Czerwone jak krew

Okładka książki Czerwone jak krew
Salla Simukka Wydawnictwo: YA! Cykl: Lumikki Andersson (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Lumikki Andersson (tom 1)
Punainen kuin veri
YA!
2014-04-02
2014-04-02
Sebastian Musielak
kryminał thriller sensacja powieść fińska literatura fińska

Hmmm...... Ksiazka typowo dla nastolatek, ktore zaczynaja przygode z ksiazkami kriminalnymi :)

Autorka chciala przedstawic Lumikki jako wyjatkowa nastolatke, a wyszlo maslo maslane. Glowna bohaterka jest dosc denerwujaca postacia.

Historia tak do 2/3 ksiazki jest ciekawa a potem autorce puscily wodze fantazji i koncowka jest bardzo naciagana.

Mieszkam w miejscowosci...

Życie to nie bajka, a tym bardziej nie nostalgicznie piękna baśń sprzed wieków. Skandynawscy autorzy lubują się w celebracji łamania wszelkich stereotypów - tym razem zamiast eterycznej królewny mamy nastoletnią superwoman, biegłą w sztuce samoobrony, atletyce praktycznej, a do tego z umysłem, przebiegłością i odwagą porównywalną chyba tylko z milenijnej Lizbeth Salander

Na półkach: , , , , ,

Podobała mi się historia głównej bohaterki, która była stopniowo ujawniana w trakcie całej książki. Fabuła również była ciekawa i wciągająca. Mogłabym narzekać, że to wszystko było trochę (albo bardzo) naciągane, ale to przecież fikcyjna historia, a ja świetnie się przy niej bawiłam.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Bardzo wciągająca historia, wątek kryminalny nawet całkiem ciekawy, choć mało zaskakujący. Główna bohaterka Lumikki jest świetna, bardzo porządnie wykreowana przez autorkę, przez co jest wiarygodna i prawdziwa. Wątek przeszłości Lumikki - złoto.

Lumikki Andersson pewnego dnia weszła do ciemni, gdzie odkryła mokre banknoty o dużym nominale i plamy krwi na podłodze. Postanowiła odejść i próbuje zapomnieć o tym co zobaczyła. Niestety dziewczyna zostaje wciągnięta w całe zamieszanie, a ona próbuje rozgryźć całą sytuację. "Była sobie raz dziewczyna, która nauczyła się bać..."

Jak to ja całą trylogię nie rozpoczęłam...

Moje podejście do fińskiej literatury kryminalnej, jak i thrillerów zaczęło się w zasadzie całkiem niedawno. Dopiero co na stronie znalazła się pierwsza recenzja książki fińskiego autora, a ja już przychodzę z następną. Tym razem jednak nie jest to stricte thriller, a połączenie z literaturą młodzieżową, po którą notabene rzadko sięgam.

Siedemnastoletnia Lumikki Andersson...

Na półkach: , , , , ,

Nie bardzo mi się podobała książka, tylko przez główną bohaterkę. Autorka chciała chyba z niej zrobić jakąś tajemniczą postać, ale coś nie pykło, wg mnie Lummikki nic ciekawego nie przedstawia, jest taka płaska. Ani mądra, taka bardzo nijaka.

Wciągająca, zabawna fabuła, książka do przeczytania w jeden wieczór! Chociaż książki w stylu New Adults nie należą do moich ulubionych, to z chęcią sięgnę po kolejną część tej trylogii!

Książka wciągnęła mnie od samego początku. Pomimo tego, że akcja toczy się zimą, a obecnie jest lato to poczułam ten zimowy klimat. Kolejnym plusem jak dla mnie było to, że akcja toczy się w Finlandii. Książka czerwone jak krew opowiada o dziewczynie która znajduje w szkolnej ciemnicy coś dziwnego- są to pieniądze. Do kogo należą? Czemu tam się znalazły i czemu jest tam...

Początkowo główna bohaterka irytowała mnie swoją niby wyjątkowością, nietypowymi umiejętnościami i ciągłym podkreślaniem swojej inności. Stwierdziłam, że to najwyraźniej taka cecha młodzieżówek, której nie mogłam zauważyć gdy miałam swój czas fascynacji tym gatunkiem i brnęłam dalej. Okazało się, że wszystko (no, większość) jakoś wynika z fabuły i ostatecznie Czerwone jak...

1 151
    1 085