rozwiń zwiń

„Outpost 2”. Przenieś się do postapokalpitycznej Moskwy z mistrzem gatunku

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.11.2021

Dmitry Glukhovsky, rosyjski autor znany czytelnikom z legendarnej trylogii postapokaliptycznej „Metro 2033”, dystopii „Futu.re”, nieco onirycznego „Czasu zmierzchu”, groteskowych opowiadań „Witajcie w Rosji” czy thrillera psychologicznego „Tekst” o „zbrodni i karze” na miarę XXI wieku powraca, by dokończyć opowieści o Jegorze i pięknej Michelle, dwojgu bohaterach poznanych na kartach pierwszej części dylogii „Outpost”.

„Outpost 2”. Przenieś się do postapokalpitycznej Moskwy z mistrzem gatunku

[Opis wydawcy] „Outpost 2”… Tysiącletnia Moskwa trwa niezawodnie chroniona ze wszystkich stron przez umocnione posterunki i doborowe kozackie sotnie. Wewnątrz trzech pierścieni moskiewskiej obrony, za murem Kremla, w pałacu, imperator nagradza najlepszych z najlepszych, najdzielniejszych z dzielnych, kwiat korpusu oficerskiego, podporę i nadzieję tronu.

W Dniu Świętego Michała Archanioła mają opuścić odświętnie udekorowaną stolicę i udać się do mrocznych krain, które niegdyś, nim ogarnęła je rebelia i nim zostały obłożone anatemą, były częścią wielkiej Rosji.

Zanim kozackie sotnie udadzą się za mętną Wołgę, za nieprzenikniony całun mgły, muszą sprawdzić, gdzie podziali się wszyscy zwiadowcy i dlaczego posterunki graniczne zamilkły…

O tym, co tam zaszło, wie Jegor, chłopiec, który nie chciał się uczyć historii, i Michelle, dziewczyna, która jest w ciąży z zamordowanym kozakiem. Pytanie tylko czy będą mieli czas, żeby to opowiedzieć?

Historia, która zaczęła się w Jarosławiu, w Placówce na najdalszych rubieżach Moskowii zaskakuje. To postapokalipsa, jakże jednak różna od klaustrofobicznego „Metra 2033”! „Outpost” i „Outpost 2” są głęboką i brutalną krytyką rządów autorytarnych. Autor swoje demaskatorskie ostrze zwraca w stronę władców kadłubowej Rosji-Moskowii, za którymi domyślamy się przede wszystkim rządzących współczesną Rosją. Czy jednak nie dostrzegamy tam także naszych rodzimych mistrzów wstawania z kolan i budowniczych mocarstwowości od morza do morza?

Bezkompromisowa, brutalna i – niestety – jakże prawdziwa opowieść o rojeniach o wielkości, o nieograniczonej władzy… I o tym, dokąd to może zaprowadzić.

Dmitry Glukhovsky - rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista. Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Pisze na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel” i „Playboya”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do pokolenia rosyjskich literatów krytycznie oceniających politykę swojego kraju i wzywającego do jej pełnej demokratyzacji. Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść „Metro 2033”. Książka Dmitrija Głuchowskiego „Futu.re” otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Sci-fi.

Przeczytaj fragment:

 

„Outpost 2”: trzymająca w napięciu, pełna zwrotów i zaskakująca zakończeniem najnowsza powieść Dmitrija Glukhovsky’ego jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 30.11.2021 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post