Analfabetyzm matematyczny i jego skutki

Okładka książki Analfabetyzm matematyczny i jego skutki John Allen Paulos
Okładka książki Analfabetyzm matematyczny i jego skutki
John Allen Paulos Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe popularnonaukowa
popularnonaukowa
Innumeracy. Mathematical Illiteracy and Its Consequences
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
1999-01-01
1999-01-01
Jacek Miękisz

Obowiązkowa dla licealistów. Polecam każdemu ku przypomnieniu wartości matematyki w codziennym życiu.

"Łatwiej jest naśladować głupstwa, przymykając oczy na niedorzeczności, niż myśleć" W. Cowper.
Sięgnęłam po tę książkę zainspirowana "Paradoksem" Artura Urbanowicza, w której autor przyznaje, że ta lektura zmienia postrzeganie świata. Więcej nie było mi potrzeba. Przekonałam się na pewno, że mimo mojego humanistycznego wykształcenia i tego, że laikiem matematycznym nie jestem, wiele rzeczy przyjmuję właśnie jak matematyczny analfabeta.
🔢 Analfabetyzm matematyczny to brak swobody w posługiwaniu się liczbami i w ocenianiu prawdopodobieństwa. Dotyka to prawie każdego z nas. Wierzymy w numerologię, parapsychologię, prorocze sny i zbiegi okoliczności. Gubimy się w gąszczu dodawania pamięciowego i szybkiego zamieniania ułamków zwykłych na dziesiętne. Mało tego, wierzymy w podawane informacje bezwzględnie, nie zastanawiając się czasami, jak bardzo są one absurdalne. Uciekamy od matematyki na wszystkie możliwe sposoby. Wybieramy dziedziny, gdzie jej nie ma, unikamy szacowania. Niestety media nie tyle nas utwierdzają w tym wyborze, co jeszcze zalewają nas stekiem absurdu. Zobaczcie: w sobotę mamy 50% szans na deszcz, w niedzielę również 50%. Czyli ze stuprocentową pewnością w weekend będzie padać?
🔢 Z powodu braku znajomości matematyki tak łatwo ulegamy manipulacji i dość często podejmujemy błędne decyzje, słuchając nie tylko mediów, ale i o zgrozo czasem i szarlatanów.
Nie trzeba bać się tej lektury. Mimo swojej popularnonaukowości napisana jest naprawdę prostym i zrozumiałym językiem. Mało tego, autor pozwala "przeskakiwać" pewne, bardziej skomplikowane fragmenty.
Polecam. Myślę, że niejednego z Was zaskoczy!

Lekka, przyjemna i interesująca książka. Skupia się głównie na rachunku prawdopodobieństwa i pokazuje, że nieznajomość matematyki szkodzi.
Żeby ją przeczytać ze zrozumieniem wystarczy być na poziomie podstawowej matury.

Nie trzeba być matematykiem, by z powodzeniem sięgnąć po tą książkę. Wręcz przeciwnie, to książka raczej dla tych , którzy czują pewien niepokój matematyczny, a jednocześnie zdają sobie sprawę ze znaczenia i siły królowej nauk. Większość z nas dowie się, jak dała się zmanipulować w przeszłości właśnie przez brak swego rodzaju świadomości matematycznej. Warto sięgnąć po tą pozycję, by w przyszłości dostrzegać stosowane wobec nas metody manipulacji danymi oparte wprost na matematycznych zasadach. Polecam szczególnie tym, którzy twierdzą, ze nie są podatni na wpływy innych. Mogą się zdziwić.

Bardzo trudna książka. Pełno obliczeń i podstawowa wiedza z prawdopodobienstwa się przydaje. Super przykłady, życiowe. Wiecej nie spojrzysz na przypadek albo cud tak samo.

Po tytule książki można by się spodziewać, że wyjaśni nam, co tracą osoby, które nie przykładały się do matematyki - a więc tracą głównie teorię prawdopodobieństwa, cała reszta w świetle tej książki nie jest aż tak przydatna...

Trochę wątpię, czy osoby słabe z matematyki po przeczytaniu lektury wyniosą coś poza kacem moralnym, że nie potrafią logicznie myśleć, że nie rozumieją wyjaśnień do przykładów autora. Dla mnie początek prezentował się jak zbiór ciekawostek do wtrącania na wykładach ze statystyki, żeby studenci nie pozasypiali, natomiast czym później, tym więcej ciekawych spostrzeżeń i przemyśleń.

Dużym atutem tej książki jest przedstawienie teorii prawdopodobieństwa w sposób namacalny, pozwalający dostrzec praktyczne zastosowanie różnych wzorów. Nie jest to tak widoczne, kiedy liczymy kolejne zadanie o losowaniu iluś kart, dlatego "analfabetyzm matematyczny" polecam każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć prawdopodobieństwo. Bo skoro tę książkę miała zrozumieć osoba nieznająca matematyki, to tym lepiej zrozumie ją student, który ją zna :)

Czytałam inne, najnowsze wydanie. Świetna książka, daje do myślenia odnośnie potocznego postrzegania matematyki. Aż trudno uwierzyć, jakimi ignorantami jesteśmy w kwestiach prawdopodobieństwa, statystyki itd. Książka popularno-naukowa, bardzo przystępnie napisana i dzięki dobrze dobranym przykładom - niezwykle ciekawa.

• Popularnonaukowe
  • Matematyczne
  • ChcęEbooka
  • Naukowe
  • 2014 (52 książki)

Dodaj cytat z książki Analfabetyzm matematyczny i jego skutki