rozwińzwiń

Władca Pierścieni

Okładka książki Władca Pierścieni J.R.R. Tolkien
Okładka książki Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Cykl: Władca Pierścieni (tom 1-3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Władca Pierścieni (tom 1-3)
Lord of the Rings
Amber
2015-09-02
1981-01-01
Data 1. wydania:
1992-01-01
Aleksandra Jagiełowicz, Aleksandra Januszewska, Cezary Frąc, Maria Gębicka-Frąc, Tadeusz Olszański, Ryszard Derdziński
#fantasy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Trochę wstyd się przyznać, ale dawno temu pisałem licencjat z tematyki dot. Tolkiena (na filologii angielskiej) i szczerze mówiąc rzuciłem się wtedy na głęboką wodę - bo decyzję podjąłem po obejrzeniu filmów, bez wcześniejszej lektury powieści...

Nie dość, że książka okazało się dosyć trudna w odbiorze, bo czytałem ją w oryginale, to ogólnie pamiętam, że trudno mi było przez nią przebrnąć. Wiem, że brzmi to naiwnie, ale zdziwiło mnie np. ile tam jest różnych "pieśni" itd. -że o rozdziale z Tomem Bombadilem nie wspomnę :D

Generalnie trudno się nie zgodzić, że Tolkien jest "ojcem współczesnej fantastyki" i jego dzieło jest pod wieloma względami przełomowe (choć w sumie przerobił wiele motywów z mitologii itd. jak się temu bliżej przyjrzeć) . Z drugiej strony, to nie jest tekst dla wszystkich. Trzeba do niego dojrzeć i mieć trochę głębszej, poetyckiej wrażliwości, by czerpać satysfakcję z jego czytania.

9/10 wybitna

9/10 wybitna

Złożony świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, który jest pełen fascynujących postaci, różnorodnych ras, oraz magicznych miejsc. Bohaterowie stworzeni w taki sposób, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Petarda

Pierwsza część najbardziej "nudna" a przynajmniej "spokojna". Za każdym razem (czytałem wielokrotnie) czekałem na "Dwie wieże" no a "Powrót króla" to już apogeum. Z drugiej strony wszystko co wydarzyło się w dwóch następnych częsciach nie miało by sensu gdyby nie "Drużyna pierścienia". Nigdy nie mogłem tylko zrozumieć dlaczego Gandalf nie dosiadł orła i nie załatwił sprawy lotem koszącym. Czysto i higienicznie. Ekranizacja była "w porządku" ale rozczarowała mnie zmiana zakonczenia- inne okoliczności śmierci Sarumana i zupełnie pominięty wątek Bitwy o Shire (Bitwa nad Wodą). Książka zdecydowanie wygrywa.

Najlepsza książka fantasy jaka powstała! Serio, nie mam więcej uwag ;-)

Najlepsza książka fantasy jaka powstała! Serio, nie mam więcej uwag ;-)

To nie książka, a jedną wielka przygoda! Łeb jak sklep autora. Dodatku się bałem, ale niepotrzebnie, pięknie układa wszystko w jedną całość. Nie przebrnąłem przez lekcję gramatyki, ale samo jej zamieszczenie świadczy o tym, że to himalaje ludzkiej wyobraźni.

Klasyk klasyków, cud cudów.

Klasyk klasyków, cud cudów.

Niepodważalna klasyka gatunku fantasy, monumentalna opowieść, która nie utraciła nic ze swojej wartości na przestrzeni lat, zachwyca od wielu pokoleń, niezmiennie inspirując nowych twórców.

Uwielbiam książki J.R.R. Tolkiena. Jego twórczosć jest wyjątkowa i niesmiertelna.

Z „Władcą Pierścieni” zakończyłem rok 2023 i rozpocząłem 2024 i szczerze nie wiem, co o tej książce powiedzieć. Nie dlatego, że jest zła, uchowaj Panie Bożę. Po prostu o tolkienowskiej trylogii napisano już tak wiele, że powstała tolkienistyka! Dlatego co skromny czytelnik, jak ja może napisać o jednej z najważniejszych książek w historii?
Cóż, najprościej chyba będzie zacząć od tego dla kogo jest ta książka. Dla fanów fantastyki? Dla ludzi chcących przygody? Dla milionów miłośników Johna Ronalda Reuela Tolkiena? Odpowiedź brzmi dla wszystkich, bo, mimo że „Władca” dziś już odstaje od współczesnych standardów gatunku fantastyki (Choćby obecnością języka na wysokim poziomie i brakiem rozsławionego przez Martina podziału na złych i tych mniej złych) tak nadal pozostaje powieścią, od której ciężko się oderwać, gdyż jest nadal pełna swojej „magii”.
Tolkien przelał na karty książki dopracowywany latami fantastyczny świat i, mimo że dziś mamy wielu utalentowanych fantastów, tak jeszcze żaden z nich nie dorównał światotwórczo Johnowi. Nazwa każdej góry, imiona książąt z leżących na uboczu księstewek, imiona wojów, którzy, mimo że nie sławili się wielkimi czynami byli świadkami wielkich bitew, śpiewy i legendy ludów Śródziemia. Wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik.
Ale czy powieść ma wady. Cóż, ma i nie ma, ponieważ wiele zarzutów wobec np. długich opisów przyrody jest spowodowanych przede wszystkim faktem, że książka ma parę dziesięcioleci, a współczesny czytelnik jest zbyt rozpieszczonych przez współczesnych pisarzy lub grafomanów którzy bez sceny akcji co dziesięć stron książki nie napiszą. Tu pozostaje tylko osobista ocena, czy jesteśmy na tyle dorośli by zrozumieć, że książka przyciągająca akcją nie jest równoznaczna z książką dobrą.
Przechodząc do sedna. Czytajcie, czytajcie i czytajcie Tolkiena. Nie dajcie umrzeć historii pięknej i mądrej której pewien anglik poświęcił życie.

Cóż, najprościej chyba będzie...

24 921
    6 507