Okładka książki Diabeł. O formach, historii i kolejach losu Szatana, a także o jego powszechnej a złowrogiej obecności wśród wszystkich ludów, od czasów starożytnych aż po teraźniejszość Alfonso Maria di Nola
Alfonso Maria di Nola Wydawnictwo: Universitas religia
religia
Il diavolo. Le forme, la storia, le vicende di Satana e la sua universale e malefica presenza presso tutti i popoli, dall'antichita ai nostri giorni
Universitas
1997-01-01
1997-01-01
Ireneusz Kania

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zaczyna się od wątku mocno freudystycznego (doświadczenia związane z diabłem są silnie powiązane z niespełnionymi fantazjami seksualnymi, i frustracjami z powodu ich zahamowywania przez kulturę).

Później mamy pokaźny wór ciekawostek dotyczących „złego ducha” i świata podziemnego w różnych religiach i kulturach.

Zbliżając się do średniowiecza i nowożytności bierze górę pozytywistyczna narracja i wyraźna awersja do Kościoła Katolickiego, na którego rachunek (oprócz faktycznych) zapisywane są wszelkie przewiny protestantyzmów, władz świeckich i prymitywnych społeczności lokalnych. Opierając się na nowożytnych dokumentach i dziełach kultury wieku XVI+, rozszerza swoje spekulacje na całe średniowiecze, podtrzymując dzisiejszy zabobon „ciemnych wieków”, których symbolem jest płonący stos (i oczywiście przy tym błędnie przenosi masowe egzekucje z nowożytnych państw protestanckich na średniowieczne państwa katolickie).

Temat ujęty dość szeroko, ale przy tym bardzo powierzchownie i niechlujnie hermeneutycznie. Odnoszę wrażenie, że di Nola nie zachowuje należytego szacunku do zagadnienia, które podejmuje.

Ostatni rozdział o współczesności, to wybuch powstrzymywanego przez całą książkę uprzedzenia. Cieszę się, że autor nie potrafił się powstrzymać, bo dzięki temu wyraźnie naświetlił swoje intencje (w skrócie, narzeka na demonizowanie szlachetnych komunistów przez Reagana. To aż takie dziwne, gdy pamięta się o brutalnej walce komunistów z chrześcijaństwem?).

Lektura książki może najwyżej wprowadzić w złożone zagadnienie „Złego Ducha”, ale konieczne będzie sięgnięcie po bardziej profesjonalne opracowania. A najlepiej zrobić to z pominięciem "Diabła" Alfonsa.

-------------

„Nieprzypadkowo demonologia chrześcijańska rozpoznawała diabła w acedii i melancholii, czyli w samoudręce jednostki wzdragającej się przed życiem”.

Zbliżając się do średniowiecza i nowożytności bierze górę...

Ciekawa pozycja, która wbrew tytułowi, nie tyle przedstawia czytelnikowi obraz Diabła w różnych kulturach i religiach ile zastępy demoniczne tam obecne na których czele można postawić tytułową postać.
Autor zadał sobie dużo trudu by zaprezentować obraz demona w całej gamie występującego w historii rodzaju ludzkiego. I choć książka w znacznej części poświęcona jest chrześcijańskim wyobrażeniom diabła to na skutek szerokiej gamy prezentowanego zagadnienia może stanowić swoistą encyklopedię tejże postaci w różnych kultach na kuli ziemskiej.
Brakuje jednak w pracy odniesień do świata prawosławnego oraz protestanckiego. Chrześcijańska wizja diabła jest ograniczona tylko do świata katolickiego i niektórych kościołów/sekt protestanckich (tych mniej licznych). Również pominięto niektóre mniej rozwinięte kultury z różnych zakątków naszego globu. Biorąc pod uwagę, że autor poświęca jeden rozdział cywilizacji Mezopotamskiej i jej wizji sił demonicznych jest to duży minus pracy.
Natomiast zakończenie książki pozostawia wiele do życzenia. W ostatnim rozdziale odnoszącym się do diabła we współczesności autor porzuca maskę naukowca i zamiast naukowego opracowania dostaje czytelnik rozdział nacechowany własnymi przemyśleniami/myślami/fobiami/niechęciami autora na temat wyżej wymienionej postaci i jej odniesień we współczesności, który nijak pasuje do całości.

Warto zapoznać się z tą pozycją. Pokazuje historie i podejście do tego zagadnienia prze wieki, dla mnie pokazała " nie taki diabeł straszny, jak go malują". Warto

Dobra, rzeczowa lektura o diable. Dużo na temat diabła w różnych cywilizacjach, trochę brakowało mi diabła w literaturze i ciut za mało o diable we współczesności. Niemniej - lektura warta czytania, jeżeli kogoś interesuje, skąd w licznych wyobrażeniach wziął się diabeu.

Uwielbiam tę książkę, mimo że są w niej nieścisłości. Szkoda tylko, że nie przetłumaczono w niej niektórych łacińskich tekstów. Generalnie świetna, porusza intrygujący temat, zawiera dużo wiedzy.

• Studia v.2
  • Dark Arts