzorcem obiektywizmu, ale potrafi opowiadać o historii.

Wspaniała książka dla czytelników ciekawych losów żołnierzy II Wojny Światowej. Jest to kontynuacja "D-Day" równie dobrej pozycji tegoż autora. Jeżeli ktoś myśli, że to zwykły opis zdarzeń wojennych jakich pełno to się po prostu myli. Ukazane są w niej m. in. wspomnienia bohaterów wojny strony alianckiej jaki i tej przegranej niemieckiej.

Pojawiają się też różnego rodzaju ciekawostki typu jak to zrobić by wziąć do niewoli 100 Niemców i nie stracić ani jednego swojego człowieka. Jaką cuchnącą bombę robił jeden z lotników po tym jak wypuścili już te właściwe? Autor wskazał warunki w obozach jenieckich, reakcje żołnierzy na schwytanie przez wroga oraz co zaskakujące dobre relacje między stronami po zakończeniu wojny i wiele lat później oraz wiele innych wątków np. dotyczących lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy.

Wiadomo, że czytając książki z gatunku "historia powszechna" w większości przypadków nie ścigamy się na szybkość czytania, ale próbujemy wyciągnąć coś z danej pozycji dla siebie ciekawego. W tym przypadku każdy znajdzie coś interesującego, sama lektura jest przyjemna, dość lekka i myślę, że przystępna nawet dla zwykłego czytelnika.

Pojawiają się też różnego rodzaju...

Bardzo ciekawa książka popularno-naukowa. Autor często oddaje głos uczestnikom wojny, a przez to czytelnik może lepiej wyobrazić sobie, jak wojna tak właściwie wygląda. Niestety, ale świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą z tego świata, więc książki, które opisują ich doświadczenia są - moim zdaniem - bardzo cenne. Niestety, ale nie jestem znawcą tematu i nie jestem w stanie stwierdzić, czy Ambrose jest stronniczy i czy podkoloryzowuje swoje opowieści.

Jako dzieciak uwielbiałem Stephena Ambrose'a. Zaczytywałem się w "Kompanii Braci"; "D-Day" i "Moście Pegasus", ale w kolekcji brakowało mi "Obywateli w mundurach". W końcu po kilkunastu latach przypomniałem sobie o tej pozycji i kupiłem egzemplarz. No i nie jestem zawiedziony, jak każda książka Ambrose'a jest to kawał dobrej, wojennej literatury. Autor przedstawia jak wyglądało życie amerykańskich żołnierzy od 7 czerwca 1944 roku do 7 maja 1945 roku. Historyk oddaje głos świadkom tamtych wydarzeń, obszernie ich cytując i pozwalając przemawiać tym, którzy brali udział w walkach w Europie. Dzięki temu książka jest niezwykle dynamiczna, pełna anegdot, czasem zabawnych, czasem strasznych, ale w pełni oddaje uczucia walczących ludzi. Ciekawym zabiegiem jest również sięgnięcie do wspomnień niemieckich żołnierzy, dlatego często jakieś wydarzenia na froncie możemy zobaczyć z obu perspektyw. Ambrose w swojej pracy przedstawił jak wyglądały walki w Normandii, Ardenach, lesie Hurtgen, na Linii Zygfryda, Metz czy o przeprawy nad Renem. Poza tym, autor pokazał szereg innych interesujących kwestii; jak wyglądał amerykański system uzupełnień, jaka była sytuacja amerykańskich jeńców wojennych, jak wyglądała służba medyczna, jak działali dekownicy, czy jak wyglądała dla Jankesów służba w lotnictwie. Podkreślić trzeba również bardzo ładne wydanie książki, z kilkudziesięcioma fotografiami pogrupowanymi w blokach tematycznych.

Polecam każdą książkę tego autora. Jest świetnie napisane ze szczegółami. Czyta się ją bardzo ale to bardzo szybko!

Wojna w Europie oczyma amerykańskich żołnierzy.

Wojna w Europie oczyma amerykańskich żołnierzy.

Sprawnie opisana historia amerykańskiej inwazji na Europę. Nie ma tu jednego bohatera, autor opisuje cały szlak bojowy różnych jednostek - piechoty, pancernych, lotnictwa, medycznych. Opowieść skupia się na zwykłych żołnierzach, często oparta jest na ich relacjach, jednak nie brakuje też opisów sytuacji z punktu widzenia dowództwa.
Oczywiście jest tu trochę typowo amerykańskiego patosu, ale w porównaniu z np. kasowym filmem "made in USA" bardzo niewiele.
W ebooku brak zdjęć.

Oczywiście jest tu trochę typowo...

Świetna książka. Realistycznie pokazane oblicze wojny.
Czyta się z wielkim zaciekawieniem.
Gorąco polecam

Świetna książka. Realistycznie pokazane oblicze wojny.
Czyta się z wielkim zaciekawieniem.
Gorąco polecam

Według mnie najlepsza pozycja tego autora.

Według mnie najlepsza pozycja tego autora.

Sięgając kolejny raz po literaturę o europejskim teatrze działań wojennych, na dodatek tego samego autora, spodziewałem się, że będę już trochę uodporniony na straszne obrazy wojny. Myliłem się - w czasie lektury gorycz odczuwałem bardziej niż przy "Kompanii Braci" czy "D-Day", szczególnie, że Ambrose dużo częściej czytelnikowi przypomina kim są tytułowi "Obywatele w mundurach". Tymi obywatelami są zwykli chłopcy, którzy w większości ledwo skończyli maturę, a w przypadku żołnierzy niemieckich byli to nawet piętnastolatkowie. Kiedy zwykły ich rówieśnik musi jedynie podjąć decyzję o własnym życiu w przyszłości, oni musieli decydować o życiu innych ludzi, skupiając się głównie na teraźniejszości, często nawet tracąc nadzieję na jakąkolwiek przyszłość. W odróżnieniu od wielu innych opracowań na temat ETDW - zamiast na wielkich dowódcach, skupia się na jednostkach opisując jak wyglądało życie oraz walka zwykłego szeregowca czy oficera. Poprzednie książki Stephena E. Ambrose'a oczywiście też się tym cechowały, jednak tym co uderzyło mnie najbardziej w "Obywatelach", jest ilość detali. Jako czytelnicy jesteśmy ciągnięci przez cały europejski front śledząc walki wśród normandzkich żywopłotów, starcia w miastach, zdobywanie fortów oraz Linię Zygfryda, przedzieranie się żołnierzy przez błoto, śnieg, gęste lasy i forsowanie rzek. Dostajemy tym samym opis najbardziej zatrważających potyczek z tej wojny, które zostały przypłacone życiem wielu żołnierzy.

O generałach również autor wspomina, lecz robi to z umiarem, chcąc w większym stopniu pokazać jak ich rozkazy (niekiedy oderwane od rzeczywistości) odbijały się później na dziesiątkach i setkach tysięcy ludzi. Czasami to były mądre decyzje, a czasami ciarki mnie przechodziły gdy czytałem z jakim fanatyzmem niektórzy z nich potrafili szastać ludzkim życiem. Skrytykowano tu nie tylko błędy dowódców, ale również cały program uzupełnień, który okazał się wielkim błędem i przyczynił się do ogromnych strat wśród źle wyszkolonych, przedwcześnie wysyłanych na front żołnierzach.

Dużo miejsca zostało poświęcone samemu codziennemu życiu zwykłego piechura na froncie. Jak wyglądało ich życie w okopach, o zawieraniu przyjaźni, w jakich warunkach walczyli o przetrwanie cierpiąc na braki w zaopatrzeniu, a także jak wielką zmorą była choroba zwana "stopą okopową". Miłośnicy "Paragrafu 22" z zainteresowaniem zapewne przeczytają rozdział o życiu lotników, w szczególności pilotów bombowców. Czytelnik dowie się również jak wyglądało życie jeńca, zarówno alianckiego jak i niemieckiego, a wśród nich znajdziemy także relacje Kurta Vonneguta. Znalazło się też miejsce na hołd dla medyków starających się nieść życie, ryzykujących czasami dużo bardziej niż zwykli wojacy.

Dzięki mnogości cytatów możemy też lepiej zrozumieć czym się ci chłopcy kierowali, jakie mieli poglądy na wojnę, jaki mieli stosunek do ludzi przeciwko którym walczyli. Wiele uwagi poświęcono także relacjom żołnierzy niemieckich. Wśród nich można przeczytać o zwykłych ludziach, którzy po prostu wykonywali rozkazy i chcieli żeby ta wojna wreszcie się skończyła. Po obydwu stronach konfliktu autor wskazuje nam przykłady okrucieństwa, ale daje nam też wiele promyków nadziei - opisów sytuacji pełnych wyrozumiałości, dobroci, nici porozumienia pomiędzy ludźmi którzy kiedy tylko mogą starają się unikać zabijania. Pod tym względem książka bywa naprawdę kontrastowa ponieważ w jednej chwili bywałem przygnębiony, gdy stronę dalej jakaś anegdota sprawiała, że się uśmiechałem, a czasami nawet głośno śmiałem.

Nie jest to łatwa lektura. Jest nie tylko ciężka w odbiorze przez ilość nazwisk, dat oraz miejsc, ale również przez trudny temat, a wszędobylska śmierć sprawia, że momentami czułem się po prostu struty. Jest to jednak bardzo ważne opracowanie - daje nam wyraziste spojrzenie na wojnę, którą z podręczników znamy często jedynie w postaci suchych komentarzy o stratach w liczbach i nazwiskach dowódców.
Polecam każdej osobie choć trochę zainteresowanej historią. Dla miłośników II Wojny Światowej lektura obowiązkowa.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa