Dlaczego narody przegrywają

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają
Daron AcemogluJames A. Robinson Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Why nations fail
Zysk i S-ka
2014-04-28
2014-01-01
Data 1. wydania:
2012-03-20
Jerzy Łoziński
polityka gospodarka historia gospodarcza

Okładka książki Wąski korytarz. Państwa, społeczeństwa i losy wolności Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 8,5
Wąski korytarz... Daron Acemoglu, Jam...

Historia rozwoju i zastoju narodow zanalizowana w bardzo ciekawy sposob. Duza dawka historii i wiedzy ogolnej o swiecie przedstawiona w przyczynowo skutkowym ujeciu. Kazdy powinien zapoznac sie z ta lektura.

Fascynująca i jednocześnie dość ciężka książka w odbiorze. To naturalne, gdyż łatwe pytania potęgują złożone odpowiedzi i tak jest tutaj. Co ciekawe, geografia nie ma znaczenia, pomoc, np. humanitarna również nie. Zdrowa społeczność obywatelska, instytucje (jak i władze) przekładające dobro wspólne nad własnym i klika innych, równie ważnych czynników. Brzmi, jak banał, ale jak sam wiem, że niektórym władcą ciężko było/jest i będzie się "odkleić" od tronu. Drugą ciekawostką jest to, że są państwa i to bez jakieś specjalnej historii, które nie tylko przerwały błędne koła i spiżowe prawo oligarchii, dzięki czemu ich PKB rośnie naturalnie. "Jakie to?" Odsyłam do książki, gdyż warto.

Ciężka do przebrnięcia, autorzy sprawiają wrażenie jakoby uznawali swoją tezę za jedyną słuszną i całkowicie odrzucają opinię jakoby kultura czy położenie geograficzne mają wpływ na rozwój gospodarczy, co moim zdaniem jest błędem. W dodatku niektóre fakty są wielokrotnie powielane - zgadzam się z opiniami, że książka mogłaby być nieco krótsza. Niemniej jednak przedstawia naprawdę wiele ciekawych faktów i zmienia perspektywę na kilka spraw. Z pewnością ciekawa pozycja dla ludzi interesujących się ekonomią bądź chcących po prostu poszerzyć swoją wiedzę o świecie, w którym żyjemy.

15 lat badań autorów i oświecające wnioski o mechanizmach KOŁA SUKCESU
(pluralizm – instytucje włączające – wolne media) oraz BŁĘDNEGO KOŁA
(wyzyskujące instytucje polityczne prowadzą do powstania wyzyskujących instytucji gospodarczych, które następnie wspierają te pierwsze).
Wszystko to, przedstawione za pomocą barwnych, fascynujących opisów historycznych zdarzeń i kapitalną metaforą miasta Nogales na dzień dobry.
ALE, w wielu miejscach książki pojawia się kwestia, że „wzrost w Chinach dokonujący się w warunkach wyzyskujących instytucji politycznych nie może być trwały i najprawdopodobniej będzie tracił dynamizm” i dalej porównanie do Związku Radzieckiego.
Nasuwa się pytanie, czy ta teza się sprawdzi? Warto mieć na uwadze, że książka napisana jest dekadę temu, a międzyczasie (jak to zwykle bywa) pojawiły się nowe okoliczności.
Wśród nich kluczowa moim zdaniem kwestia sztucznej inteligencji (przez wielu znawców porównywana z przełomem odkrycia maszyny parowej i elektryczności). Chodzi o to, że dzisiaj CYFROWA INWIGILACJA, która jest paliwem dla rozwoju sztucznej inteligencji, zaczyna budzić sprzeciw w społeczeństwach zachodnich, natomiast w Chinach wszystko idzie – i będzie szło szybko oraz sprawnie…

15 lat badań autorów i oświecające wnioski o mechanizmach KOŁA SUKCESU
(pluralizm – instytucje włączające – wolne media) oraz BŁĘDNEGO KOŁA

Bardzo wartościowa książka co do treści, chociaż trochę rozwlekle pisana z mnóstwem powtórzeń jakby autor chciał wbić wiedzę do głowy swoim studentom.

Przeczytawszy recenzję Ibadury, pod którą podpisuję się obiema rękoma trudno mi ją ująć trafniej i szkoda czasu na wymyślanie czegoś bardziej oryginalnego.

Dodam tylko: oprócz roli instytucji włączających i kreatywnej destrukcji, pisząc dziś Polska A.D.2021 (Ibadura pisał swoją opinię w 2014!) chciałem podkreślić wagę jaką autorzy przypisują niezależności Sądu Najwyższego, Banku Centralnego, mediów. Podano w niej przykłady jak w kilku krajach władza próbowała podporządkować sobie w/w instytucje, w których się to udało, w których nie, jakie to miało skutki i jak świadczą one o prawdziwej kondycji systemu gospodarczo-politycznego. Nie będę spoilerował, ale tylko na zaostrzenie apetytu dwa przykłady: Franklin D.Roosevelt próbował wpływać na Sąd Najwyższy (oczywiście ze szlachetnych pobudek) i został powstrzymany solidarnie przez „swoich” i politycznych przeciwników, natomiast prezes niezależnego(!) Banku Centralnego Sierra Leone „wypadł” z okna najwyższego piętra kiedy przeciwstawił się prezydentowi kraju.

Książkę wydano w 2012, opisano w niej procesy z różnych części świata, nie tylko te które działy się kiedyś, ale i dzieją się obecnie czyli 10 lat po jej napisaniu. Wątpię, żeby autorzy mieli kryształową kulę.

Dodam tylko: oprócz roli instytucji włączających i kreatywnej...

Fascynująca książka, która na licznych przykładach pokazuje jak jakość instytucji, demokracja, wolny rynek i praworządność wpływa na rozwój państw.
Pozwala sobie również uświadomić na jakiej równi pochyłej jest Polska przy obecnych rządach i ze zdemolowanymi instytucjami.

Lektura książki „Dlaczego narody przegrywają” sprawiła mi dużo przyjemności. Przedstawia dzieje wielu krajów i imperiów, obfituje w ciekawostki historyczne a co najważniejsze zaznajamia nas z hipotezą autorów dotyczącą źródeł bogactwa państw. Odwiedzimy zarówno starożytny Rzym, nowożytne kolonie zakładane w Amerykach, Afryce czy Australii, państwa Europejskie (z naciskiem na Wielką Brytanię) jak i kraje azjatyckie.
Sposób dowodzenia tez polegający na podawaniu przykładów zawsze budził moje zastrzeżenia – przeważnie przykłady są tak dobierane, żeby jak najlepiej ilustrowały dowodzoną tezę z częstym pomijaniem niewygodnych przykładów. Nie jestem ekonomistą, więc ciężko ocenić mi czy w tym przypadku również mamy do czynienia z ukrywaniem niewygodnych przykładów, ale ich bogactwo mnie do tego nie przekonuje.
Jak już wspomniałem nie jestem ekspertem z dziedziny ekonomii, ale idea która jest przedstawiana na niniejszych pięciuset stronach wydaje się być generalnie spójna, a na dodatek pozostawia bardzo pozytywny wydźwięk, jakoby każde państwo mogło uzyskać satysfakcjonujący poziom rozwoju gospodarczego. Nie jestem za to przekonany czy pomijanie takich kwestii jak bogactwa naturalne (np. surowce) jest właściwym pomysłem przy rozważaniu bogactwa poszczególnych państw (ten aspekt jest w książce całkowicie pomijamy).
Nie jest to ciężka lektura, do znajomości której potrzeba znajomości makroekonomii, tylko dzieło które w sposób bardziej obrazowy przedstawia pewne koncepcje. Dzięki temu nawet osoby które z jakichś powodów nie zgadzają się z tezami autorów mogą wzbogacić swoją wiedzę i czerpać dużo przyjemności z czytania tej książki.
Reasumując, polecam.

Rewelacyjna książka niosąca ogromną wiedzę. Opisanych jest wiele krajów i rejonów świata z każdego kontynentu. Świetnie ukazany rys historyczny w połączeniu z polityką i relacjami między krajami.

Interesująca, bardzo fajnie przedstawione kwestie różnic w bogactwie. Zastanawiam się nad jedną rzeczą: pojawiające się co najmniej raz na dwie strony stwierdzenie "chwalebna rewolucja" - czy to było intencją autorów, czy może tłumacz tak to przetłumaczył? Po przeczytaniu 300 stron z chwalebną rewolucją na co drugiej można mieć mieszane uczucia... Poza tym szkoda że książka nie jest ułożona chronologicznie

Ciekawie napisana. Dlaczego demokracja polityczna i ekonomiczna i wolność wszystkich obywateli jest wymagana aby naród dobrze prosperował.

Daron Acemoglu Dlaczego narody przegrywają Zobacz więcej
Daron Acemoglu Dlaczego narody przegrywają Zobacz więcej