PLAY

2014-01-15
2014-01-15
Magdalena Olejnik
play muzyka

Leo i Aaron to bracia, a zarazem dwa przeciwieństwa. Leo powraca do rodzinnego domu, odkrywa, że jego brat to bardzo zdolny muzyk. Wpada na szalony pomysł wrzucenia filmików do internetu i jako Play Serafin zdobywa popularność. Jednak czy to naprawdę spełnienie marzeń? Czy braciom uda się dogadać? Czy show biznes wygląda tak jak sobie wyobrażali? Polecam!

Ciekawa książka dla młodzieży i nie tylko.

Opowieść o intrydze, blaskach i cieniach sławy, napisana w bardzo przyjemny sposób.

Ciekawa książka dla młodzieży i nie tylko.

Jak na literaturę młodzieżową, dobrze napisane. Polecam.

Jak na literaturę młodzieżową, dobrze napisane. Polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Ot, młodzieżóweczka. W sumie nic specjalnego, i trochę jednak przewidywalna, ale dobrze się czyta, i chętnie sięgnę po następną część (bo 3ciej chyba się w naszym języku nie doczekamy).
Mogłabym się jedynie przyczepić do edycji tekstu - zdarzało się dużo nadprogramowych przecinków, trochę było też brakujących; niektóre zdania brzmiały jak złożone nie po polsku; w którymś miejscu były pomylone imiona - oba na A, ale wpisane męskie zamiast żeńskiego, i dopiero po kilkukrotnym przeczytaniu akapitu w końcu zrozumiałam co się w książce działo.

Lekka książka dla młodzieży którą szybko się czyta. Kilka dobrych zwrotów akcji. Barwne postacie których losy chce się śledzić. Idę szukać kolejnych

Pełna recenzja na blogu ,,Za okładką''. http://co-jest-za-okladka.blogspot.com/

Leo i Aaron to dwaj bracia, różni jak dzień i noc, którzy gonią za ulotnymi marzeniami. Pierwszy to typowy przystojniak i lekkoduch, który uważa, że urodził się dla wystawnego życia, sławy i pieniędzy. Za wszelką cenę chce zerwać z dręczącą go przeszłością i wreszcie stać się ,,kimś''- byle nie harować z przymusu ojca. Aaron ceni sobie spokój, samotność, a pustkę w sercu może wypełnić mu tylko jedna dziewczyna, dla której pisze swoje piosenki. Jedynym wytchnieniem w życiu Aarona jest jego sekretna muzyka... Kiedy tajemnica Aarona wychodzi na jaw, za sprawką kilku nagrań wrzuconych do sieci, bracia uwikłali się w niezły przekręt. Tylko jak teraz wyjść z niego cało, kiedy wszystko zabrnęło za daleko?

Książkę czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie, choć rzadko sięgam do powieści o takiej tematyce. Bardzo szybko wciągnęły mnie problemy nastolatków, braterskie sprzeczki, żarciki, docinki, a także ich wielkie plany i marzenia- w szczególności Leo-o których ciągle było mowa. Nie dało się nie zauważyć różnic między Leo i Aaronem. Oboje są wyjątkowo uparci i pamiętliwi- ale poza tym dzieli ich tak wiele, że z pewnością nie przyjaźniliby się w jednej szkole, gdyby nie pokrewieństwo. Opowieść pisana jest z dwóch perspektyw, dzięki czemu DOGŁĘBNIE, oj na prawdę, dogłębnie, możemy poznać podejście braci do różnych spraw. Także dzięki temu szybko zorientowałam się, jak strasznie nie lubię Leona- Boże, dzięki że oszczędziłeś mi takiego brata!- który nie dość, że jest lekkomyślnym egoistą, to jeszcze nie szanuje twojej prywatności, twoich potrzeb i twoich uczuć. Nie ukrywam, czasem pomijałam rozdziały z Leo, bo jego wielkie aspiracje i marzenia o sławie, byciu w centrum uwagi szarpały mi nerwy.
Druga kwestia, o której trudno mi nie wspomnieć, to realizm powieści. Nie chce mi się wierzyć, że już dzięki pięciu piosenkom wstawionym na kanale You Tuba, przez zaznaczmy- przeciętnego Janusza (z szacunkiem dla Januszy) w niespełna dwa miesiące można zdobyć TAK wysoką oglądalność. Leo, gwiazda ,,Play Serafin'' jak za pstryknięciem palca, zaczął być na ustach wszystkich uczniów w szkole, stał się rozpoznawalny i lubiany. Do tego już po pierwszym koncercie, wpadł w oko tajnej agencji, ,,produkującej'' gwiazdy. No błagam, nie mogłam uwierzyć w poziom absurdu, jaką wciskał mi autor tej książki.
Nie mniej jednak, książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem i nie mogłam odłożyć książki spokojnie, by nie dowiedzieć się co będzie dalej. Z każdą kolejną stroną miałam dylematy: Czy oszustwo braci zostanie wykryte? Czy Aaron jeszcze kiedyś spotka Dalilę? I jak potoczą się losy ,,Plasy Serafin''?
Podsumowując, książka urzekła mnie swoim odmiennym światem: pełnym piosenek Aarona, koncertów, bankietów, konferencji prasowych, spotkań Develstaru, romansów i wreszcie opowieścią feralnej Castorfy. Czytając, czułam jakbym na prawdę była w środku tych zawikłanych zdarzeń, których dramaty pojawią się na okładkach czasopism. To wszystko oceniam na duży plus! :)
Jeśli chcecie zanurzyć się w świecie sławy, czytając może nie wybitną, ale za to przyjemną literaturę młodzieżową- polecam Wam ,,Play'' Javiera Ruescasa!
Plusy:
+ ciekawa historia przedstawiona z dwóch perspektyw- Leo i Aarona
+ cytaty z piosenek przy każdym rozdziale
+ lekka, przyjemna powieść pisana nieskomplikowanym językiem
Minusy:
- przeciągane opisy
- brak autentyczności- niektóre wydarzenia toczą się zbyt szybko i zbyt -
pomyślnie (chłopcy dochodzą do ,,sławy'' bez większych trudów)
[Recenzja na blogu. Prawa zastrzeżone]

Pełna recenzja na blogu ,,Za okładką''. http://co-jest-za-okladka.blogspot.com/

Ktoś wie co z polską wersją live? :(

Ktoś wie co z polską wersją live? :(

Książkę znalazłam w Matrasie za niecałe 10 zł, więc stwierdziłam, że będzie ona idealna na wakacje. No i się nie pomyliłam :) . Przeczytałam ją szybko (mimo, że jest dosyć gruba). Polecam osobom, które lubią grube książki i szukają lekkiej i wciągającej fabuły.

Aarón nie widział swojego brata przez lata, ale kiedy ten w końcu wraca z bagażem niespełnionych marzeń, wszystko się zmienia. Wystarczyła ładna buźka Leo, cudowny głos Aaróna oraz konto na youtubie "PlaySerafin", by wielki przekręt ujrzał światło dziennie. Ta książka ma w sobie wszystko, uwierzcie. Jednak nic nie zostało ujęte w sposób, który by mi się spodobał. Ciągło się jak flaki z olejem, był jeden wątek, który mnie zaciekawił, a reszta do odstrzału. Może trochę przesadzam, ale nie polecam tej książki. Zakończenie pozostawiło wiele pytań bez odpowiedzi, jednak nie mam zamiaru kupować następnych części. Nie mój klimat.

Świetna książka, długo zabierałam się do przeczytania jej, ale jak już zaczęłam to zarwałam ostatnią noc, żeby skończyć. Mega, polecam wszystkim!

• Wydawnictwo Jaguar
  • Kolejka