Jedwabnik

Okładka książki Jedwabnik Robert Galbraith Patronat LC
Okładka książki Jedwabnik
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Cormoran Strike's back

Link do recenzji

932 55 94

Znowu za długa :) napakowane mnóstwo zbędnych informacji, trochę zdań by się wycięło i byłby to bardzo dobry kryminał, ale zajrzę do kolejnej ;)

Prawdę mówiąc po jeździe bez trzymanki, jaką był tom pierwszy ("Wołanie kukułki"), którego akcja działa się w zwariowanym świecie celebrytów, modelek i projektantów mody, ten wydał mi się dużo słabszy. Podczas słuchania (Maciej Stuhr - niezastąpiony) aż kilkanaście razy złapałam się na odlocie myśli w inne rejony. Być może środowisko pisarzy klasy B, a nawet C oraz ich wydawców jest jednak zbyt statyczne . Bo postacie, jak poprzednio opisane są przecież świetnie...

Choć krwi w żyłach nie mrozi polecam ze względu na klimat i ciekawe postacie. Intryga trochę (zbyt) zawiła i dowodów mało, ale detektywowi jak zwykle się udało. Czego oczywiście nie można powiedzieć o policji. Nic dziwnego, że go nie lubią :)

Znakomita druga część cyklu o detektywie - Cormoranie Strike'u. Znakomita fabuła, wyraziste postacie, bardzo realistycznie przedstawione tło, świetne dialogi. Cormoran Strike to dla mnie taki współczesny Marlowe.

Druga część przygód detektywa Cormorana Strike'a i jego asystentki jest o wiele ciekawsza niż pierwsza, chociaż i tak nie była porywająca. Mam nadzieje, że trzecia część będzie jeszcze ciekawsza i dotrwam do końca serii :)

Po przeczytaniu "Wołania Kukułki" nie byłam przekonana co do stylu pisania autorki, jednakże "Jedwabnik" przekonał mnie do tego, żeby zagłębić się w serię Cormorana Strike'a. Książka zdecydowanie ciekawsza, niż pierwsza część, ale znowu odniosłam wrażenie, że rozwinięcie książki - prowadzenie śledztwa jest bardzo długo i obszernie opisane, a sam finał sprawy jest zaledwie na paru ostatnich stronach, nie do końca przekonuje mnie właśnie takie zakończenie, bez wątpienia, bardzo ciekawej i skomplikowanej historii.

Jest słabiej niż w tomie 1. Zbyt rozwlekle, a przez to nużąco.

Jest słabiej niż w tomie 1. Zbyt rozwlekle, a przez to nużąco.

Polecam!

Polecam!

Cormoran Strike nie zawodzi. Kolejna wciągająca pozycja z serii, przyjemna lektura.

Autorce udało się utrzymać klimat klasycznej powieści kryminalnej z poprzedniego tomu. Jednak według mnie tym razem fabuła rozwijała się zbyt mozolnie i zbyt mało było zwrotów akcji. Jest krwawa zbrodnia, ale podana bez narzucających się szczegółów i cała intryga krąży wokół jednego zdarzenia. To szczegółowo skonstruowane sylwetki bohaterów, nawet tych drugoplanowych są podstawą tego utworu. Większość z nich mogłaby z powodzeniem któregoś dnia stanąć obok mnie i byliby tak samo realni jak w książce. Dla mnie to wielka sztuka oddać taki realizm postaci i relacji zachodzących między nimi. Do gustu także przypadł mi styl autorki oraz nienarzucające się poczucie humoru. Sama akcja kryminalna mnie nie porwała. Zabrakło szybszego tempa, niepewności i wodzenia czytelnika za nos. Większą przyjemność czerpałam z prywatnych zażyłości głównego bohatera niż jego detektywistycznych dokonań. Największą moją uwagę przyciągnął świat pisarzy i wydawnictw, w której osadzona jest fabuła książki. Podsumowując mogę stwierdzić, że tytuł należy do udanych, jednak miłośnicy krwawych i szybkich kryminałów, pełnych akcji mogą czuć spore rozczarowanie. Wiem, że nie każdemu dokładność i niezwykły realizm w kreowaniu bohaterów będzie w stanie wynagrodzić ślimacze tempo akcji.